Prace remontowe zwykle kojarzą nam się z brudem, hałasem i dezorganizacją życia domowników. Nic więc dziwnego, że gdy tylko się skończy, chcemy jak najszybciej przywrócić w mieszkaniu porządek. W jaki sposób szybko i efektywnie sprzątać po remoncie?

Data dodania: 2020-05-20

Wyświetleń: 812

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak sprzątać po remoncie?

Uporządkowanie mieszkania po renowacji może wydawać się przytłaczającym zajęciem. Jeżeli jednak dobrze się przygotujemy, taka praca nie musi być przesadnie trudna, ani przytłaczająca. Oto kilka wskazówek, jak ułatwić sobie to zadanie.

Zaplanuj wszystko przed remontem

Sprzątanie po pracach budowlanych będzie dużo łatwiejsze, jeśli wcześniej odpowiednio przygotujemy przestrzeń. Już na samym początku warto ustalić konkretne miejsca przeznaczone na składowanie odpadów, narzędzi i materiałów budowlanych. W przeciwnym razie po remoncie dużo czasu zajmie nam samo segregowanie porozrzucanych po mieszkaniu przedmiotów – nie możemy przecież wszystkiego wyrzucić, ponieważ niektóre z tych rzeczy mogą się przydać w przyszłości.

Jeśli jedno z pomieszczeń nie będzie remontowane, warto przenieść tam jak najwięcej mebli i sprzętów znajdujących się w domu. Dzięki temu nie zabrudzą się podczas prac budowlanych i oszczędzą nam sprzątania.

W przypadku, gdy planujemy gruntowny remont, podczas którego będziemy kuć i wiercić w ścianach, można skorzystać z usług firm, które wynajmują kontenery na gruz. Zbiornik zostanie podstawiony w wybrane przez klienta miejsce. Gdy się wypełni zostanie natychmiast odebrany, a odpadki budowlane zostaną zutylizowane. Zanim jednak skorzystamy z takiej oferty sprawdźmy, czy dane przedsiębiorstwo posiada niezbędne zezwolenia uprawniające do wywozu i utylizacji takich materiałów.

Miejsce, w którym będzie odbywać się przebudowa, dobrze jest zabezpieczyć folią. Jeśli nie chcemy, żeby pył budowlany albo farba uszkodziły podłogę, pamiętajmy o starannym rozłożeniu i przyklejeniu folii do posadzki, ponieważ w przeciwnym razie kurz może dostać się pod spód.

Nie należy też odkładać sprzątania na później. Wiele rzeczy można uprzątnąć jeszcze podczas prac remontowych. Jeśli zrobimy to wcześniej, sprzątanie po remoncie będzie dużo prostsze.

Pierwsze kroki

Zanim przystąpimy do sprzątania, zadbajmy o swoje zdrowie i komfort pracy. Jeżeli to możliwe otwórzmy wszystkie okna na oścież – w ten sposób pozbędziemy się części unoszącego się w powietrzu pyłu, który może mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm.

Przygotujmy też wszystkie niezbędne do pracy narzędzia.  Zaopatrzymy się w gumowe rękawiczki, maskę, odkurzacz, mopa, ścierki z mikrofibry, gąbki, a także preparaty czyszczące i duże, wytrzymałe worki na śmieci. Jeśli w mieszkaniu zalega bardzo dużo pyłu i pokruszonych odpadów budowlanych lepiej użyć specjalnego odkurzacza przemysłowego, ponieważ zwykłe domowe urządzenie może się uszkodzić podczas odkurzania.

W poremontowym chaosie łatwo coś zgubić, dlatego warto zgromadzić te przedmioty w jednym miejscu, żeby później nie tracić czasu na ich szukanie.

Od ogółu do szczegółu

Sprzątanie zacznij od wyniesienia z domu wszystkich zbędnych przedmiotów. Schowaj narzędzia, drabiny, farby, a następnie pozbądź się odpadów budowlanych i śmieci. Później  zamieć wierzchnią warstwę brudu z płaskich powierzchni, a następnie zabierz się za odkurzanie na sucho. Podczas tej czynności należy być delikatnym, ponieważ drobinki kurzu i piasku mogą zadziałać jak papier ścierny, niszcząc podłogę. Pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu wąskich zakamarków – to właśnie w takich miejscach zbiera się najwięcej pyłu. Jeśli o tym zapomnisz, po czasie podłoga i blaty znów się zakurzą.

Gdy pozbędziesz się największych zanieczyszczeń przystąp do czyszczenia na mokro. Tym razem podłogi należy zostawić na koniec. To tam będzie gromadził się kurz opadający z wyżej położonych miejsc. W pierwszej kolejności należy wytrzeć drzwi, blaty, wnętrza i elementy zewnętrzne szafek, uchwyty, a także sprzęt AGD. Nie zapomnijmy o elementach oświetlenia, łopatkach wentylatorów, żaluzjach, zasłonach oraz otworach wentylacyjnych. Na koniec pozostaje już tylko umyć dokładnie podłogę, przetrzeć mokrą szmatką ściany, a następnie umyć okna, na których prawdopodobnie także zgromadziło się dużo kurzu.

Postępując w ten sposób nie tylko zaoszczędzimy czas, ale także będziemy mieli pewność, że niczego nie uszkodzimy i będziemy mogli spokojnie cieszyć się wizualnym efektem remontu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena