Samochody organizują i ułatwiają nam życie. Nie potrafimy sobie wyobrazić wakacyjnej podróży ani wyjścia po większe zakupy bez auta. Umiemy prowadzić i znamy przepisy ruchu drogowego. Czy zatem potrafimy jeździć bezpiecznie? Nie zawsze.

Poniżej wyszczególnione zostaną nawyki jakie są popełniane przez kierowców, następnie przejdziemy do wytłumaczenia na czym tak naprawdę powinna polegać bezpieczna i ekonomiczna jazda.

 

Złe nawyki polskich kierowców

Najczęstszym błędem jest niewłaściwa pozycja za kierownicą oraz nieprawidłowy sposób jej trzymania. Nieistotne? Wcale nie. Trzeba pamiętać, że znajduje się tu poduszka powietrzna. Jeżeli chwytamy kierownicę “na godzinie dwunastej”, w razie zderzenia uwalniająca się poduszka powietrzna wypchnie naszą rękę w kierunku twarzy, co może mieć tragiczne konsekwencje. Lepiej jest trzymać kierownicę w pozycji “za piętnaście trzecia”, zostawiając pośrodku miejsce dla poduszki.

Do bardzo popularnych błędów kierowców zaliczane sa także problemy z redukowaniem biegów oraz korzystanie z ABS-u w przypadku hamowania awaryjnego.

 

Bezpieczna jazda - od czego zacząć

Najlepiej od podstaw. Na miejscu będzie tu prawidłowa postawa za kierownicą zwiększająca wyczucie samochodu i właściwe operowanie przyrządami. W następnej kolejności nauka bezpiecznego hamowania, także (a może nawet przede wszystkim) awaryjnego. Dzięki temu możemy być przygotowani na sytuacje ekstremalne, takie jak poślizg. Na drodze bardzo często działamy wtedy odruchowo, a to zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Potrzebnych umiejętności można się z powodzeniem nauczyć na kursach bezpiecznej jazdy.

 

Sprawy techniczne

Podstawową rzeczą, o której wspomina się na szkoleniu bezpiecznej jazdy, jest poprawne zapinanie pasów. Pas bezpieczeństwa nie może być skręcony, powinien być dopasowany do wzrostu i napięty. Boczna część nie może się zsuwać, a dolna leżeć za wysoko na brzuchu.

Wbrew obiegowej opinii także osoby siedzące z tyłu powinny zapinać pasy, gdyż w razie wypadku przy prędkości powyżej 50 km / h stanowią zagrożenie dla siedzących na przednich fotelach.

 

Aby jeździć bezpiecznie, powinniśmy przede wszystkim przestrzegać przepisów ruchu drogowego, kierować się uprzejmością i życzliwością dla innych kierowców. Konieczne jest także przewidywanie reakcji współużytkowników autostrady czy miejskiej drogi.

Licencja: Creative Commons