Wraz z rozwojem rynku technologicznego do słownika codziennego przenika coraz więcej nazw urządzeń i maszyn, które do tej pory nie były w obiegu. I coraz trudniej jest nam poruszać się w tym skomplikowanym świecie laptopów, notebooków czy ultrabooków. Bo czym naprawdę różni się laptop od notebooka?

Data dodania: 2018-07-21

Wyświetleń: 984

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym się różni laptop od notebooka?

A więc zacznijmy od początku.
Jeszcze w początkowej fazie rozwoju rynku komputerowego urządzenia te przydzielone były do 2 klas sprzętu:

komputerów stacjonarnych i laptopów.


Komputery stacjonarne wyróżniały się swoimi gabarytami i kształtem. Praktycznie zawsze skłądały się z dużej i nieporęcznej jednostki centralnej, z płytą główną, procesorem oraz układami pamięci i dyskami, oraz osobnego monitora na którym prezentowane były wyniki prac.
Całość uzupełniana była dodatkowo klawiaturą i myszką.
Nikt nigdy, nawet w stanie euforii nie mógł nazwać ich urządzeniami przenośnymi.

Na drugim końcu bieguna stał laptop. Z języka angielskiego nazwa ta oznacza "trzymany na kolanach" co miało uzasadniać ich wielką mobilność.

Sprawdź ceny laptopów w naszym sklepie!

Początkowo jednak pierwsze laptopy były raczej ciężkie i nieporęczne, używające niewiele zmienionych podzespołów jak te używane w komputerach stacjonarnych.
Odrobinę zminiaturyzowanych i zapakowanych w mniejsze obudowy. Ciągle jednak miały stosunkowo znaczące wymiary i ciężar znacznie graniczający ich mobilne zastosowanie.

Wraz z rozwojem technologii pierwsze laptopy przeszły gruntowną modernizację, która sprawiła, że zmniejszyły się znacząco ich rozmiary (szczególnie grubość) oraz zdecydowanie zmniejszyła się ich waga do nawet 1- 2 kilogramów. Zmniejszono komponenty stosowane w urządzeniach.
W miejsce standardowych napędów CD wprowadzone niższe wersje slim, zrezygnowano z zasilacza montowanego wewnątrz obudowy na korzyść zewnętrznego, a znaczny postęp jaki się dokonał w dziedzinie produkcji ogniw sprawił, że dzisiejsze źródła zasilania laptopów są naprawdę niewielkie i ci najważniejsze stosunkowo lekkie.

Jedyną barierą w miniaturyzacji laptopów ciągle pozostaje ekran LCD, ale w tym przypadku mniej wcale nie zawsze oznacza lepiej.

I to właśnie te nowe odchudzone laptopy doskonale przyjęły się na rynku wśród studentów, uczniów czy osób często podróżujących w delegacji.

I w tym okresie powstała nazwa notebook czyli dosłownie notatnik, od jego podstawowej funkcjonalności czyli urządzenia do codziennego użytku i notatek osobistych.

I tak oto dochodzimy do sedna sprawy czym się różni laptop od notebooka?

Problem został rozwiązany bo dziś każdy laptop = notebook.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena