Klimatyzacja samochodowa jest poszukiwanym standardem zarówno w nowych jak i używanych autach. I choć ma za zadanie ułatwić podróż w upalne dni, to jej eksploatacja bywa problemowa. Sprawna klimatyzacja samochodowa to podstawa przyjemnej jazdy, dlatego dowiedz się jak poprawnie o nią zadbać.

Data dodania: 2016-01-19

Wyświetleń: 3354

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dbaj o klimatyzację w samochodzie

Klimatyzacja oprócz oczywistej wygody, może przysparzać wielu problemów, w szczególności, gdy nie potrafimy o nią właściwie zadbać. Poprawne używanie klimatyzacji zwiększa jej skuteczność, nie szkodzi zdrowiu i przede wszystkim poprawia warunki jazdy poprzez osuszanie oraz chłodzenie powietrza. Kierowca może w pełni skupić się na przyjemności płynącej zza kierownicy, a i pasażerowie odczują wyraźny komfort. Jak dbać o klimatyzację samochodową, aby posłużyła nam jak najdłużej?

Podstawą jest szybkie reagowanie na pojawiające się problemy:

  • Parowanie szyb,
  • Większe zużycie paliwa,
  • Słabsza praca kompresora,
  • Nieprzyjemny zapach dochodzący się z otworów wentylacyjnych,
  • Nieprzyjemny zapach utrzymujący się pomimo przeprowadzonej dezynfekcji.

A także dbanie o kwestie techniczne klimatyzacji:

  • Sprawdzaj poziom czynnika chłodzącego w klimatyzacji,
  • Zwracaj uwagę na anomalie, np. ciemne kłaczki lub osad na desce rozdzielczej
  • Korzystaj z produktów przeciwbakteryjnych i pochłaniających nieprzyjemne zapachy,
  • Regularnie wymieniaj filtr przeciwpyłowy, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi,
  • Aby zachować sprawny kompresor regularnie używaj klimatyzacji – także zimą.

Na czym polega czyszczenie klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji sprawi, że twój system oczyszczający powietrze będzie czysty, wydajny i komfortowy w użytkowaniu. Bez względu na to czy posiadasz wersję manualną czy automatyczną, klimatyzacja potrzebuje standardowego przeglądu raz do roku. W serwisie powinny zostać wykonane następujące czynności:

  • Odgrzybianie,
  • Wymiana filtra kabinowego,
  • Czyszczenie kanałów i sprawdzanie drożności kanału odprowadzającego wilgoć,
  • Czyszczenie zewnętrznych wlotów powietrza .

Bardzo ważne pytanie jakie zadają sobie właściciele aut to jak często sprawdzać klimatyzację? Nie ma co do tego reguły, ale zaleca się, by auta jeżdżące po zanieczyszczonych ośrodkach miejskich i pylących bezdrożach sprawdzać dwukrotnie częściej pod kątem wymiany filtra oraz czyszczenia kanałów, najlepiej po lecie i zimie. W filtrze i poprzedzającej go komorze gromadzą się liście, piasek, martwe owady i pleśń, które w większości modeli możesz oczyścić samodzielnie. Do wyboru masz filtr papierowy i węglowy – ten drugi skuteczniej pochłania zanieczyszczenia, ale jest droższy. Co dwa lata klimatyzacja powinna być udrażniana z wilgoci i uzupełniana w czynnik chłodzący. Filtr (osuszacz) wymienia się średnio co 3 lata i przy każdym otwarciu układu klimatyzacji lub udziału w kolizji czołowej. Pamiętaj, że każdy dłuższy zastój w pracy klimatyzacji (np. zrezygnowanie z włączania zimą) paradoksalnie pogarsza jej stan oraz działanie.

Przed warsztatem

Zanim zdecydujesz się na warsztat samochodowy sprawdź jaką cenę i czas pracy proponuje dany punkt obsługi. Te czynniki będą rzutowały na używany sprzęt i technikę oczyszczania, która nie jest bez znaczenia w przypadku zarówno starszych jak i nowszych modeli. Oczyszczanie klimatyzacji trwa przeważnie godzinę a jej koszt potrafi być bardzo zróżnicowany. Metodę ozonową poleca się raczej nowym autom, dwie pozostałe będą odpowiednie dla klimatyzacji manualnej. Przed odstawieniem samochodu odkurz wnętrze, przetrzyj także wloty powietrza do kabiny. Klimatyzację napełnia się przy zimnym silniku, dlatego nie czekaj na pierwsze upały, bo cała operacja może się przedłużyć.

Ceny i metody oczyszczania klimatyzacji

Zanieczyszczona i zagrzybiona klimatyzacja może powodować choroby – reakcje alergiczne, suchość i podrażnienie oczu a nawet infekcje gardła. Problem rozpoznasz po nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z włączonych nawiewów. Tanią i coraz popularniejszą alternatywą pozbywania się zarodników grzybów, pleśni, wirusów, bakterii i roztoczy jest ozonowanie powietrza, które usuwa drobnoustroje nie tylko z układu, ale całej kabiny auta. Jej koszt to granice 80-200 zł. Najbardziej popularna a zarazem najtańsza opcja to czyszczenie pianką wprowadzaną przez otwory nawiewów z użyciem giętkiego wężyka. Pod wpływem ciśnienia pianka zwiększa swoją objętość i usuwa zanieczyszczenia, lecz uważaj komu powierzasz samochód, bo niewłaściwie używana metoda może uszkodzić elektronikę! Najnowocześniejsza opcja to dezynfekcja ultradźwiękami, która podobnie jak ozonowanie obejmuje klimatyzację oraz kabinę auta. Do dezynfekcji używane jest specjalne urządzenie rozpylające skondensowany detergent. Preparat użyty do dezynfekcji jest antyalergiczny, niepalny, nietoksyczny. Koszt jest nieco wyższy niż ozonowania.

Sprawna klimatyzacja samochodowa to podstawa udanych podróży, dlatego nie zapominaj o dokonywaniu regularnych przeglądów i serwisowaniu układu. Zaniedbana nie tylko nie spełni swojego zadania, ale może wywrzeć szkodliwy wpływ na twoje zdrowie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena