Bez wątpienia w czasie budowy jednym z kluczowych artykułów okazują się kleje. Na dobrą sprawę wszystkie czynności budowlane kojarzą się z wykorzystaniem różnego gatunku substancji klejących.

Data dodania: 2015-11-26

Wyświetleń: 1090

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

ABC udanego remontu - kleje do drewna


Tymczasem posiadają one zastosowanie jeszcze w domu, w szkole czy też w firmie. Nie mówiąc o ogromnej roli w przemyśle.
Prawdopodobnie ani jedna dziedzina przemysłu nie obyłaby się bez klejów przemysłowych. Kleje przemysłowe najczęściej w swojej formule mają związki chemiczne. Jednak, niemała część z nich to kompozycja kauczuku z wodą.
Trzeba mieć świadomość, że w przemyśle cenione okazują się kleje poliuretanowe. Cechują się one tym, że są niezwykle elastyczne i lepkie do powierzchni. Wybitnie nadają się do klejenia części składowych takich jak papa,drewno, styropian a także materiały budowlane jak blacha czy płyty betonowe.

W przypadku gdy przewidujemy urządzenie naszego domu w elementy drewniane bądź podłogę z parkietu nieodzowne są kleje do drewna. Wówczas kluczowe jest czy wymagane są kleje rozpuszczalnikowe czy kleje poliuretanowe.
Wybór stosownego kleju, dobrze jest poprzedzić orientacją w rodzajach subtancji klejących – w zależności od materiałów jakie spoiwo ma lepić, inna jest jego struktura i atrybuty fizyczne. Dla przykładu klej do materiału jest idealny do klejenia tkanin, wyrobów ze skóry.

Od pewnego czasu wytwarza się coraz więcej klejów ekologicznych – co jest istotne zwłaszcza w warunkach domowych czy firmie. Na przykład kleje do drewna mogą tworzyć mieszaninę roślinnych związków klejących i wody, bez użycia niebezpiecznych dla człowieka substancji.

Kleje do drewna to najczęściej kleje rozpuszczalnikowe znane też jako kleje kontaktowe. Odznaczają się one niedługim czasem schnięcia i są niewrażliwe na czynniki klimatyczne jakie istnieją w środowisku. Stosuje się je szczególnie w meblarstwie do klejenia obrzeży i oklein.

Oczywiście, w warunkach domowych najlepiej zdecydować się na kleje o jak najmniejszym stężeniu substancji szkodliwych dla zdrowia - np. na kleje wodne, czyli tzw. dyspersyjne. Są droższe niż tradycyjne kleje ale nie emitują do otoczenia toksycznych oparów. Ich działanie polega na odparowaniu wody i zagęstnieniu głownego składnika czyli kauczuku. Idealnie nadają się do klejenia korka naturalnego, który jest popularny w domach jako ocieplenie wewnętrzne i element wystroju wnętrz.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena