Mieszkamy na parterze, a do tego przy ruchliwej ulicy? Denerwuje nas hałas oraz kurz? A może brakuje nam miejsca w naszym ciasnym mieszkaniu? W takich sytuacjach pomóc nam może zabudowa balkonu. Jakie są jej zalety, czego się wystrzegać i ogólnie dlaczego warto?

Data dodania: 2015-10-12

Wyświetleń: 1439

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy warto decydować się na zabudowę balkonu?

Niegdyś zabudowa balkonów kojarzyła się z czymś nieestetycznym, nieeleganckim i ogólnie prowincjonalnym. Wciąż często można spotkać się z sytuacją, że zabudowany balkon jest brzydki i nie pasuje do zewnętrznej elewacji i architektury budynku. Fakt ten bardzo często denerwuje sąsiadów, którzy często nieprzychylni są jakimkolwiek zmianom. To wszystko zaczyna się zmieniać, gdyż coraz więcej firm właśnie temu zagadnieniu poświęca coraz więcej uwagi.

Kiedy warto pomyśleć o zabudowie balkonu?

Zabudowany balkon to przede wszystkim kolejne wydzielone pomieszczenie, które może nam służyć w różnorakim celu. Na zabudowę balkonów najczęściej decydują się te osoby, które mieszkają na parterze, ponieważ wówczas przechowywanie czegokolwiek na balkonie wiąże się z ogromnym ryzykiem, trudniej także o prywatność. Można też zyskać w ten sposób dodatkowe miejsce, ponieważ w samym mieszkaniu czy piwnicy nie da się wszystkiego przechowywać. Zabudowany balkon niesie ze sobą również oszczędność w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie. Sporo ciepła może uciekać poprzez drzwi i okna, które wychodzą na balkon. Dodatkowym atutem jest wyciszenie mieszkania, a także ograniczenie dostawania się kurzu, szczególnie gdy mieszkamy w pobliżu parkingu oraz ruchliwej ulicy.

Jaką formę zabudowy wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje zabudowy balkonów - ramowe oraz bezramowe. W ramowych zabudowach szyby oprawione są w profile aluminiowe, dzięki czemu istnieje możliwość przesuwu wszystkich segmentów wzdłuż czterotorowej prowadnicy. Ułatwia to przewietrzenie balkonu, dodatkowo skrzydła przesuwne wyposażone są w niezbędne uszczelki, które chronią dostaniem się kurzu i hałasu.

W przypadku zabudów bezramowych tu mamy do czynienia z nowocześniejszym systemem zabudowy, opiera się go na aluminium i szkle hartowanym. W tym systemie można tak ułożyć okna, aby tworzyły one niewidoczną jednolitą płaszczyznę, dzięki czemu ingerencja w architekturę budynku jest minimalna. Również składanie paneli jest łatwe i wygodne, wszystko opiera się na jednej prowadnicy i polek pionowych, dzięki czemu panele można składać do wewnątrz na jeden pakiet.

Pozwolenia?

Generalnie w prawie budowlanym nie ma przepisu zakazującego zabudowy balkonu, jednak trzeba mieć również na uwadze wewnętrzny regulamin spółdzielni, który z uwagi na architekturę budynku może takiej zabudowy zabronić lub wskazać wytyczne, którymi musimy się kierować.
Na zabudowy balkonu najczęściej decydujemy się jesienną i wczesno-zimową porą. Koszty takiej inwestycji są różne i wahają się od 3 do 8 tysięcy złotych.

Bez wątpienia zaudowa balkonów niesie za sobą sporo korzyści. Obecnie nie musimy się liczyć z tym, że zabudowa będzie nieestetyczna i brzydka. Coraz więcej stawia się na jakość i elegancję. W zabudowach można również montować rolety i plisy, które dodają ładnego wyglądu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena