Łazienka to bodaj jedno z najważniejszych i najbardziej newralgicznych miejsc, jeśli chodzi o utrzymanie higieny. Jej sprzątanie nie należy do czynności przyjemnych ani łatwych. Dziś podpowiemy, jak radzić sobie z najtrudniej dostępnymi zakamarkami, w tym z wężem prysznicowym i słuchawką.

Data dodania: 2016-03-11

Wyświetleń: 4001

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Higiena w łazience – jak doczyścić wąż prysznicowy?

W utrzymaniu higieny w łazience przeszkadza między innymi wilgoć. Panuje ona zwykle w całym pomieszczeniu i nie jest łatwo pozbyć się jej skutków. Największym problemem jest wilgoć w kabinie prysznicowej, czyli miejscu ciasnym, często szczelnie zamkniętym, mającym kontakt z gorącą parą wodną. Taki obszar jest wymarzonym miejscem bytowania dla grzybów oraz bakterii. Aby nie dopuścić do ich rozwoju w naszej kabinie, powinniśmy regularnie dbać o dokładne czyszczenie nawet najtrudniej dostępnych jej zakamarków.

Do takich bez wątpienia należy wnętrze węża oraz słuchawka prysznicowa. To o nich zapominamy najczęściej, w ferworze walki z fugami i narożnikami brodzika. Kiedy już wszystko lśni czystością, we wnętrzu węża pozostają drobnoustroje i grzyby. Obniżają one poziom higieny w naszej kabinie, powodują powstawanie przykrego zapachu, a często również negatywnie wpływają na działanie natrysku. Woda zaczyna wypływać pod mniejszym ciśnieniem. Hydromasaż nie jest już tak intensywny ani przyjemny, jak na początku.

Jak doczyścić wąż?

Przed wyczyszczeniem brodzika i całej kabiny, raz na dwa tygodnie powinno się czyścić również wąż i słuchawkę. Nie jest to ani trudne, ani pracochłonne. Cały zabieg rozpoczynamy od odkręcenia słuchawki. Do węża wlewamy ciepłą wodę z płynem do czyszczenia, który zwykle stosujemy w łazience. Przepłukujemy wąż takim roztworem parę razy. Ostatnie płukanie wykonujemy samą wodą, by pozbyć się resztek płynu. To wszystko!

Słuchawka

Teraz przystępujemy do czyszczenia słuchawki prysznicowej. Możemy już przykręcić ją do węża. Zamaczamy ją w wiaderku z roztworem wody oraz octu. Pozostawiamy na parę godzin – najlepiej na całą noc. Rano dokładnie spłukujemy cały osad i brud ciepłą wodą. Możemy dodatkowo wyszorować słuchawkę szczoteczką do czyszczenia z twardym włosiem.

Po takim oczyszczeniu wąż i słuchawka będą lepiej nam służyć i zyskamy pewność, że nie są one siedliskami drobnoustrojów. Po ich wyczyszczeniu wykonaj fugowanie oraz umyj brodzik i ścianki kabiny tak, jak robisz to zwykle.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena