Polacy podróżują coraz więcej. Wielu z nas podróżuje sporo w celach zawodowych, większość przynajmniej raz w roku wybiera się na wakacje, czy to w Polsce czy za granicą. Często, by zaoszczędzić czas, decydujemy się na samolot, szczególnie jeśli wybieramy się poza granice kraju. Zobacz o czym pamiętać wypożyczając auto.

Data dodania: 2015-09-15

Wyświetleń: 1368

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O czym należy pamiętać wypożyczając auto?

Każdemu zależy na mobilności i szybkim dotarciu do celu. Wśród wielu alternatyw w postaci różnych środków transportu ważne miejsce zajmują wypożyczalnie samochodów. Okazuje się, że wynajęte auta mogą dopełnić i ułatwić podróż. Po przylocie czy dotarciu pociągiem bądź autobusem na miejsce samochodem dojedziemy nawet tam, gdzie nie przebiegają linie komunikacji miejskiej. Auto z wypożyczalni zapewnia także pełną swobodę i niezależność czasową – nie jesteśmy ograniczani rozkładami jazdy.

Każdą podróż dobrze jest pieczołowicie zaplanować. Bazą wszelkich wyjazdów jest oczywiście transport, dlatego to on stanowi zawsze jeden z najważniejszych elementów procesu organizacyjnego. Jeśli jednym z punktów naszego planu podróży ma być wynajem auta trzeba z wyprzedzeniem przeanalizować propozycje różnych firm, by wybrać najlepszą ofertę. Warto także przestudiować podstawowe zasady jakimi należy kierować się zawierając umowę najmu samochodu.

O czym pamiętać, jeśli zamierzamy wynająć auto?

Należy zapoznać się dokładnie ze wszystkimi punktami umowy najmu. Nieodzowne jest zwrócenie uwagi, czy oferta obejmuje ubezpieczenie. Jeśli obejmuje, to należy przeanalizować proponowany pakiet ubezpieczeniowy. Warto sprawdzić prawdziwość danych występujących w umowie zestawiając numer rejestracyjny z VIN.

Na dodatek firmy znajdujące się na rynku odmiennie rozwiązują kwestię baku. Niektóre z wypożyczalni wynajmujących samochody zawsze z pełnym zbiornikiem będą oczekiwały, że przed zwróceniem pojazdu paliwo do pełna zostanie uzupełnione, inne z kolei zaakceptują pusty bak. Zdarza się, iż jesteśmy zobligowani zwrócić auto z taką ilością paliwa w zbiorniku jaką zastaliśmy odbierając auto.

Analiza każdego punktu umowy pozwoli uniknąć nam dodatkowych kosztów. Zdarzają się bowiem firmy mające nietypowe oczekiwania na przykład wymóg zwrócenia auta po uprzednim umyciu (w przypadku niewywiązania się z tego zobowiązania konieczne jest dopłacenie określonej kwoty).

Większość firm wymaga wpłacenia kaucji. Warto więc być na tę okoliczność przygotowanym. Określona kwota jest zwykle blokowana na koncie na okres trwania najmu. Warto odpowiednio wcześniej zarezerwować foteliki dla swoich milusińskich.

Wcześniejsze rozplanowanie trasy ułatwi wybranie miejsca, w którym zamierzamy samochód odebrać oraz punktu na mapie, w którym zamierzamy pojazd zwrócić. Zapoznajmy się z ewentualnymi kosztami z jakimi wiązać się może pozostawienie lub odebranie auta poza miastem.

Przed wyruszeniem w drogę koniecznie trzeba przyjrzeć się samochodowi. Nieodzowne jest obejrzenie wszelkich uszkodzeń, zarysowań. Stan licznika, poziom paliwa, wszelkie mankamenty w aucie powinny zostać odnotowane w protokole.

Zanim wsiądziemy za kółko (szczególnie w obcym kraju) dopytajmy o to, gdzie w samochodzie ulokowane zostało koło zapasowe, a także o to w jaki sposób można je wyjąć i w którym miejscu znajdują się niezbędne do tej czynności narzędzia. Warto pamiętać, że nawet chwila spóźnienia ze zwrotem samochodu może spowodować, że będziemy zmuszeni zapłacić za kolejną dobę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena