Choć ostatnimi czasy, zważywszy na coraz częstsze podtopienia i powodzie, woda nie kojarzy się najlepiej – wiele osób decyduje się na wprowadzenie tego elementu do swojego ogrodu. 

Data dodania: 2015-05-10

Wyświetleń: 1607

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedni decydują się na niewielkie, ale urokliwe oczka wodne, które są mniej uciążliwe zarówno w budowie jak i w eksploatacji. Większym wyzwaniem są stawy, które nadają ogrodom niepowtarzalny wygląd i zupełnie nową jakość, stanowiąc jednocześnie dość trudne i skomplikowane przedsięwzięcie budowlane. Staw wynagrodzi nam trud poprzez uzdrowienie mikroklimatu w ogrodzie, wprowadzenie szczególnej, specyficznej atmosfery promieniującej spokojem i łagodnością.

Rośliny odbijające się w tafli wody, zwierzęta, które w niedługim zamieszkają w naszym zbiorniku – wszystko to sprawi, że staw stanie się centrum naszego ogrodu i największą atrakcją wśród odwiedzających nas gości. Bywają stawy naturalne, powstałe w miejscu gdzie teren jest zagłębiony a ziemia gliniasta i słabo przepuszczalna. Zazwyczaj jednak staw ogrodowy jest sztuczny i wymaga zbudowania od podstaw. Uszczelnia się wówczas dno specjalną folią i obsadza stosownymi roślinami.

Ważnym elementem jest atrakcyjny i bezpieczny brzeg, który wykonuje się z kamieni, żwiru, czasem drewnianych bali lub płyt betonowych. Taki brzeg spełnia również funkcję dekoracyjną – stanowi ozdobę a jednocześnie maskuje materiały wykorzystane do izolacji zbiornika. Chcąc wprowadzić element urozmaicenia wykorzystuje się często róże metody wprowadzania wody w ruch, co sprawi, że nasz ogrodowy staw nabierze jeszcze więcej życia. Można zbudować w tym celu fontannę, kaskadę lub zdrój, ewentualnie zakupić te prefabrykowane.

Jeśli miejsca nie ma zbyt dużo, lub też staw wydaje się zbyt dużym przedsięwzięciem – można poprzestać na oczku wodnym. Jest ono mniejsze i zazwyczaj dużo łatwiejsze w montażu, choćby dzięki zastosowaniu specjalnych, gotowych niecek z tworzywa sztucznego. Takie niecki wkłada się do wykopanego otworu i usadawia na wyrównanej warstwie piasku. Bieżąca obsługa oczka wodnego jest zdecydowanie łatwiejsza i mniej czasochłonna aniżeli stawu, choć pamiętać należy że doznania również nie są takie same.

O właściwym wyborze zadecydować muszą indywidualne preferencje, ale i miejsce w ogrodzie, możliwości techniczne, ilość wolnego czasu na pielęgnację zbiornika oraz finanse, które chcemy w niego zainwestować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena