Mieszkańcy bloków nie muszą martwić się paleniem w piecu czy koniecznością zakupu materiałów opałowych. Inaczej jest w przypadku osób mieszkających w domach jednorodzinnych, które muszą zadbać o odpowiednie materiały do ogrzewania, czyli o węgiel, gaz, olej czy drewno. Cześć z nich dodatkowo dogrzewa swoje domy kominkiem, który najczęściej usytuowany jest w salonie. Czy wiemy jakim drewnem palić w kominku? Jak uzyskać najwięcej ciepła i czego unikać? Podpowiadamy!
Kominek w moim domu - zalety i obowiązki
Posiadanie kominka niesie za sobą kilka atutów, ale związane są z tym również pewne obowiązkami. Kominek potrafi dodać niezwykłego charakteru nie jednemu pomieszczeniu. Wyobraźmy sobie zimowy wieczór, gdy siedzimy na kanapie i obserwujemy spokojnie palące drwa. Nie wiemy czemu, ale wiąże się z tym pewna nostalgia, nastrój. Chyba nie będzie szczególnym nietaktem, jeśli zaryzykujemy stwierdzenie, że w ten sposób budzi się nasza pierwotna natura. W końcu to nasi przodkowie ogrzewali się właśnie w ten sposób, a ogień był ich jedynym źródłem światła przez naprawdę długi czas. Czy zamarzyłeś właśnie o własnym kominku?
Posiadanie kominka to również obowiązki. Przede wszystkim główny nacisk należy kłaść na jego konserwacje, drożność przewodu kominowego. Należy pamiętać, że odkładająca się sadza może ulec zapaleniu, dlatego po sezonie należy dokładnie wyczyścić przewody i kominek. Kolejną bardzo ważną informacją jest, aby nie palić w kominku drewnem pochodzącym z drzew iglastych. Te posiadają żywicę, a ta generuje duże ilości sadzy i dymu. Do rozpałki należy używać specjalnie drobno porąbanego drewna rozpałkowego.
Jakim drewnem palić w kominku?
Zdecydowanie najlepiej do kominka nadaje się drewno pochodzące z drzew liściastych. Szczególnie wybierajmy to najtwardsze, najgęstsze i najbardziej suche. Czym kierować się przy wyborze drewna? Wartość kaloryczna drewna kominkowego zależy od kilku ważnych czynników i ma to również analogiczny wpływ na cenę. W tym wypadku nie zawsze warto wybierać te najtańsze, gdyż bardzo często okazuje się, że wybór i zakup niewiele droższego drewna da nam paradoksalnie większą oszczędność.
Co dostępne jest ofercie?
Najczęściej w ofertach dostawców przoduje kilka gatunków drewna, które dostępne jest na miejscu. Dominują: dąb, buk, grab, brzoza, jesion, a także drewno owocowe (pochodzące z wiśni, śliwy, czy jabłoni). Drewno owocowe przy spalaniu wydziela charakterystyczny przyjemny zapach. Potwierdzą to na pewno te osoby z Państwa, kótre wędziły wędliny lub po prostu paliły takim drewnem.
Wyraźnie najlepszym drewnem, które nadaje się do palenia w kominku jest grab. Jest to drewno gęste, ma również cienką korę. Dzięki temu jest najbardziej kaloryczne i daje najwięcej ciepła, długo się również spala. Nieco mniej korzystnie prezentuje się dąb, jesion oraz buk. Mimo to właśnie jesion oraz buk, zaraz obok brzozy są tym rodzajem drewna, o które najczęście pytają kupujący. Należy także zwracać uwagę na grubość kory, ponieważ jej łupliwość i zawartość możne znaczne obniżyć jego wartość opałową. Po prostu przy spalaniu wydzielać się będzie mniej ciepła.
Zalety kupna droższego drewna do komina?
Drewno, które jest gęstsze i wysuszone będzie palić się dłużej oraz wydzieli większą ilość ciepła. Większość z nas od razu pomyślała, że chodzi tu o wielkość ognia, otóż nie. Chodzi tu o to, aby spalane drewno miał stały i regularny ogień. W ten sposób na dłużej wytwarzać będzie odpowiednie ciepło, nie będzie też potrzeby ciągłego dokładania. Dobrze wysuszone drewno da też mniej popiołu.
Na koniec pamiętajmy
Na koniec przypominamy, aby zakupione przez nas drewno było suche. Przyjmuje się, że wilgotność powinna być niższa niż 15-20%. Drewno kominkowe, które jest mokregorzej się pali i daje mniej ciepła, ale o tych faktach chyba nie trzeba nikogo przekonywać.