Na rynku jest coraz więcej elektronicznych zabawek, które fascynują maluchy. Już nawet kilkumiesięczne dzieci z wypiekami na twarzy przesuwają palcem ikonki na ekranie tabletu.
W głowach rodziców rodzą się wątpliwości: czy pozwolić przedszkolakowi na korzystanie ze zdobyczy technologii? Czy raczej postawić na znane od wielu lat manualne, kreatywne zabawki?
Zalety zabawek “starodawnych”
Kiedy przypomnimy sobie dzieciństwo, zapewne pierwszą rzeczą, która przyjdzie nam na myśl, będzie bujna wyobraźnia i przysłowiowe “bitwy stoczone patykami”. Gdy byliśmy mali, nie mieliśmy dostępu do zabawek interaktywnych. Dzieci godzinami biegały po podwórku, bawiąc się najprostszymi rzeczami, robiąc zjeżdżalnie z desek opartych na trzepaku i kopiąc starą futbolówkę brata -to rozwijało naszą pomysłowość i kreatywność. Obecnie można spotkać się z opiniami, że dzieci wychowane w dobie komputerów będą miały uboższą wyobraźnię i nie poradzą sobie z prostymi zadaniami. Ale czy tak jest naprawdę?
Zalety elektroniki
“Nowoczesne dzieci” umieją obsługiwać zarówno tablety, smartfony jak i laptopy. Rolą rodzica jest pilnowanie, aby takie sprzęty używane były rozsądnie i niezbyt długo. Przemyślane użytkowanie może stać się źródłem takich korzyści, jak:
- łatwiejsza nauka - aplikacje wprowadzają malucha w świat literek, cyferek i obrazków. Wszystko jest dynamiczne, kolorowe i skupia uwagę. Rodzice mogą zainstalować najciekawsze edukacyjne gry na dysku, jeśli nie chcą, aby maluch korzystał z internetu.
- zdolności manualne - tablet świetnie sprawdza się jako uzupełnienie nauki rysowania i malowania. Istnieją gry, w których dziecko prowadzi paluszkiem ołówek po wyświetlaczu, kreśląc w ten sposób różne wzory i kształty. Dzieło można później przesłać sobie na komórki.
- spędzanie czasu razem - gdy maluch gra na komputerze, można mu towarzyszyć, grać razem z nim. To dobry pomysł na wspólny relaks.
O czym pamiętać
Tablet nie zastąpi kontaktu z ludźmi ani gry w piłkę z rówieśnikami. Dlatego korzystanie z niego nie powinno być dłuższe niż 30 minut dziennie dla malucha i 45 dla przedszkolaka. Pozostały czas można spędzić z dzieckiem aktywnie: na zabawie, na wycieczce rowerowej lub spacerze.