Możesz być osobą bardzo kreatywną i zaradną, która lubi wykonywać różnego rodzaju przedsięwzięcia samodzielnie. Może lubisz naprawiać samodzielnie urządzenia domowe odmawiające działania i uważasz się również za jednoosobową ekipę remontową. Ostatnio rozważałeś urządzenie lub odświeżenie swojego domu. Może widziałeś coś w w czasopiśmie, byłeś u kogoś, kto pięknie urządził wystrój wnętrza swojego domu, a może po prostu zdecydowałeś o tym, że już czas na remont. Myślałeś przez chwilę o tym czy wynająć studio projektowania wnętrz do wykonania projektu lub może polecić całą pracę profesjonalistom, ale zmieniłeś zdanie bo przecież dasz radę sam. Jeżeli pasuje do Ciebie ta deskrypcja lub jeżeli planujesz po prostu urządzić dom przyda Ci się zapoznanie z poniższym tekstem, który przybliża problematykę związaną projektowaniem stylowych wnętrz, w których naprawdę poczujesz się jak w domu.
„To mój dom, nie chcę żeby wyglądał tak, jak chce ktoś INNY!”
Pośród różnego rodzaju mitów i obaw związanych ze współpracą z projektantem wnętrz często pojawia się przeświadczenie, że projektant wnętrz zamieni Twój dom w swój prywatny plac zabaw, jeżeli tylko wpuścisz go do środka. I teraz, jeżeli będzie chciał pomalować ściany na czerwono i zburzyć ściankę działową, która mu się nie podoba, to tak już niestety zostanie.
Tymczasem powierzasz swój wizerunek bez podobnej obawy reprezentantom innych zawodów. Gdy wybierasz się do salonu fryzjerskiego podciąć końcówki włosów, fryzjer nie ogoli Ci głowy na łyso, bo tak mu się podoba (a jeżeli tak, to koniecznie zmień fryzjera). Projektant wnętrz to profesjonalista, którego cel to uzyskanie efektu z którego będziesz zadowolony. Tak samo jak fryzjer rozmawia z Tobą o tym czego potrzebujesz i co chcesz osiągnąć. Pyta Cię co Cię zainspirowało, co Ci się podoba, a co nie i jaki budżet chcesz przeznaczyć na urządzenie wymarzonego wnętrza. Gdyby projektanci wnętrz demolowali ludziom domy urządzając je wbrew oczekiwaniom swoich klientów, to taki zawód po prostu by nie istniał. Tak więc obraz szalonego projektanta wizjonera możesz spokojnie włożyć pomiędzy bajki.
„Ale to prosta robota jest przecież”
Urządzenie wnętrza w którym można poczuć się naprawdę dobrze wymaga wielu umiejętności. Gdyby tak nie było to każdy, kto tylko kupuje ubrania w sklepie wyglądałby świetnie i stylowo, każda dziewczyna kupująca profesjonalne kosmetyki byłaby idealnie umalowana i każdy dom wyglądałby jak z katalogu lub filmu tylko dlatego, bo właściciel zakupił do niego dobre meble.
Kupienie nawet wysokiej jakości produktów nie przemienia się po prostu w wysokiej jakości efekt. Piękne wnętrze domu powstaje w efekcie współpracy wielu elementów takich jak przestrzeń, kolor, światło, styl czy funkcjonalność. Takiego efektu jaki widzimy i przede wszystkim czujemy w świetnie urządzonych wnętrzach nie uzyskuje się w wyniku impulsywnych zakupów po kilku godzinach spędzonych w sklepach z meblami, farbami czy oświetleniem.
„Nie stać mnie na zatrudnienie projektanta wnętrz”
W wypadku tego mitu jest oczywiście zupełnie odwrotnie. Projektant wnętrz pracuje razem z Tobą według Twojego budżetu. Dlatego w większości przypadków pomaga on zaoszczędzić swoim klientom pieniądze. Bardzo często domowe remonty i renowacje kończą się masą „niespodziewanych wydatków” i przekroczeniem budżetu jaki ludzie planowali oryginalnie przeznaczyć.
Dzieje się tak po prostu ze względu na brak doświadczenia. Projektant wnętrz obcuje z tym tematem codziennie nieraz od wielu lat i od razu wskaże nam, które z naszych pomysłów będą kosztować więcej niż zakładaliśmy i wygenerują dodatkowe koszta, a które rozwiązania, które uważaliśmy jako drogie znajdują się tak naprawdę w naszym zasięgu finansowym.
Brak dobrej znajomości tematu zwykle prowadzi do podskórnej niechęci i obaw. Warto poszerzyć swoje horyzonty i odnaleźć najskuteczniejszy sposób na urządzenie własnego domu w taki sposób, byśmy wracali do niego z przyjemnością.