Doradca podatkowy może okazać się bardzo przydatnym współpracownikiem, który, przede wszystkim wskaże Ci jak prawidłowo prowadzić księgi podatkowe. Zawód doradcy podatkowego w sierpniu 2014 roku uległ deregulacji. Co to oznacza? Jakie niesie za sobą zalety, a jakie wady?

Data dodania: 2015-03-19

Wyświetleń: 1016

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Doradca podatkowy. Jak wybrać najlepszego?

Doradca podatkowy już bez certyfikatu.

Deregulacja wprowadza możliwość pełnienia obowiązków doradcy podatkowego przez osoby, które nie posiadają odpowiedniego certyfikatu. Powiększy to na pewno liczbę biur rachunkowych na polskim rynku, a co za tym idzie da możliwość dokonania wyboru spośród większej liczby przedsiębiorstw. Deregulacja zwiększa także możliwość natrafienia na doradcę podatkowego, którego umiejętności nie są wystarczające, aby sprostać Twoim wymaganiom.

 

Dobry doradca podatkowy powinien tak kierować księgowością, aby przedsiębiorstwo tylko zyskiwało, dlatego wybór doradcy podatkowego nie pozostawiaj przypadkowi.

 

Czym cechuje się dobry doradca podatkowy?

Dobry doradca podatkowy powinien, przede wszystkim, rozumieć biznes swojego Klienta. Musi wiedzieć, na jakiej zasadzie generowane są koszty, jak sprzedawane są produkty, a także jaka jest płynność finansowa przedsiębiorstwa. Bez znajomości tego typu informacji, doradca podatkowy może nie prawidłowo wykonywać swoje zadania.

 

Kolejną ważną rzeczą jest doświadczenie doradcy w pracy dla firm działających w podobnej branży do Twojej. Koniecznie zapytaj o to, ponieważ będzie to wyznacznik znajomości Twojej branży.

 

Dobry doradca podatkowy zapytany o optymalizację podatkową Twojej firmy powinien na bieżąco podać kilka sposobów. Jeżeli doradca mówi Ci, że potrzebuje czasu, powinien być to dla Ciebie znak, że jego doświadczenie jest nie wystarczające, aby z Tobą współpracować. Warto zaznaczyć, że będą to jedynie propozycje wstępne, które doradca będzie mógł zweryfikować jedynie po poznaniu dokumentacji przedsiębiorstwa.

 

Referencje doradcy podatkowego są kluczowe.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź referencje wystawione doradcy podatkowemu. Przeanalizuj przez jakie firmy zostały wystawione i czy są autentyczne. W dzisiejszych czasach jedynie rzetelne referencje dadzą Ci obraz, jakim doradcą podatkowym jest osoba, z którą prowadzisz negocjacje i, z którą zamierzasz podjąć współpracę.

 

Doradca podatkowy musi posiadać aktualne ubezpieczenie.

Aby współpraca z doradcą podatkowym nie przyniosła Ci szkód i nie potrzebnych kosztów, musi on posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W razie popełnienia błędu przez doradcę, dzięki takiemu ubezpieczeniu wypłacone będzie Ci odszkodowanie, które w pełni, lub częściowo pokryje szkody poniesione w wyniku błędu. Przed podjęciem współpracy sprawdź szczegóły polisy ubezpieczeniowej, dokładnie przeanalizuj, w wypadku jakich sytuacji wypłacone Ci zostanie odszkodowanie, a także jaka jest wysokość kwoty ubezpieczenia. Posiadanie ubezpieczenia jest jednym z wyznaczników profesjonalnego podejścia do zawodu.

 

Podejmij współpracę z doświadczonym doradcą podatkowym!

Poszukując doradcy nie kieruj się ceną jego usług, a doświadczeniem, referencjami i pewnymi aspektami świadczącymi o jego profesjonalizmie. Jedynie realne dowody na podejście doradcy podatkowego do zawodu mogą pomóc Ci określić, jak będzie przebiegać Twoja współpraca z nim. Nie zapomnij również sprawdzić, czy wybrany doradca podatkowy posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Mając na uwadze kilka szczegółów, wybór dobrego doradcy podatkowego jest znacznie prostszy!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena