Wakacje i urlop to czas odpoczynku, a także przygody. Część z nas woli spędzać ten czas na lenistwie, opalaniu i relaksowaniu się. Dla innych relaksujące są aktywne formy wakacji, zwiedzanie czy wspinaczka górska.

Data dodania: 2016-03-14

Wyświetleń: 964

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aconcagua – podróż życia

Aconcagua

I tak pojawia się nam Aconcagua, drugi najwyższy szczyt świata poza Azją, góra, którą warto zobaczyć i zdobyć. Aconcagua to najwyższy szczyt Ameryki Południowej, wysokość góry wynosi 6 962 m n.p.m. Aconcagua znajduje się w Andach południowych w Kordylierze Głównej. O odległości 112 km znajduje się Mendoza, stolica argentyńskiej prowincji. Natomiast w odległości 15 km od szczytu biegnie granica argentyńsko-chilijska. Aconcagua to rozległy masyw zbudowany głównie z granitów o długości 60 km. Masyw pokryty jest śniegami i lodowcami. Co do nazwy szczytu można znaleźć kilka wytłumaczeń. Pierwsze z nich moi, że nazwa pochodzi z języka araukańskiego nazwa Acona-Hue dotyczy rzeki Aconcagua i znaczy „pochodzący z drugiej strony”. Niektórzy uważają jednak, że nazwa pochodzi z języka keczua, jest to język Indian, w ich języku Acon Cahuak oznacza „Kamiennego Strażnika”.
 

Polacy na szczycie

Pierwszy szczyt zdobył i udokumentował to Szwajcar Matthias Zurbriggen w 1897 roku. Wchodził on na szczyt drogą klasyczną. Natomiast w 1934 roku Polacy postanowili wytyczyć nową ścieżkę na szczyt. W wyprawie udział brali: Stefan Daszyński, Konstanty Narkiewicz- Jodko, Wiktor Ostrowski oraz Stefan Osiecki. Dotarli oni na szczyt od wschodniej strony, droga ta prowadziła przez lodowiec. Od tej pory droga ta nazywana jest Lodowcem Polaków, co jest dla nas wielkim uznaniem. Odwagą wykazała się także Wanda Rutkiewicz, która w 1985 roku dotarła na szczyt idąc południową ścianą.
 

Góra z pewnością kryje wiele tajemnic, wspaniałe widoki i niezapomniane przeżycia. Dotarcie na szczyt, który nazywany jest Koroną Ziemi to nie lada wyczyn. Wiele osób twierdzi że Aconcagua to góra, którą trzeba zdobyć obowiązkowo przez wejściem na Mount Everest. Droga Klasyczna to łatwiejsza trasa, w której wystarczającym sprzętem będą raki. Jeżeli mamy dobrą kondycję, odpowiednich opiekunów i organizatorów wyprawy spokojnie możemy zdobywać szczyt.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena