Kot brytyjski krótkowłosy to jedna z najpopularniejszych ras. Wyróżnia się charakterystycznym misiowatym wyglądem. To inteligentne, niezależne i eleganckie czworonogi ”z charakterem”. Dlatego też hodując je należy zwrócić szczególną uwagę na jakość podawanej karmy.

Data dodania: 2014-12-03

Wyświetleń: 3380

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Animonda i kot brytyjski krótkowłosy to dobry duet?

Skąd pytanie czy kot brytyjski krótkowłosy i sucha karma firmy Animonda to dobry duet?

Na początek parę słów o pochodzeniu. Legenda głosi, że przodkowie rasy przybyli na Wyspy Brytyjskie wraz z legionami rzymskimi, które wykorzystywały ich do walki ze szczurami. Udokumentowane dane wskazują jednak na to, że koty brytyjskie trafiły do Europy z Egiptu, gdzie ceniono je ze  względu na umiejętności łowieckie. 

Jako kot wystawowy zaistniał w 1871 roku, kiedy to Harrison Weier, wielki miłośnik rasy, organizował wystawę w londyńskim Crystal Palace. Wraz z początkiem XX w. nastąpił rozwój hodowli kotów brytyjskich w ich ojczyźnie. Początkowo krzyżowano je z azjatyckimi kotami krótkowłosymi, ale szybko zauważono, że lepsze rezultaty daje domieszka krwi angorskiej, a najlepsze – persa. Duży wpływ na losy tych kotów miały wydarzenia historyczne.  Podczas II wojny światowej wyginęła większość przedstawicieli rasy. Nieliczne ocalałe koty brytyjskie krzyżowano z innymi rasami, np. persami, kotami karkuzkimi i rosyjskimi niebieskimi. W wyniku tych zabiegów wzmocniono populację oraz udoskonalono cechy rasy, m. in. poprawiono kolor niebieskiej odmiany oraz strukturę sierści. Koty brytyjskie uznano za rasę dopiero w 1929 roku. W Polsce ich hodowla rozpoczęła się w 1992 roku.

Kot brytyjski podobnie jak Maine Coon to kot duży (4-9 kg) i wymagający. Ma muskularną budowę ciała i silną klatkę piersiową. Charakteryzuje się dużą, okrągłą głową oraz masywnymi i krótkimi kończynami. Oczy ma też jak całe ciało duże, okrągłe i szeroko rozstawione, a uszy krótkie. Gruby ogon ma zaokrąglony koniec. Kolejną cechą charakterystyczną rasy jest gęste, krótkie i jednocześnie puszyste futro. Ubarwienie może być różnorodne –  zarówno pręgowane, dwubarwne, jak i najczęściej występujące –  jednolite, mogące mieć wiele odcieni, np. niebieski, czarny, rudy, biały czy kremowy. Aby futro i cały organizm kotka utrzymać w odpowiedniej kondycji i wyglądzie należy wybrać wysokiej jakości karmę. Z pomocą przychodzi tutaj firma Animonda, która wyprodukowała karmę vom Feinsten Deluxe Grandis specjalnie dla takich ras jak Brytyjczyk czy Maine Coon, gdzie duże kawałki zapobiegają szybkiemu przyjmowaniu karmy.

Kolejne zalety karmy Animonda vom Feinsten Deluxe Grandis:

  • stosunkowo duże, szorstkie krokieciki zapewniają wolne przyjmowanie pokarmu,
  • wyjątkowe połączenie witaminy C zmniejsza wspólnie ze specjalnie uformowanymi krokiecikami niszczenie zębów, ryzyko zachorowania na kamień nazębny
  • specjalna kombinacja pozostałych witamin: zapobiega niedoborowi oraz wspomaga system immunologiczny
  • naturalne włókna roślinne: wspomagają działanie jelit i redukcję powstawania kłębków włosowych
  • konieczne do życia kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6: odpowiadają za zdrową sierść i skórę
  • glikozoaminoglikany i siarczan chondroityny: wpływają pozytywnie na metabolizm w chrząstkach, a tym samym wspomagają mobilność stawów

Na zakończenie kilka słów o charakterze. Koty brytyjskie słyną z cierpliwości i spokoju graniczącego z flegmatycznością. Są inteligentne, pogodne, towarzyskie, ale nienarzucające się. Potrzebują bliskości człowieka i lubią być głaskane, ale same decydują o czasie i miejscu. Nie przepadają też za noszeniem na rękach. 

Cenią sobie intymność, niezależność, spokój i ciszę. Przedstawiciele tej rasy szybko przywiązują się do domowników i łatwo odnajdują się w nowym otoczeniu. Zazwyczaj wybierają sobie jedną osobę, którą obdarzają szczególnym uczuciem. Mają nieagresywne, niekonfliktowe i ciche usposobienie. Doskonale sprawdzają się w domach, w których mieszkają dzieci i inne zwierzęta. Nie wykazują zainteresowania wychodzeniem na zewnątrz, a nawet wskakiwaniem na wysokie półki. Zdecydowanie są „przyziemnymi domatorami”.

Koty brytyjskie nie potrzebują specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich futerko wymaga regularnego czesania tylko w okresie linienia. Mają opinię bardzo czystych i szybko uczących  się korzystania z kuwety. Zazwyczaj żyją długo i cieszą się dobrym zdrowiem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena