O Kapadocji, położonej w centralnej części tureckiej Antalii słyszałam wiele ciekawych i pełnych zachwytów opowiadań moich znajomych, którzy mieli to szczęście i odwiedzili ten region przed moją pełną przygód podróżą.

Data dodania: 2016-02-17

Wyświetleń: 1235

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

    Kapadocja, urzekła mnie swoim księżycowym krajobrazem, ukształtowanym 60 mln lat temu przez trzy wulkany Ereiyes, Hasan oraz Göllü. Wydobywający się podczas erupcji pył wulkaniczny pod wpływem wysokiej temperatury łączył sie z piaskiem, tworząc miękką skałę osodową zwaną tufem. W ciągu wieków skały te były poddane erozji wietrznej i wodnej, co spowodowało powstanie przepięknych form skalnych podobnych do grzybów, zwierząt i innych bliżej nieokreślonych, ale pięknych figur.

     Kapadocja nie jest jednostką aministracyjną tylko regionem geograficznym położonym między Morzem Czarnym a Górami Taurus (Bycze Góry). Obejmuje około 600 km². Położenie Kapadocji określają następujące miasta: na północy Hacibektas, na południu Nigde, na zachodzie Aksaray i na wschodzie Kayseri. W Kapadocji znajduje się wiele hoteli o wysokim standardzie, pensjonatów, kempingów. Część hoteli stanowi niebywałą atrakcję turystyczną, ponieważ znajdują sie w wykutych skałach jaskiniach. 

    Do największych atrakcji turystycznych w Kapadocji należy przelot balonem nad tym regionem, gdzie z wysokości 800 - 1000 m można podziwiać wolno i majestatycznie przesuwające się krajobrazy z białymi skałami i ostańcami, a także tufowe doliny - Dolinę Miłości i Dolinę Wyobraźni oraz Dolinę Ihlary, która jest oazą zieleni w tym regionie.

Wycieczkę po Kapadocji i przelot balonem tyryści indywidualni odwiedzający Turcję mogą załatwić w hotelach, natomiast dla turystów korzystających z usług Biur Podróży zwiedzenie tego regionu mieści się w programie wycieczki. Natomiast przelot balonem jest imprezą fakultatywną, której koszt kształtuje się w granicach 600 zł od osoby. Organizatorzy przygotowywali balony do lotu, jeszcze przed wschodem słońca w blasku samochodowych reflektorów.

 Wycieczkę Lot balonem nad Kabadocją tureckie Biuro Podróży współpracujące z naszym polskim Biurem Podróży Rainbow Tours przygotowało w sposób bardzo interesujący i profesjonalny. Wyjazd z hotelu był bardzo wcześnie rano, tzn. o godz. 5. Było to dla żądnych przygód turystów nie lada wyczynem, ponieważ dzień poprzedzający lot balonem zakończył się bardzo późno. Po bardzo barwnym tureckim wieczorze w jaskiniowej restauracji, powrócilismy rozbawieni do hotelu po północy, a więc zostało nam zaledwie trzy godziny snu, mimo to nikt nie zawiódł i wszyscy punktualnie przybyli na miejsce zbiórki. Po godzinie jazdy autokarem zatrzymaliśmy się w ogromnej dolinie otoczonej tufowymi wzgórzami, na której ku naszemu ździwieniu nie było balonów.

Po chwili zjawiły się małe samochody ciężarowe i organizatorzy zaczęli przygotowywać poczęstunek kawę, herbatę, ciasteczka i kanapki, wszystko było pyszne. Nawet nie zauważyliśmy jak do doliny wjechały większe samochody, które przywiozły balony. Okazało się, że wszystko było zgodne z wcześniej przygotowanym scenariuszem imprezy, po prostu organizatorzy chcieli nam zademonstrować jak się przygotowuje balony do lotu, a było na co patrzeć.

Sprawność działania ekipy, jak rónież zjawiska wizualne towarzyszące tym pracom wzbudzały nasz podziw. Konsola balonu zbudowana z wikliny, była podzielona na dwie części i pomieściła 20 osób. Niezapomniany i fantastyczny lot trwał jedną godzinę (szkoda, że tak krótko, bo ja bym mogła latać i latać). Balon poniósł nas prawie pod sam hotel. Po zakończonym locie organizatorzy przygotowali lampki szampana i imienne certyfikaty o odbytym locie. Wspaniałe, wspaniałe i niezapomniane przeżycie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena