Zanim zdecydujemy się na kupno samochodu na raty, przeanalizujmy dokładnie ofertę poszczególnych banków oraz instytucji pożyczkowych. Pod uwagę wziąć musimy tutaj szereg kwestii, takich jak odsetki czy prowizje. O czym jeszcze powinniśmy wówczas pamiętać?

Data dodania: 2015-12-30

Wyświetleń: 848

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak mądrze wybrać kredyt samochodowy?

 

Od czego zależą warunki, jakie zaproponuje nam pracownik banku?

Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • Nasza zdolność kredytowa
  • Rodzaj samochodu jakim jesteśmy zainteresowani (w tym także to, czy jest on nowy czy używany)
  • Wysokość opłaty wstępnej
  • Preferowany czas trwania kredytu
     

Kredyt tradycyjny czy specjalistyczny?
 

W pierwszej kolejności warto rozważyć wzięcie kredytu specjalistycznego. Związane jest to z tym, że wymaga on od nas spełnienia mniejszej liczby formalności, a ponadto generuje o wiele mniej kosztów.

Każdy salon samochodowy oferujący nowe pojazdy, prowadzi współpracę z bankami. Dzięki temu sprzedawca będzie nam w stanie przedstawić szereg dostępnych rozwiązań. Co więcej, skorzystanie z zaproponowanego kredytu może w znaczącym stopniu przyspieszyć całą procedurę. Pamiętajmy jednak, aby pod uwagę wziąć tutaj szereg dodatkowych kosztów, jakimi bank może nas obciążyć. Chodzi tutaj między innymi o prowizję oraz Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

W Internecie dostępnych jest także sporo narzędzi pomocniczych takich, jak kalkulatory kredytowe, rankingi kredytów czy porównywarki kredytowe. Warto również odpowiednio wcześnie zorientować się, czy bank wymagać będzie od nas wkładu własnego i na jaki okres są rozłożone raty kredytowe.

Zabezpieczenia dla banku

Kupując samochód na kredyt, musimy być świadomi, że bank wymagać będzie od nas zabezpieczenia. Zabezpieczenie spłaty kredytu samochodowego stanowi zakupione auto, w związku z tym kredyty samochodowe nierzadko są niżej oprocentowane niż klasyczne pożyczki gotówkowe. Znaczy to, że do momentu gdy nie spłacimy kredytu w całości, nie będziemy mieli możliwości dysponowania naszym samochodem bez zgody banku. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest tutaj cesja praw z podpisanej polisy auto-casco. Kolejnym z nich jest tak zwany zastaw rejestrowy. Tutaj teoretycznie dokonać możemy sprzedaży auta, lecz wiąże się to z koniecznością dopełnienia szeregu formalności i poniesienia sporych kosztów powiązanych z przerejestrowaniem samochodu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona