Odkurzacz centralny to system montowany obecnie głównie w nowoczesnych, nowo budowanych budynkach. Wszystko dlatego, że instalacja takiego urządzenia generalnie ułatwia życie, ale sama instalacja nie jest łatwa i wymaga głębokiej ingerencji w konstrukcję budynku.

Data dodania: 2016-12-13

Wyświetleń: 1163

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odkurzacze centralne – co to takiego? Wady i zalety rozwiązania.

Dlatego montuje się go podczas budowy nowych obiektów, gdzie przy okazji nie jest dużym problemem zamontowanie ścieżek rur i łączników, ponieważ nie ryzykujemy uszkodzeniem innych rur lub przewodów. Instalacja takiego urządzenia już przy stawianiu nowego domu oszczędzi nam bałaganu związanego z remontem jeśli w końcu zdecydujemy się na instalację systemu. Funkcjonalność takiego urządzenia w porównaniu z tradycyjnym odkurzaczem jest gigantyczna. System pozwala bowiem na jednoczesne odkurzanie kilku poziomów. Idealnie sprawdza się zatem w biurach, hotelach, domach jednorodzinnych, piwnicach czy garażach. System jest przyjazny dla osób borykających się z alergią. Wszystko dlatego, że alergikom niestraszne są roztocza i inne alergeny unoszące się w powietrzu, ponieważ wąż odkurzacza centralnego zbiera powietrze wraz z kurzem. Kurz wydalany jest za pośrednictwem rur odprowadzających do worka jednorazowego jednostki centralnej a powietrze wydalane jest na zewnątrz poprzez filtr jednostki centralnej znajdującej się zazwyczaj w najniższym pomieszczeniu w domu, czyli garażu lub piwnicy. Odkurzanie za pomocą węży i szczotek do powierzchni z ujściem w gniazdach ściennych jest sposobem, który może ułatwić życie w znacznym stopniu, ale najpierw nadwyręży budżet ponieważ takie innowacyjne rozwiązanie to koszt od 3,5 tysiąca złotych wzwyż. Cena zależy od wielu czynników, ale głównie od ilości zamontowanych komponentów oraz typu jednostki centralnej. Sama eksploatacja urządzenia również charakteryzuje się wysoką kosztochłonnością.

Porównanie odkurzacza centralnego z klasycznym odkurzaczem

Pojawienie się innowacyjnego rozwiązania- odkurzacza centralnego musiało być spowodowane wadami, które dostrzeżono w tradycyjnym odkurzaczu. Mianowicie, istnieją pewne wady, które sprawiły, że odkurzacz przewodowy coraz częściej zastępowany jest odkurzaczem centralnym.

Tradycyjne mobilne odkurzacze wydmuchują powietrze, które zassały z powrotem do tego samego pomieszczenia. Utrudnia to dokładne odkurzanie, gdyż poprzez tę czynność kurz unosi się i osiada na wyżej położonych partiach mebli itp. Ponadto obecny w odkurzaczu filtr nie jest w stanie wyłapać wszystkich roztoczy i alergenów. Nie trzeba wspominać dodatkowo o hałasie wydawanym przez te urządzenia podczas pracy.

Odkurzacz centralny pozbawiony jest wyżej wspomnianych wad. Niestety jest o wiele droższy i wymaga odpowiedniego planu, wcześniej przygotowanego i dokładnie przemyślanego. Problemem jest również ukrycie instalacji. Chowa się ją pod sufitem , pod podłogą, w ścianach lub podwieszone na poddaszu.

Podobieństwa w działaniu obydwu rodzajów polegają na obecności jednorazowych worków, do których ściągany zostaje kurz. Przy czym worek odkurzacza centralnego jest odpowiednio większy. Sprzątanie odbywa się za pomocą podobnych szczotek przeznaczonych do konkretnych powierzchni. Wszystko transportowane jest przez wąż ssący uchodzący do worka.

Z czego składa się centralny odkurzacz?

Przede wszystkim, centralny system nie będzie działał bez zamontowania odpowiedniej jednostki centralnej, pełniącej rolę ssaka. Równie ważne są jednak też rury odprowadzające zanieczyszczenia z zewnątrz do jednorazowego worka. Rury maja ujście w gniazdach ssących zamontowanych w ścianach. Odkurzanie wymaga obecności elastycznego, długiego węża, który pozwoli na dotarcie do najciemniejszych zakamarków każdego pomieszczenia.

  1. Jednostka centralna – może być kompaktowa lub modułowa, jest odpowiednikiem korpusu mobilnego odkurzacza. Najczęściej umieszcza się ją poza mieszkalną częścią domu, w pomieszczeniu gospodarczym.

Wersja jednoczęściowa zawiera silnik z turbiną, która wytwarza podciśnienie, separator zanieczyszczeń i zbiornik na kurz. Wersja dwudzielna (modułowa) różni się od jednoczęściowej tym, że silnik jest w oddzielnej obudowie. Jest to efektywniejszy rodzaj jednostki, gdyż separator dokładniej selekcjonuje zanieczyszczenia, a zbiornik jest większy, przez co może być wymieniany rzadziej. Jednostkę umieszcza się w łatwo dostępnym miejscu, zapewniając jej około 30 cm z każdej strony na odpowiednia wentylację. Nie należy obawiać się o hałas wydawany przez wirnik, gdyż będzie on znikomy po zamontowaniu tłumika hałasu.

  1. Gniazda ssące

Gniazda ssące rozmieszcza się w centralnej części domu czy obiektu, co zapewnia jednakowy dostęp do wszystkich kątów. W domach jednorodzinnych do obsługi jednego piętra w zupełności wystarcza jedno gniazdo.

  1. Wąż do odkurzacza

Koniec węża wkłada się do gniazda, gdzie uchodzą nieczystości. W większości przypadków wystarcza wąż o długości 9 metrów. Istnieje rozwiązanie ułatwiające przechowywanie węża w specjalnej kasecie tzn Vroom. Wygodne jest również korzystanie z węża posiadającego włącznik na rękojeści.

  1. Akcesoria dodatkowe

W celu usuwania bardziej wymagających zanieczyszczeń używa się specjalnego oprzyrządowania dodatkowego. Jednym z nich jest szufelka działająca automatycznie. Tuż nad posadzką umieszcza się ssawkę, która jest na stałe podłączona do instalacji. Jest to użyteczne rozwiązanie tam, gdzie gromadzi się najwięcej piachu, gruzu i pyłu, czyli np. w przedpokoju i kuchni. Wystarczy zamieść okruchy itp. Tuż obok tej szufelki a następnie otworzyć ją. Wówczas samoczynnie wciągnie wszystkie nieczystości.

Kolejnym rozwiązaniem jest przystawka do zbierania płynów montowana tymczasowo do zwykłego węża. Jest to pomocne podczas prania dywanów.

Żeby zapobiec brudzeniu jasnych ścian oraz obdrapywaniu ich można pokusić się o kupienie specjalnego pokrowca na wąż, który osłoni wąż i ściany przed ewentualnymi zadrapaniami czy przybrudzeniami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena