Koty, jak wszystkie stworzenia, mają specyficzny tylko dla swojego gatunku metabolizm. Oznacza to, że żywienie kota a zatem również karmy powinny być dostosowane do specyficznego sposobu funkcjonowania kociego przewodu pokarmowego.

Data dodania: 2015-01-29

Wyświetleń: 2585

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasada podstawowa - żywienie kota bo kotu nie jest wszystko jedno!

Podstawową zasadą zdrowego odżywiania kotów jest dobór właściwej karmy. Podstawowa karma dla kota producentów takich jak Animonda czy Royal Canin jest tworzona na podstawie naukowych, wiarygodnych badań. Nie chodzi wcale o szczególne komplikowanie składu. Po prostu trzeba ilość wszystkich substancji odżywczych dostosować do tego, co dla kotów jest fizjologiczną normą, wykształconą przez tysiące lat ewolucji. Mimo stosowania dobrych jakościowo karm, każdy kot może jednak niekiedy zapaść na mniej lub bardziej poważną chorobę. Dla porządku warto tylko dodać, że często jej przyczyną może być niewłaściwie dobrana karma dla kota…

Problemy z drogami moczowymi a żywienie kota –  problem domowych kotów

Koty hodowlane, w tym również domowe dachowce, są szczególnie narażone na infekcje przewodów moczowych, a także na choroby układu moczowego wynikające z nieodpowiedniej diety. W takim przypadku niekiedy na początku nie ma żadnych widocznych i charakterystycznych objawów, jednak później w moczu mogą pojawić się kryształki, a zwierzę może doznać również trudności w kontrolowaniu oddawania moczu. W takich przypadkach stosuje się specjalne karmy, które mają przede wszystkim normować prace nerek i ograniczać wytrącanie fosforanów, jednej z tych klas związków, które najsilniej wpływają na strącanie się kryształków.

Złe żywienie kota powoduje że kot cierpi!

Jednym z najczęstszych efektów stosowania niewłaściwej karmy dla kota jest pojawienie się problemów trawiennych, żołądkowo-jelitowych. W przypadku kotów karmionych niskiej jakości pokarmem zawierającym często znaczne domieszki soi lub skrobi kukurydzianej objawem typowym jest przerost flory bakteryjnej. Do tego trafią się także zatrucia pokarmowe, choroby trzustki czy problemy trawienne wynikające z przebytej choroby dowolnego organu. W takim przypadku należy zastosować karmy specjalistyczne, w skład których wchodzą między innymi frukto i mannooligosacharydy, a które powstają na bazie lekkostrawnych produktów. Maje w ofercie każdy dobry sklep zoologiczny.

Żywienie kota w czasie ciąży bo ciąża to nie choroba.

W przypadku kotek spodziewających się miotu zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Także młode koty charakteryzują się odmiennym metabolizmem i tak się składa, że w obu przypadkach można często zastosować jedną i tę samą karmę, na przykład Animonda Kitten. Pokarm tego rodzaju jest przygotowany w taki sposób, aby dostarczać zwierzętom przede wszystkim substancji budulcowych, bo to na nie jest w tym okresie największe zapotrzebowanie. Ważne jest jednak również stosowanie produktów łatwostrawnych – ciężarna kocica nie zawsze zachowuje pełną sprawność układu trawiennego, a młode koty z zasady nie mają jej jeszcze optymalnie wykształconej.

Karma dla kota na każdy problem czyli odpowiednie żywienie kota

Nie ma w przypadku kotów, zresztą tak samo, jak w przypadku ludzi, pokarmów uniwersalnych. Karmy o przeznaczeniu ogólnym są dobre tylko wtedy, kiedy zwierzę nie cierpi na żadną chorobę i funkcjonuje zgodnie ze swoimi fizjologicznymi potrzebami. W każdym innym przypadku prędzej czy później zajdzie potrzeba stosowania karm specjalistycznych. Wtedy tym bardziej nie wolno sięgać po prostu po tę najtańszą – tu dla zdrowia zwierzęcia ważniejszy od ceny jest skład karmy, który musi zaspokoić zmienione zapotrzebowanie kociego organizmu na wszystkie ważne substancje odżywcze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena