Żyjesz pośród nudnych białych ścian, które utraciły zresztą swoją biel już jakiś czas temu, ale myśl o odmalowaniu wciąż Cię zniechęca do podjęcia działań? Malowanie ścian to jeden  z najmniej kosztownych sposobów, który może poprawić wygląd domu, a co za tym idzie, poprawić również Twoje samopoczucie w tym domu. 

Data dodania: 2015-08-24

Wyświetleń: 1630

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Studio projektowania wnętrz - co powinieneś wiedzieć o malowaniu ścian?

Przygotowanie  pokoju

Istnieje kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić na samym początku. Pozwolą Ci one uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek i ułatwią Ci skuteczne przeprowadzenie całego procesu.

  • Opróżnij pokój

W miarę jak to tylko możliwe, opróżnij pokój przeznaczony do malowania. Każdy kawałek ściany ciężki w dostępie w trakcie malowania, zwiększy ryzyko pokrycia farbą czegoś czego nie planowałeś. Większa przestrzeń oznacza też większą cyrkulację powietrza a co za tym idzie, przyspiesza naturalnie proces równomiernego schnięcia farby. W przypadku dużych pomieszczeń stosunkowo skromnie umeblowanych możesz zestawić meble na środku pokoju i zabezpieczyć je folią, pod warunkiem, że nie utrudni Ci to malowania sufitu, jeżeli również to planujesz.

  • Umyj ściany

Proces często pomijany, lub robiony niezdarnie. Ściany pokrywa niewidoczne na pierwszy rzut oka kurz, brud i tłuszczu z rąk, a zwłaszcza z oparów powstałych w domach posługujących się kuchnią gazową. Malowanie brudnej ściany może miejscami zmienić jej barwę i fakturę. Jeżeli ściana została wcześniej pokryta wieloma warstwami farby może być konieczne jej zdrapanie, gdyż nowa wilgotna warstwa może rozmiękczyć poprzednie. W wyniku tego w trakcie kładzenia drugiej warstwy, jedno pociągnięcie pędzla czy wałka malarskiego może wystarczyć do zerwania połączonych warstw farby.

  • Wypełnij ubytki

Malowanie to doskonały czas na załatanie wszystkich dziur, ubytków czy obtłuczeń przy pomocy masy szpachlowej. Żeby poprawnie uzupełnić ubytek w ścianie należy go odpowiednio oczyścić, zaszpachlować masą szpachlową, a po wyschnięciu zeszlifować jej nadmiar papierem ściernym.

  • Zabezpiecz okolicę

Użyj taśmy klejącej by zabezpieczyć sąsiadujące ściany, ramy okienne, włączniki światła itd. Proces trochę żmudny, ale inaczej jedno drżenie ręki w trakcie malowania narożnika może kosztować cię dodatkową pracę przy czyszczeniu farby z powierzchni na której nie miała się ona znaleźć. Podłogę tradycyjnie należy zabezpieczyć gazetami i szmatami. 

Przetestuj kolor

Nie sposób zawczasu znać dokładny odcień i ton koloru wybranej przez Ciebie farby jaki finalnie ozdobi twoją ścianę. Głównym powodem tego zjawiska jest światło, unikatowe dla każdego pomieszczenia zarówno za dnia, gdzie ściany rozświetlają naturalne promienie słoneczne jak i w nocy, gdy to wybrane przez Ciebie sztuczne oświetlenie nada wnętrzu zupełnie inny nastrój. Kolor etykiety na opakowaniu farby powinien być traktowany jak wskazówka, a nie jak gwarancja końcowego efektu. To właśnie obawa przed poznaniem końcowego efektu, często odstrasza właścicieli domostw od wybrania żywszych kolorów. 

Na szczęście istnieje dość prosty sposób by uzyskać pewność co do końcowego efektu. W dzisiejszych czasach tych samych sklepach w których kupimy farby, możemy zakupić bądź zamówić testery, czyli niewielkie próbki farb, które starczą na namalowanie na ścianie niewielkiej łatki. Testery takie są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki temu możesz puścić wodze wyobraźni i zaryzykować z kolorem, który zawsze chciałeś zobaczyć w swoim domu. Na jednej ścianie bez trudu znajdziesz miejsce na kilka, czy nawet kilkanaście kolorowych łatek. Spokojnie odczekaj aż farba wyschnie i ujawni Ci swoje końcowe oblicze. Wykorzystaj jeden dzień by przyjrzeć się jak dany kolor prezentuje się za dnia, a jak w nocy. Na koniec pozostaje Ci po prostu wybranie tego który najbardziej Ci się podoba!

Nie bój się koloru

Jednak paleta kolorów jest szeroka i oferuje wiele ciekawych pomysłów na projektowanie wnętrz. Kolor wpływa na nasze postrzeganie przestrzeni i nastroju. Na przykład, ciemne tony dodają tekstury i głębi przestrzeni, szczególnie zastosowane we wnętrzach z wysokimi sufitami. Natomiast w pokojach małych z ograniczonym dostępem światła dziennego, jak chociażby łazienka, zastosowanie jaskrawych i jaśniejszych kolorów optycznie powiększy pomieszczenie.

Balans koloru

Istnieje więcej rozwiązań niż malowanie wszystkich ścian jednego pomieszczenia na ten sam kolor. Łączenie kolorów żywszych z łagodnymi, jeżeli odpowiednio dopasowane może mieć lepszy efekt końcowy niż wybranie jednego koloru dla całej powierzchni. Niektóre jaskrawe kolory mogą całkowicie zdominować pomieszczenie, jeżeli pokryją zbyt dużą powierzchnię. 

Przygotuj się

Nie chcesz żeby przed pokryciem całej planowanej powierzchni skończy ci się farba. Z drugiej strony nie chcesz też zakończyć malowania z dwoma pełnymi kubłami farby. Obliczenie przestrzeni malowanych ścian i porównanie ich z informacją zawartą na pojemniku pomoże Ci namierzyć dokładniejszą jej ilość potrzebną do zakupu. Pamiętaj, że jeżeli chcesz nałożyć więcej niż jedną warstwą, należy to również uwzględnić w obliczeniach. 

Grunt to przygotowanie

Gruntowanie to naniesienie podkładu na powierzchnię przeznaczoną pod malowanie. Dzięki temu wyrównana zostanie chłonność ścian na warstwę farby kolorowej, faktura powierzchni zostanie ujednolicona, jak również zmniejszy się ilość farby potrzebnej na pokrycie wybranej powierzchni.

Ściany nowe, bez względu na rodzaj tynku czy materiału wykończeniowego, zawsze wymagają zagruntowania. Natomiast ściany wcześniej malowane farbami akrylowymi lub lateksowymi już nie. Pominięcie gruntowania może kosztować Cię zarówno czas i pieniądze. Zdarcie źle nałożonej farby i rozpoczęcie procesu malowania od nowa to podwojenie kosztów całego przedsięwzięcia. Jeżeli uzupełniałeś wcześniej ubytki w ścianach przy użyciu masy szpachlowej, gruntowanie ujednolici ścianę, zapobiegając błyszczeniu się miejsc jej nałożenia, które inaczej widoczne byłyby gołym okiem. Gruntowanie nie umożliwia jednocześnie pominięcia konieczności umycia ścian. 

Zacznij od końca

Posłuż się dobrej jakości pędzlem żeby pomalować krawędzie, kąty i wszystkie inne miejsca które nieporęcznie byłoby precyzyjnie pomalować przy użyciu wałka. Wałek pokryje następnie jakiekolwiek nierówności w nałożeniu farby jakie zostawi pędzel dalej niż w samych głębszych zakamarkach. Wykonanie tych czynności odwrotnie (najpierw wałek, potem detale pędzlem) może spowodować pozostawienie smug. Co prawda widocznych tylko w odpowiednim świetle, ale jednak. 

Przygotuj narzędzia

Dobry pędzel, wałki czy drabina pomagają w efektywnej i szybkiej pracy. Tanie lub stare i zużyte wałki, mogą pozostawić na ścianie obklejone w farbie nitki na malowanej powierzchni lub pozostałe na nich grudki farby. Zainwestuj w dobre narzędzia żeby uzyskać dobry efekt.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena