Coraz częściej w naszych kuchniach można zobaczyć kuchenki indukcyjne, a jednocześnie rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że na rynku z łatwością dostępne są specjalne czajniki do indukcji. Jak wypadają one na tle czajników elektrycznych? Czy bezprzewodowe czajniki zostaną w niedalekiej przyszłości zastąpione czajnikami do indukcji?
Inne garnki i czajnik do indukcji?
Już na samym początku rozważań na temat czajników do indukcji konieczne jest zaznaczenie, że na płycie indukcyjnej niemożliwe jest używanie standardowych garnków, czy zwykłego czajnika – tego typu przybory kuchenne w żaden sposób nie będą się nagrzewały, a tym samym niemożliwe będzie zagotowanie wody. Do płyt indukcyjnych muszą być stosowane specjalne garnki i czajniki, które choć nie kosztują wiele, to jednak są rozwiązaniami dedykowanymi.
Czas gotowania?
Podstawowym parametrem w przypadku każdego czajnika jest czas zagotowania wody. O ile w przypadku standardowych czajników elektrycznych ograniczeni jesteśmy mocą samego czajnika, o tyle w przypadku kuchni indukcyjnej możemy tą mocą dowolnie sterować w granicach możliwości naszej kuchenki. Można z tego wyciągnąć prosty wniosek – wodę w czajniku do indukcji możemy zagotować znacznie szybciej niż w przypadku zwykłego czajnika bezprzewodowego (na prąd)!
Oszczędności?
Drugim z parametrów w przypadku czajników jest ilość zużywanej energii potrzebnej na podgrzanie danej jednostki objętości. Tutaj wszystko zależy jednak od konkretnego czajnika – jego modelu i marki. Można przyjąć, że niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z markowym czajnikiem indukcyjnym, czy bezprzewodowym, ilość zużywanej energii elektrycznej będzie bardzo porównywalna.
Podsumowując, to tylko od naszych preferencji i upodobań zależeć będzie wybór odpowiedniego czajnika. Warto zadać sobie jednak pytanie: czy nie lepiej mieć możliwość szybszego przegotowania wody w czajniku indukcyjnym i pełnego wykorzystania możliwości kuchni indukcyjnej?