Człowiek przeżywający trudne chwile, z natury rzeczy, zadaje sobie pytanie - dlaczego czuję się tak fatalnie?
Często się zdarza, że próbuje przerzucić winę na czynniki zewnętrzne: mąż, żona, praca, dzieci, ludzie, wydarzenia... gdyby tylko były inne...
To co sobie mówimy jest albo prawdą, albo kłamstwem. Dlatego właśnie twoje prawidłowe i błędne przekonania są tak ważnymi czynnikami kreowania własnego i szczęśliwego życia.
Błędne przekonania są bezpośrednią przyczyną emocjonalnych niepokojów i niewłaściwych zachowań. Błędne przekonania wydają się prawdą przez brak doświadczenia życiowego, powtarzanie ich i programowanie podobne afirmowaniu. Błędne przekonania mogą również wynikać ze zbyt dużego przykładania wartości do bycia zawsze akceptowanym, albo do tego, by zawsze mieć rację.
Jeżeli myślisz, że złem jest pozwolenie komuś na poznanie twoich słabych stron. Obawiasz się podjęcia ryzyka zawartego w opowiedzeniu komuś o swoich słabościach. Jeżeli uważasz, że takie otworzenie się jest zbyt intymne i ogromnie niebezpieczne, ponieważ ktoś znający twoje słabe punkty odtrąci cię. Spowoduje to niemiłą ci ocenę i będziesz żałować, że się otwierasz, uznasz, że bezpieczniej jest nie mówić zbyt dużo o sobie i trzymać się na uboczu, to kierujesz się błędnymi przekonaniami.
Ludzie przeważnie sądzą, że nie powinni podejmować ryzyka zmian, wybierając wycofanie się i racjonalizowanie, sztuczną zgodę na otaczającą ich rzeczywistość. Lęk przez zmianą i ryzykiem prowadzi do tego typu samozakłamania:
- jednym z najważniejszych zadań życia jest ustrzeżenie się przed cierpieniem,
- podjęcie ryzyka może prowadzić do klęski,
- najwyższą wartość ma bezpieczeństwo,
- czymś strasznym jest podjęcie złej decyzji,
- jeżeli podejmę ryzyko, mogę stracić niezbędne do życia rzeczy (pieniądze, przyjaciół, aprobatę, czas, bezpieczeństwo),
- muszę szczegółowo zaplanować wszystkie działania i słowa, które wypowiem, aby zabezpieczyć się przed stratą, cierpieniem czy popadniecięm w niełaskę.
Do zmian w życiu i osiągania najlepszych korzyści należy usuwanie własnych obaw i zahamowań zaczynając od małych kroków. Na początku zajmij się małymi celami, które nie są dla ciebie zbyt paraliżujące. Potem stopniowo podejmuj coraz większe wyzwania. Efektem stopniowego budowania umiejętności przełamywania się będzie doświadczenie, że rzeczywistość i twoje otoczenie, sprzyja ci w sytuacjach, w których do tej pory niezbyt sobie radzisz. Poznasz, że życie będzie działać na twoją korzyść. Nauczysz się odczytywać podpowiedzi i znaki, które będą ci wskazywać lepsze rozwiązania. Poprzez przezwyciężenie siebie pokonasz błędne przekonania, które do tej pory determinowały twoje poczynania.