Kolka – co to jest?
Problem z rozpoznaniem kolki mają zwłaszcza świeżo upieczone mamy, które dopiero nabywają doświadczenia w opiece nad maluchem. Obajwy są bowiem tak uniwersalne, że można je przypisać wielu dolegliwościom. Od zatrucia żołądkowego, po wzdęcia czy niestrawność. Dolegliwości mogą utrzymywać się kilka minut lub kilka godzin, a najczęściej występuje u maluchów między 4. a 6. tygodniem życia.
Jak dotąd jednak nie udało się lekarzom ustalić, co jest powodem tych bolesnych dolegliwości. Może to być uczulenie na białko krowie, które wcześniej spożywała matka. Innym wymienianym często powodem jest niedojrzałość układu pokarmowego i układu nerwowego. Jednak najbardziej prawdopodobną przyczyną jest połykanie przez malucha zbyt dużej ilości pęcherzyków powietrza. To powoduje gromadzenie się gazów, które z kolei rozciągają ścianki jelit.
Łagodzenie bólu
Kiedy Twój maluch ma atak kolki to najważniejsze jest... żebyś zachowała spokój. Jeśli będziesz trzymać nerwy na wodzy, będziesz podejmować trafniejsze decyzje. Także maluch się łatwiej uspokoi.
Metod łagodzenia bólu jest kilka. Ogrzewaj brzuch malucha ręcznikiem przeprasowanym żelazkiem. Ciepły okład może rozluźnić skurcze. Możesz także położyć dzieco na swoim brzuchu i delikatnie masować mu plecki. To sprawdzony sposób na pozbycie się gazów. Możesz także podać jeden z ziołowych preparatów łagodzących kolkę. Pomocne będą m.in. te na bazie kopru i rumianku.
Zapobiegaj!
Działaj także zanim nastąpi atak. Ale jak oduczyć dziecko połykania powietrza podczas posiłku? Dobrym sposobem jest karmienie łączone malucha – naprzemiennie piersią oraz z użycie specjalnej, antykolkowej butelki. Warto mieć na uwadze to, że rekomendowany kształt smoczka jest zbliżony do piersi mamy, co zdecydowanie ułatwi kamenie naiprzemiene.
Tajemnica antykolkowych właściwości tego rodzaju butelek tkwi w jej budowie. Posiada m.in. specjalny zawór, który umożliwia proste odpowietrzanie butelki. Smoczek jest szeroki, a butelka specjlnie wyprofilowana po to, by do buzi dziecka nie dostawały się pęcherzyki powietrza.
Pamiętaj, żeby maluchowi odbiło się po każdym karmieniu. Oprzyj go o swoje ramię i delikatnie poklepuj po pleckach.