Jest wiele sposobów walki z chwastami. Najważniejsze z nich są uniwersalne i przeważnie sprawdzają się przy każdej odmianie tego typu roślin. Co jednak kiedy w grę wchodzą tzw. “superchwasty”, czyli odmiany chwastów o podniesionym stopniu odporności na tradycyjne metody ich zwalczania?

Data dodania: 2015-05-10

Wyświetleń: 1179

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do tej pory znanych było wiele sposobów radzenia sobie z nieproszonymi gośćmi w ogródkach lub na polach uprawnych. Jednym z najwcześniejszych sposobów przeciwdziałania takim roślinom jest użycie specjalnych maszyn służacych do segregacji sypkich materiałów, jakimi są nasiona. Po odrzuceniu nasion obcych można spokojnie przystapić do zasiewu. Jednak rozwiązanie takie nie jest możliwe dla wszystkich – nie każdy posiada dostęp do specjalistycznych urządzeń.

Jeszcze innym sposobem na chwasty jest stosowania płodozmianu – zmiany uprawy pól co jakiś określony czas, by ograniczyć zachwaszczenie powierzchni uprawnej. Rozwiązanie to jest skuteczne ale tylko w przypadku, jeżeli osoby będące właścicielami pól zdecydują się na taki sposób jego zagospodarowania. W innym przypadku pozostaje zastosowanie środków chemicznych, które są najpopularniejszym sposobem obecnej walki z chwastami.

Stosowane obecnie środki chemiczne produkowane są na bazie herbicydów, będących typem specjalnej odmiany pestycydów, których głównym zadaniem jest wychwaszczanie powierzchni uprawnych. Stosować możemy je doglebowo lub dolistnie, w zależności od rodzaju uprawy i preferencji jej właściciela. Superchwasty skutecznie uodporniają się na te środki, dlatego do walki z tym typem pasożytniczych roślin potrzebne jest stosowanie metod mieszanych, które przynoszą oczekiwane efekty w porównaniu do stosowania tylko jednej metody walki, jaką jest zwalczanie chwastów.

Internet oraz wiedza, jaką dysponują sprzedawcy to także dobre źródło informacji oraz doświadczenia, z którego możemy skorzystać, jeżeli wybrana przez nas metoda zwalczania chwastów nie dała oczekiwanych efektów. Pamiętajmy, że rośliny pasożytnicze stanową zagrożenie nie tylko dla roślin uprawnych, ale też dla zwierząt hodowlanych oraz ludzi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena