Jeżeli planujesz odmalowanie swojej kuchni, to koniecznie zapoznaj się z rodzajami i gatunkami farb, które najlepie jsprawdzą się do tego zadania.

Data dodania: 2015-12-22

Wyświetleń: 928

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać farbę do kuchni?

Kuchnia to niewątpliwie jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tutaj planujemy i często spożywamy przygotowywane dla siebie i swoich bliskich potrawy, rozmawiamy, podejmujemy znajomych na kawie, pracujemy i wykonujemy wiele innych czynności, przez co magia domowej kuchni nabiera całkiem nowego znaczenia.

 

Kuchnia to także miejsce jak mało które w domu narażone na uszkodzenia, zarówno mechaniczne jak i spowodowane rozmaitymi kulinarnymi zmaganiami. Para wodna, wysoka temperatura, przyprawy, oleje i wiele innych czynników wpływa z czasem i odbija ogromne piętno na wyglądzie ścian, sufitu, meblach i wszystkim co w kuchni przetrzymujemy.

 

Właśnie dlatego raz na jakiś czas wielu z nas podejmuje decyzję o tym aby odnowić i odświeżyć kuchenne wnętrze wymieniając meble czy odmalowując ściany.

 

Ze względu na specyficzny charakter pomieszczenia kuchennego do malowania ścian należy wybrać również odpowiednią farbę – taką, która charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć, wysoką temperaturę oraz szorowanie na mokro. Ze względu na swoje właściwości najlepszym wyborem farby do kuchni są między innymi farby lateksowe.

 

Powłoka jaką tworzą tego rodzaju farby jest bardzo szczelna, dzięki czemu zabezpiecza ścianę przed wchłanianiem wilgoci odkładającej się na jej powierzchni, czyniąc ją jednocześnie łatwą do utrzymania w czystości przy zastosowaniu popularnych detergentów (bez rozpuszczalnika). Jeżeli nasza kuchnia jest często czyszczona, to dobrym rozwiązaniem będą też farby lateksowe o matowej lub pół-matowej fakturze. Zapobiegają one bowiem pojawianiu się tzw. wybłyszczeń czy starciu części powłoki.

 

Ponieważ kuchnia to pomieszczenie, w którym znajduje się przeważnie najwięcej żywności to farba lateksowa powinna być całkowicie pozbawiona lotnych związków organicznych, a zatem całkowicie przyjazna i bezpieczna dla użytkowników pomieszczenia. Dla lepszej ochrony chłonności ścian w kuchni warto także zastosować odpowiedni dla farby lateksowej preparat gruntujący.

 

Warto pamiętać, że do malowania sufitu w kuchni nie powinniśmy używać typowych farb dyspersyjnych – czyli akrylowych lub lateksowych. Tworzona przez nie szczelna powłoka ogranicza bowiem dyfuzje pary wodnej i może powodować powstawanie wysokich natężeń powstających na styku powłoka – podłoże. W związku z tym zastosowanie farby lateksowej lub akrylowej na suficie może już po krótkim czasie doprowadzić do poważnych pęknięć i łuszczenia się powłoki farby.

 

W przypadku malowania sufitu w kuchni powinniśmy zatem usunąć wszystkie istniejące już powłoki malarskie i zastosować farby dyspersyjno-krzemianowe, które zapewniają wysoki poziom przepuszczalności pary wodnej i dobrze przylegają do podłoża. Warto również pamiętać, że w przypadku tego typu farb nie jest potrzebne wcześniejsze gruntowanie.

 

Planując renowację i odmalowanie swojej kuchni warto zatem wiedzieć, które farby warto zastosować, a które będą nam zupełnie niepotrzebne, aby móc cieszyć się swoją kuchnią przez wiele kolejnych lat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena