Wciągarki, zwane również zamiennie wciągnikami, to urządzenia, które służą do bezpiecznego podnoszenia różnego typu ładunków. Mogą pracować samodzielnie bądź stanowić wyposażenie urządzeń dźwignicowych, takich jak suwnice, żurawie i żurawiki, bramki warsztatowe. 

Data dodania: 2015-06-17

Wyświetleń: 1118

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wciągarki i wciągniki – rozwiązania konstrukcyjne

Konstrukcja wciągarki

W konstrukcji wciągarki występują m.in. takie elementy, jak: silnik mechanizmu jazdy wciągnika, silnik mechanizmu podnoszenia, ogranicznik udźwigu, łącznik krańcowy mechanizmu podnoszenia, dźwignia w przypadku wciągarek ręcznych oraz układ sterowania w przypadku wciągarek elektrycznych. Integralną częścią każdej wciągarki jest łańcuch bądź lina stalowa oraz hak lub zblocze hakowe.

Wciągarki mogą mieć budowę kompaktową lub być zabudowane na stalowej ramie. W przypadku budowy kompaktowej wszystkie mechanizmy wciągarki zabudowane są w jednym, zamkniętym urządzeniu. Konstrukcja wciągarek ramowych opiera się na zamocowaniu wszystkich mechanizmów wciągarki w otwartym układzie na stalowej ramie.

Wciągarki o konstrukcji kompaktowej najczęściej są wyposażone w hak pozwalający na zawieszenie urządzenia na konstrukcji o odpowiedniej wytrzymałości lub na haku dźwignicy. Przystosowane są również do współpracy z wózkiem jezdnym, umozliwiającycm przemieszczanie się wciągarki wzdłuż belki. Wciągarki o budowie ramowej przeznaczone są do współpracy z dźwignicami takimi jak suwnice jednodźwigarowe bądź dwudźwigarowe. Rama, na której umieszczone są poszczególne elementy mechanizmu wciągarki, posiada w swojej budowie mechanizm jezdny, pozwalający na przemieszczanie całej ramy wzdłuż dźwigarów. Wciągarki przeznaczone do jednostkowych urządzeń dźwignicowych, są, podobnie jak one, projektowane i produkowane z uwzględnieniem wymagań konkretnej pracy.

Wciągarki do niskiej zabudowy

W zakresie wciągarek elektrycznych dostępne jest rozwiązanie przystosowane do tzw. niskiej zabudowy, opracowane z myślą o niewysokich pomieszczeniach, w których istnieje konieczność maksymalizacji wysokości podnoszenia poprzez zastosowanie dedykowanych dla takich sytuacji rozwiązań. Wciągarki do niskiej zabudowy wyposażone są podobnie jak standardowe urządzenia, jednak ich konstrukcja minimalizuje miejsce zajmowane przez składające się na nią mechanizmy pod belką dźwignicy. Wciągarki do niskiej zabudowy mogą być również wykorzystywane jako samodzielne urządzenia.

Wciągarki w wykonaniu specjalnym

W konstrukcji wciągarek ręcznych przewiduje się również często występującą potrzebę pracy w warunkach niewielkiej przestrzeni. Projektowane są specjalne modele wciągarek, wyposażone w niedużą dźwignię, ułatwiającą pracę w takich sytuacjach.

Na rynku dostępne są modele wciągarek ręcznych o szczególnie lekkiej budowie. Urządzenia tego typu są łatwe w transportowaniu, dlatego też używa się ich np. w pracach wykonywanych na wysokości.

Specjalne rozwiązania wciągarek ręcznych i elektrycznych są przewidziane również do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. W ich konstrukcji stosuje się zabezpieczenia, które mają zapobiec powstawaniu iskier tam, gdzie panują warunki grożące pożarem bądź eksplozją.

Rozwiązaniem, które może znacznie ułatwić pracę przy podnoszeniu ładunków przy użyciu wciągarki ręcznej, jest model wciągarki, który może być napędzany przy użyciu wiertarki – zarówno przewodowej, jak i bezprzewodowej.  

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena