Oszustwa w internecie to niestety codzienność. Niestety w większości przypadków, ze względu na niską szkodliwość spełczną, odpowiednie ograny się nimi nie zajmują. W dalszej części artykułu przedstawię popularne metody stosowane przez oszustów oraz inforamcje jak się przed nimi bronić.

Data dodania: 2015-12-02

Wyświetleń: 995

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uważaj na oszustwa SMS!

Szereg przestępstw dotyczy wyłudzeń znacznych sum pieniędzy. To właśnie one królują w nagłówkach gazet i magazynów. Niestety to nadal nieliczne wyjątki: prasa częstokroć pomija drobne i z pozoru nic nie znaczące wyłudzenia opiewające nie więcej niż na kilkadziesiąt złotych. A to właśnie one są podstawą wyłudzeń w internecie. Prosto je zrealizować a ewentualne dochodzenia czy procesy odszkodowawcze nigdy się nie odbywają ze względu na niską szkodliwość społeczną.

Dziś zaprezentuję Wam popularne sposoby wyłudzenia pieniędzy przez sms: to właśnie wiadomości o podwyższonej wartości są najczęściej wykorzystywane w oszustwach.

SMS Premium

Wiadomości tekstowe wysyłane z Waszych telefonów zawierają do 160 znaków a wysłanie jednej wiadomości to zwykle koszt kilku-kilkunastu groszy. Istnieje jednak popularne rozwiązanie pozwalające na wysłanie smsa o podwyższonej wartości: takie wiadomości często są odpowiednikiem mikro-płatności. Wszak nie ma sensu logować się do banku by zrobić przelew na 3-4 złote: dużo prościej jest zaprząc do pracy nasz telefon. Istnieje kilka rodzajów smsów premium: ich koszt waha się od 50 groszy przez 30 złoty na regularnie otrzymywanych tzw. subskrypcjach sms których koszt to zwykle 72pln/miesięcznie.

Usługa usłudze nierówna

Część usług za które zapłacimy smsem to rzetelnie realizowane usługi. Niestety część jest promowana jako nowoczesna i innowacyjna a w praktyce jest próbą oszustwa. Przykładowo lokalizacja telefonu. W internecie znaleźć można setki witryn które dają pozorną możliwość zlokalizowania dowolnego numeru. W praktyce - co zostało dokładniej objaśnione w artykule Namierzanie położenia telefonu komórkowego - aby zlokalizować telefon, należy albo mieć dostęp do infrastruktury operatora komórkowego (co w przypadku przeciętnego użytkownika nie jest możliwe) albo wcześniej zainstalować w telefonie specjalną aplikację. Witryny wyłudzające smsy zaś nie mają ani jednego ani drugiego a w regulaminie stosują zapis iż dokładność oferowanej lokalizacji może mieć rozbieżność nawet o... 20 tysięcy kilometrów!

Nieistniejące usługi

Część witryn oferuje szereg usług - również płatnych smsem - których nie zamierza zrealizować. Weźmy na przykład popularny serwis Szpieg Sms który oferuje możliwość ściągnięcia smsów z wielu telefonów firmowych. Usługa realizowana jest poprzez dedykowaną aplikację. Niestety część witryn oferuje możliwość wyciągnięcia smsów z dowolnego telefonu co nie jest możliwe. Nieświadomy użytkownik płaci za usługę i otrzymuje paczkę ze śmiesznymi tekstami sms.

Ile zapłacę?

Popularnym oszustwem jest wprowadzanie klienta w błąd poprzez podanie nieprawdziwego kosztu smsa. Na stronie pisze iż wysłanie wiadomości to 50 groszy gdzie w rzeczywistości koszt przekracza 30 PLN. Oczywiście regulamin wyjaśnia iż 50 groszy to kwota w przypadku wykonania tradycyjnego przelewu. Niestety takie postępowanie ma miejsce już od kilku lat a UOKiK nadal nie jest w stanie sobie z nim poradzić...

Na sam koniec życzę Ci czytelniku abyś wysyłał smsy tylko tam gdzie jest podany ich realny koszt. Dodatkowo jeśli faktycznie okaże się że zostałeś oszukany, zawsze możesz próbować dochodzić odszkodowania bezpośrednio u Twojego operatora: w części przypadków udaje się odzyskać stracone pieniądze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena