Odwieczne pytania są zawsze aktualne. Takie na pewno jest, jak zastanawiamy się, czym ogrzewać dom. I tu mamy wiele różnych opcji do przeanalizowania. Gaz płynny a może jednak ziemny? Niezbyt popularny dzisiaj węgiel czy lepiej coraz bardziej popularne biopaliwa, jak drewno czy brykiety?

Data dodania: 2015-10-19

Wyświetleń: 753

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To naprawdę trudna decyzja, z którą musi się zmierzyć wielu z nas. Przede wszystkim, wybór pociąga za sobą konsekwencje finansowe, jakie będą odczuwalne bardzo długo.

Przede wszystkim jeśli nie możemy podłączyć się do sieci elektrociepłowniczej, to warto rozważyć opcję, jaką są paliwa gazowe. Gaz co prawda nie jest najtańszy, ale ma kilka ważnych zalet, dzięki czemu ogrzewanie nim cieszy się dość sporą popularnością. Kotły zasilane gazem nie należą do najdroższych, zaś instalacje są dość dobrze znane wykonawcom. To sprawia, że nie ma zbytnich kłopotów z montażem i konserwacją. Co więcej, gdy uruchomimy kocioł gazowy, to w sumie możemy o nim nie myśleć, gdyż jest on w zupełności bezobsługowy.

Nie warto też się obawiać, iż w czasie naszej nieobecności w domu paliwo w kotle się wypali, a w konsekwencji wychłodzą się wnętrza. Dom z takim ogrzewaniem tak naprawdę możemy pozostawić bez nadzoru. Awarie zdarzają się bardzo rzadko, zaś wszystkie kotły są obowiązkowo wyposażane przez producentów w różne zabezpieczenia.

Innym rodzajem są paliwa stałe. Są popularne, bo nie kosztują zbyt dużo. Niestety to praktycznie jedyna zaleta. Ogrzewanie węglowe bardzo wpływa na zanieczyszczenie środowiska. Jednocześnie, węgiel jest bardzo eksploatowanym źródłem energii. Patrząc na rozwój sytuacji już dziś można stwierdzić, że nie warto decydować się na węgiel. Przede wszystkim dlatego, że już za jakiś czas za ogrzewanie domu węglem, trzeba będzie dość dużo zapłacić.

Do ogrzewania domów jednorodzinnych stosuje się również olej opałowy zwany lekkim. Dostarczany jest cysternami, powinien zaś być przechowywany w specjalnych zbiornikach. Taki zbiornik musi mieć pojemność na tyle dużą, żeby nie trzeba było często uzupełniać zapasów paliwa. Olej opałowy zawiera siarkę, ona zaś podczas spalania wytwarza agresywne substancje, które przyczyniają się do szybszej korozji elementów kotła i układu spalinowego, tak więc ważne jest, aby kotły wykonane były z jak najlepszych materiałów. Nie dziwi więc fakt, że droższe są ceny kotłów olejowych niż tych na gaz.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena