Spójność stylistyczna w projektowaniu wnętrz jest niezwykle istotna. Wnętrza, w których jest ona zachowana, są harmonijne i przyjemne w odbiorze. W takich wnętrzach lepiej się funkcjonuje i odpoczywa. Na czym polega taka stylistyczna zgodność i jak ją zachować?

Data dodania: 2015-03-22

Wyświetleń: 960

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zaaranżować wnętrze spójnie stylistycznie?

Aby mieszkanie lub dom były spójnie zaaranżowane, we wszystkich pomieszczeniach należy zachować elementy wiodącego stylu, podobieństwo tonacji kolorystycznej i jedność materiałów wykończeniowych. Niezwykle ważne jest również podobieństwo linii i form mebli oraz wszelkich dodatków. Nie wystarczy trzymać się jednego koloru w doborze farb, którymi pomalujemy ściany, tak jak nie wystarczy wybrać jedynie takich samych mebli. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać i tworzyć jedną opowieść. Od tego zależy jak będziemy się czuć w danym pomieszczeniu: czy będzie nas ono przygnębiać, czy będzie powodować chaos myśli, czy też będzie sprzyjało relaksowi i dobrej energii. Nie należy przy tym zapominać, że wystrój domu powinien odpowiadać naszemu stylowi życia, naszym potrzebom i naszemu temperamentowi. Tylko wtedy w takich wnętrzach będziemy dobrze się czuli, w przeciwnym razie na nic przyda się nawet perfekcyjna spójność stylistyczna. Najważniejsze elementy, które należy wziąć pod uwagę, przy aranżowaniu spójnego i harmonijnego wnętrza to:

Paleta kolorystyczna – nie chodzi o to, aby zdecydować się na jeden kolor w każdym pomieszczeniu, ale o to, by wszystkie wybrane przez nas kolory, należały do jednej tonacji kolorystycznej. Śmiało zatem możemy zestawiać różne barwy, należy jednak przy tym pamiętać, że takie zestawienia powinny być harmonijne i przemyślane i że prawidłowe dobranie różnych barw wymaga nie tylko intuicji i wyczucia, ale i konkretnej wiedzy. Jeśli nie mamy takiej wiedzy, warto skorzystać z tak zwanego koła barw, w którym kolory są uporządkowane według widma tęczy.

Podobieństwo form mebli – istota tego nie tkwi w tym, że wszystkie meble powinny pochodzić z jednej kolekcji, ale w tym, że materiały z jakich są wykonane, powinny być podobne i winny odzwierciedlać jedną myśl. Oczywiście dla kontrastu można dodać do wnętrza mebel pochodzący zupełnie z innej estetyki stylistycznej, ale to również musi być przemyślane i stosowane z wyczuciem, aby aranżacja nie stała się kiczowata. Jeśli mamy problem z odpowiednim wyborem mebli, możemy zdecydować się na jednego producenta, który w swojej ofercie ma meble do różnych pomieszczeń i które zachowują owe podobieństwo form. Doskonałą propozycją są meble Belldeco, które pomimo, że należą do różnych kolekcji, śmiało można ze sobą zestawiać, bez obawy, że wprowadzi się do aranżacji chaos.

Podobieństwo stylistyczne – mieszkanie czy dom, w którym każde pomieszczenie będzie urządzone w innym stylu, nigdy nie będzie harmonijne. Należy zatem zadbać o to, aby w poszczególnych pokojach znalazły się dodatki, elementy oraz motywy charakterystyczne dla wiodącego stylu, który wybraliśmy dla naszych wnętrz i który tworzy charakter mieszkania.

Warto przy tym pamiętać, że spójność stylistyczna nie jest tożsama z monotonią i nie musi sprawiać, że wnętrza będą nudne. Urządzanie według jednego klucza stylistycznego nie wyklucza dobrania kilku dodatków czy mebli, które dodadzą ciekawości i dynamiki całej aranżacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena