W zależności od poradnika, jaki weźmiesz do ręki, znajdziesz w nim różne porady dotyczące wyboru parapetów wewnętrznych. Ponieważ jednak najważniejszą cechą charakterystyczną, która wpływa na funkcjonalność, jest materiał, skupimy się w tym opracowaniu na wskazaniu wad i zalet poszczególnych rozwiązań.

Data dodania: 2015-01-21

Wyświetleń: 1566

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po pierwsze – możliwość renowacji
Z niewiadomych przyczyn wielu dystrybutorów upiera się, aby zawsze wymieniać kompletne parapety, mimo że na rynku dostępne są estetyczne nakładki renowacyjne. Wykonuje się je z trwałych tworzyw sztucznych, a wykańcza elegancką okleiną. To rozwiązanie świetnie sprawdza się przy renowacji zniszczonych lub uszkodzonych parapetów z kamieni naturalnych albo aglomeratu. Oczywistą zaletą nakładek renowacyjnych jest ich cena – to najprostszy, a przy okazji również najłatwiejszy sposób, aby stary parapet znów stał się nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny.

Parapety wewnętrzne z PCV
Polichlorek winylu to tworzywo sztywne, trwałe, odporne na uszkodzenia, a jednocześnie stosunkowo łatwe w obróbce, więc spora część dziś montowanych parapetów wykonana jest z tego właśnie materiału. Jest to doskonały wybór szczególnie we wnętrzach o ograniczonej intensywności eksploatacji, wszędzie tam, gdzie ryzyk zabrudzenia parapetu albo jego uszkodzenia przez przypadkowe uderzenie nie jest szczególnie duża. Warto jednak podkreślić, że nowoczesne parapety z PCV są łatwe do utrzymania w czystości, jako że są odporne zarówno na domowe, jak i przemysłowe (silniejsze) środki czystości. Optymalne efekty uzyskuje się przy czyszczeniu specjalnymi preparatami do PCV, ale w większości przypadków tak naprawdę nie są one potrzebne. Przykłady takich parapetów możesz sprawdzić na stronie www kieleckiej firmy Profil-B.

Parapety kamienne
Parapety kamienne wykonuje się zasadniczo z dwóch surowców: naturalnych kamieni, w tym na przykład marmurów, albo z kamieni syntetycznych, czyli aglomeratów. O właściwościach tych drugich, będących w istocie mieszaniną żywic epoksydowych i kruszywa, przesądza rodzaj użytych substancji mineralnych. Parapety z kamienia i aglomeratu charakteryzują się doskonałymi walorami estetycznymi, są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, przy czym zazwyczaj to kamienie syntetyczne, dzięki zawartości uelastyczniających żywic epoksydowych wyróżniają się lepszą odpornością. W przypadku parapetów z kamienia naturalnego i sztucznego należy jedynie uważać na czyszczenie, ponieważ spora część surowców jest wrażliwa na działanie kwaśnych detergentów. Jeśli chodzi o ryzyko porysowania lub obicia takiego parapetu, to nie jest ono duże.

Parapety metalowe
Ze stali szlachetnej lub aluminium wykonuje się przede wszystkim parapety zewnętrzne, natomiast w zastosowaniach wewnętrznych sprawdzają się one przede wszystkim tam, gdzie funkcjonalność jest ważniejsza od walorów estetycznych. Parapety aluminiowe i stalowe doskonale zabezpieczają załomy murów pod oknami, są odporne na uszkodzenia, trwałe i jednocześnie zapewniają proste wykończenie pod względem estetycznym. Do ich czyszczenia nie trzeba używać szczególnie dobranych preparatów, pamiętając jedynie o wrażliwości stopów aluminium na silnie alkaliczne substancje.

Podsumowanie
Przy wyborze parapetów wewnętrznych trzeba zwrócić uwagę na kilka cech. Po pierwsze będzie chodziło o trwałość, ale nie określaną w jakiś bezwzględny sposób, ale o trwałość w danych warunkach. Możliwość łatwego wyczyszczenia także nie będzie bez znaczenia, natomiast jeśli chodzi o estetykę, zwykle tutaj klienci mają bardzo duże pole manewru, natomiast cena jest tym czynnikiem, który wprawdzie zawsze odgrywa dużą rolę, ale nie powinien ograniczać możliwości zupełnie do zera.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena