Piece kominkowe wolnostojące mogą być różne - bardzo nowoczesne, albo o bardziej tradycyjnym wyglądzie. To samo można powiedzieć o innych kwestiach, jak zakres parametrów (może być o małej lub dużej mocy), jak i w zakresie cenowym - kupimy je tanio i drogo. Na pewno warto przyjrzeć się im bliżej, choćby z tego powodu, że nie trzeba ich obudowywać. 

Data dodania: 2015-10-22

Wyświetleń: 798

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybierając taki piec, koniecznie zwróćmy uwagę nie tylko na jego wygląd zewnętrzny, ale także na parametry techniczne, komfort użytkowania, a przede wszystkim wytrzymałość materiałów, które zostały użyte do jego wykonania. Do produkcji pieców kominkowych używa się przede wszystkim żeliwa lub stali. Jednocześnie, nie da się w sposób nie pozostawiający wątpliwości określić, jaki materiał ma lepsze wartości grzewcze. Tak naprawdę jest to zależne od jakości i staranności wykonania pieca.

Z żeliwa da się formować dekoracyjne wzory na korpusie, a to powoduje, że piec zyskuje piękny, stylowy i elegancki wygląd. Odmiennie stal, która słusznie kojarzona jest z nowoczesnymi wnętrzami, gdyż piece ze stali mają często prostą bryłę. Piece kominkowe określane są też jako "kozy". Nie potrzebują obudowy, są lżejsze niż wkład, co jest bardzo istotne, jak nie jest nam znana wytrzymałość stropu, na jakim ma być ustawiona. Takie piece można wykańczać ceramiką, każdy znajdzie swój styl, bo można wybierać aż z 30 kolorów.

Przed kupnem należy koniecznie sprawdzić moc nominalną, szczególnie jeśli piec ma być używany jako główne źródło ciepła. Dla wielu pieców może ona wynosić od 3 do 17 kW, jest oczywiście mniejsza niż moc maksymalna. Piec wolnostojący powinien być podłączony do przewodu kominowego. Przekrój i wysokość komina muszą być wybrane odpowiednio do wielkości paleniska. Najmniejsze wymiary przewodu to 14 x 14 i wysokość 4 metry. Znakomita większość pieców jest dostosowana do spalania drewna, lecz w niektórych modelach można również palić węglem kamiennym lub peletami.

Na koniec warto wspomnieć, iż ze względu na przepisy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, taki piec musi spełniać określone wymagania. Posadzkę pod urządzenie, ale również w odległości nie mniejszej niż 60 centymetrów powinniśmy wykończyć materiałami niepalnymi. Mogą to być po prostu płytki ceramiczne albo cegła klinkierowa. Jeśli podłoga w takim pomieszczeniu będzie pokryta drewnem, to trzeba w miejscu posadowienia pieca położyć blachę stalową lub szkło hartowane.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena