Dla wielu z nas Afryka to egzotyczne, pełne przygód i niebezpieczeństw miejsce, kojarzące się zarówno z przygodami Stasia i Nel, jak i z wakacjami spędzonymi na skąpanych w słońcu plażach. Inni kojarzą ją z nieskończonymi przestrzeniami sawanny, bogatymi w życie lasami równikowymi czy majestatycznym masywem Kilimandżaro.

Data dodania: 2015-05-04

Wyświetleń: 997

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Afryka jest kontynentem pełnym kontrastów i niebywale bogatym w inspiracje – warto zastanowić się, czy nie warto niektórych z nich zamknąć we własnych czterech ścianach.

Styl kolonialny – egzotyka sprzed wieku

Ciepły, wygodny – a jednocześnie bardzo dekoracyjny i egzotyczny. Styl kolonialny wywodzi się z epoki wiktoriańskiej, i dostosowuje jej kanony do realiów zastanych w rozległych posiadłościach Imperium. Znajdziemy tam więc egzotyczne drewno, dekoracje – trofea oraz przede wszystkim – mnóstwo zieleni. Jeżeli chodzi o kolory ścian – doskonale sprawdzą się ciepłe, ale nie agresywne odcienie ochry, brązy i zielenie. Dobrą przeciwwagą dla dużej ilości wyrazistych mebli będą także ściany kremowe, pozwalające uzyskać efekt dyskretnego tła.

Styl kolonialny doskonale sprawdzi się w salonie lub sypialni – warto jednak zadbać o to, by nie popaść w przesadę, zbyt wiele bibelotów i ozdób stworzy bowiem wrażenie kiczu. Nie zaleca się także umieszczania trofeów myśliwskich lub ich imitacji – dużo lepszym wyborem będzie obraz lub rzeźba. Jeżeli jesteśmy miłośnikami technologii, jej dyskretne rozlokowanie będzie kluczem do uzyskania poczucia harmonii wnętrza.

Nowoczesne wnętrze z akcentami etnicznymi

Propozycja dla ludzi, którzy nie boją się śmiałych połączeń i kontrastów. Proste, minimalistyczne meble i nowoczesna elektronika zestawione z kilkoma etnicznymi akcentami mogą stworzyć wyjątkowo odświeżające połączenie. Akcenty nie muszą przy tym przybierać formy figurek czy masek, jakie z podróży do Afryki przywozi ze sobą niemal każdy turysta – równie dobrze mogą one przybrać formę geometrycznego wzoru na ścianie – lub ogólnie kompozycji kolorystycznej. Odcienie brązu, czerwienie czy kolor kości słoniowej nie tylko dodadzą nam energii, ale i pozwolą wnieść do codzienności odrobinę tak bardzo pożądanej dzikości. Nie zapominajmy przy tym, że kolory ścian i sufitu mogą stać się doskonałym środkiem na optyczne formowanie wnętrza!

Morze i pustynia – tworzymy nietypową łazienkę

„tradycyjnym” elementem wystroju łazienki są kafelki, zazwyczaj w chłodnych, sterylnych kolorach. Wystarczy jednak odrobina fantazji, by pomieszczenie to przypominało nam o chwilach pełnych wakacyjnego słońca. Jasny, pustynny kolor ścian uzyskamy dzięki wodoodpornym farbom, a zamiast nudnych kafelków warto skorzystać ze specjalnie preparowanego, naturalnego piaskowca (zwykły, niestety, nie nadaje się do łazienki).

Dodajmy do tego błękitne akcenty – i uzyskamy pomieszczenie, w którym relaksująca kąpiel stanie się czymś wyjątkowym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena