Przytulny styl prowansalski, popularny skandynawski, a może swojski rustykalny? W dziedzinie aranżacji wnętrz poruszamy się pośród niezliczonej liczby różnorodnych stylizacji. Coraz więcej osób rozróżnia poszczególne style i z wielkim zainteresowaniem śledzi nowinki wnętrzarskie. 

Data dodania: 2016-03-09

Wyświetleń: 2669

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rolety rzymskie w różnych stylach aranżacji wnętrz

Furorę robią blogi, programy telewizyjne i poradniki prezentujące krok po kroku, jak urządzić mieszkanie. Stajemy się samozwańczymi architektami wnętrz i coraz lepiej nam to wychodzi. Większość z nas zrezygnowała już z prostego podziału na styl klasyczny i nowoczesny, sięgając po daleko bardziej skomplikowaną klasyfikację. Większa świadomość w tej dziedzinie sprawiła, że zwracamy baczniejszą uwagę na wystrój okien. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem w nowoczesnym budownictwie panuje moda na duże i liczne przeszklenia. Ale czym je zasłonić? Wśród coraz częściej padających propozycji, są rolety rzymskie. Sprawdźmy zatem, jak dopasować je pod kątem stylu przewodniego.

W stylu angielskim, gdzie dużą wagę przykłada się do rodzinnego klimatu aranżacji, najbardziej odpowiednie będą rolety bez usztywniających fiszbin, z miękko unoszącym się materiałem. Osłona powinna być utrzymana w jasnej, pastelowej kolorystyce, dopuszczalne są też wzory, np. kratka lub motyw florystyczny.

Oryginalny i egzotyczny styl kolonialny przewiduje dodatki ze zwierzęcym dekorem. Śmiało możemy postawić na rolety rzymskie ozdobione pasami a’la zebra, gepardzimi cętkami lub kolorowe niczym papuzie pióro. Szukajmy modeli wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak len, bawełna, trzcina, bambus czy papirus.

W stylizacji amerykańskiej sprawdzą się osłony o stonowanych odcieniach (oliwka, zgaszona żółć, beż, szary), z miękko opadającym materiałem. W tym wypadku rolety warto zestawić z zasłonami, gdyż aranżacja okna powinna być dość obfita i niezbyt skromna.  

Okno w stylu ekologicznym musi być naturalne. Inwestujmy w modele o ciekawej fakturze materiału, wybierajmy kolory ziemi. Zwróćmy też uwagę na elementy służące do sterowania. Zamiast plastikowego łańcuszka lepszy będzie system sznurkowy lub niewidoczny mechanizm sprężynowy.

Zupełnie odmienna powinna być roleta w stylu glamour. Niech materiał układa się w okazałe, miękkie plisy i będzie dość widocznym punktem w aranżacji. Osłona musi zwracać uwagę fantazyjnym upięciem, błyskiem lub ciekawym wzorem. Możemy też skusić się na wytworne, bardzo dekoracyjne rolety austriackie.

W stylizacji rodem z katalogu Laury Ashley, ozdoba okien powinna być subtelna i bardzo kobieca. Najlepszy efekt osiągniemy zawieszając rolety bez fiszbin, w odcieniach pastelowych i z florystycznym dekorem.

Dekoracja okna w stylu prowansalskim to połączenie naturalności i prostoty. Wybierajmy nieskomplikowane modele o ciepłej kolorystyce. Mile widziany będzie materiał ozdobiony napisem lub delikatnym nadrukiem prowansalskich ziół lub lawendy.

W stylu zen sprawdzą się jasne modele o mocno zdyscyplinowanej konstrukcji z materiałem usztywnionym poziomymi szprosami. Idealnie byłoby, gdyby osłona była wykonana z trzciny lub bambusa i unoszona za pomocą sznurka.

Co prawda, ciągle modny styl skandynawski nie lubi osłon okiennych, jednak niektóre rolety doskonale odnajdą się w takich aranżacjach. Odpowiednie będą modele utrzymane w białej i szarej kolorystyce, pozbawione wzorów. Materiał (najlepiej z naturalnymi włóknami) powinien być ustabilizowany fiszbinami.

W tych stylizacjach lepiej postawić na rolety zwijane/żaluzje:

- loftowa/industrialna

- Bauhaus

- minimalistyczna

- Hi-tech

- Pop-art

Licencja: Creative Commons
0 Ocena