W wyniku coraz częstszej adaptacji starych fabryk, pomieszczeń poprzemysłowych na wnętrza mieszkalne, styl industrialny w wystroju wnętrz staje się coraz bardziej modny. Dlaczego tak ważne są w nim lampy?

Data dodania: 2015-07-27

Wyświetleń: 2291

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego we wnętrzach industrialnych lampy są tak ważne?

Pomimo tego, że styl industrialny charakteryzuje się surowością, brakiem nadmiernych ozdobników, cechuje się on pewnymi zasadami, których warto przestrzegać, jeśli chcemy wykreować aranżację, która wpisze się w klimat industrialny, ale jednocześnie będzie aranżacją, w której będziemy się dobrze czuć, w której będzie miejsce nie tylko na ową surowość, ale i na ciepło domowego zacisza.

 

Magia stylu industrialnego

Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych w wyniku recesji i upadku wielu fabryk, jednak doskonale znany jest i na naszym rodzimym terenie. Stare fabryki, budynki przemysłowe, które miały swój złoty czas w ubiegłym wieku, a które doskonale znamy chociażby z powieści Reymonta czy Prusa, coraz częściej poddawane są renowacji, restauracji i przekształcane w popularne lofty. To, co zwraca szczególną uwagę w pomieszczeniach loftowych i dzięki czemu możemy stworzyć wnętrze przytulne, pomimo jego surowego charakteru, to oświetlenie, zwłaszcza oświetlenie sufitowe. Lampy, które w dzień będą stylową dekoracją, wieczorami dodadzą wnętrzu ciepła - rozświetlając blaskiem swiatła pomieszczenia, sprawią, że dominująca w dzień surowość stanie się delikatniejsza.

Surowa czerwona cegła, odkryte tynki, widoczne elementy konstrukcyjne budynku: stalowe belki pod sufitem, żelazne przypory, wymagają odpowiedniej aranżacji, aby wykorzystać ich potencjał i wydobyć ten niezwykły klimat. Oszczędność dodatków, meble inspirowane wzornictwem przemysłowym, znalezione na pchlim targu lub kupione jako meble nowe, ale odpowiednio wystylizowane, aby nabrały stylowej patyny czasu oraz odpowiednie lampy, które zwieńczą wystrój loftu to przepis na aranżację, która wykreuje industrialne wnętrze, będące co prawda wnętrzem mieszkalnym, ale utrzymanym w niebanalnym klimacie, w którym niemal można usłyszeć pracę dawnych maszyn.

 

Lampy w stylu industrialnym

Lampy, które znakomicie podkreślą styl industrialny to przede wszystkim formy wzorowane na typowym oświetleniu dawnych fabryk: metal, stal, żelazo czyli materiały odporne na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych, proste bryły, widoczne nity, kółka zębate i inne elementy konstrukcyjne, a czasem i nawet kratka chroniąca żarówkę. Często zawieszone są na stalowych łańcuchach. Próżno szukać w tych lampach elegancji, wyrafinowanych kształtów, kryształów, bogatych ornamentów czy delikatnych tkanin. To, co się tutaj liczy to surowość i prostota. Równie surowa jest kolorystyka: w oryginalnych lampach industrialnych dominują barwy jednolite, głównie czerń, brąz, szarości.

Jednak nawet i tak surowe lampy, które w dzień będą dekoracją wzmiacniającą surowy charakter aranżacji, wieczorami dodadzą wnętrzu tak potrzebnego ciepła - blask ich ciepłego światła rozświetlając  pomieszczenia, sprawi, że dominująca w dzień surowość stanie się delikatniejsza.

Mimo wszystko są to lampy dla odważnych i dla wymagających. Dla tych, którzy docenią ich "stary" wygląd, którym nie będą przeszkadzały odpryski farby, czy nawet fragmenty rdzewione. To lampy dla tych, którzy stawiając na indywidualność chcą się wyróżnić, a nie powielać typowe aranżacje.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena