Parapet zewnętrzny, czyli tzw. podokiennik, to element, który ma duży wpływ na zabezpieczenie ścian przed działaniem wilgoci. Poza funkcjami typowo użytkowymi, parapet spełnia również funkcje dekoracyjne. Powinien być więc dopasowany do pozostałych elementów budynku – okien, elewacji i dachu.

Data dodania: 2012-05-30

Wyświetleń: 1423

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dobrej jakości, właściwie zamontowany parapet to gwarancja bezproblemowego użytkowania i skutecznej ochrony przed zaciekami. Parapet musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych i wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Różne rodzaje wykonania

Czasy, gdy na rynku królowały tanie, ale mało estetyczne parapety blaszane, odeszły w przeszłość. Obecnie dostępne są, zróżnicowane pod względem kształtów i kolorów, różne rodzaje podokienników. W zależności od naszych preferencji, możemy więc wybierać w bogatej ofercie produktów.

Najtańsze rozwiązanie stanowi parapet blaszany. W odróżnieniu od starszej generacji podokienników z blachy, jest on zabezpieczony powłoką wzmocnioną antykorozyjnym lakierem dekoracyjnym. W czasie montażu takiego parapetu należy zwrócić uwagę na to, by nie zarysować jego powierzchni - w uszkodzonym miejscu najprawdopodobniej szybko pojawi się rdza. Kolejnym, popularnym na polskim rynku typem wykończenia okna są parapety z PCV, będące najczęściej uzupełnieniem okien wykonanych z tego samego materiału. Charakteryzują się odpornością na rdzę, łatwo je też utrzymać w czystości.

Nowoczesne wzornictwo i trwałość koloru zapewniają natomiast parapety tłoczone z aluminium. Są one anodowane i pokrywane lakierem proszkowym w różnych kolorach. Cechy aluminium - lekkość i łatwość obróbki, pozwoliły na stworzenie eleganckich i trwałych podokienników, dostosowanych do każdego rodzaju okna.

Nieco innym rodzajem parapetów są parapety wykonane z ceramiki. W tym przypadku powierzchnia parapetu jest niejednolita – tworzą ją płytki parapetowe z klinkieru bądź gresu, połączone zaprawą. Są stosunkowo łatwe w montażu, ich mankamentem jest jednak niewielka grubość, która powoduje, że wystające krawędzie łatwo uszkodzić.  Kolejne rozwiązanie dla wykończenia okna stanowią parapety z tzw. konglomeratu – czyli mieszanki drobno zmielonego kamienia z dodatkiem żywicy. Cechuje je wysoka estetyka, duża twardość i nienasiąkliwość.

Drewniany parapet z aluminium

Wiele osób uważa, że w przypadku okna wykonanego z drewna, parapet zewnętrzny również powinien być wykonany z tego materiału. Pociąga to jednak za sobą dodatkowe koszty – podokiennik, aby zapewniać odpowiednią trwałość i ochronę, musi być wytworzony z zaimpregnowanego drewna. Wybierając parapet drewniany, musimy mieć świadomość jego ograniczeń użytkowych – drewno, w porównaniu z innymi wymienionymi wyżej materiałami, cechuje stosunkowo niewielka trwałość.

Alternatywą dla parapetów drewnianych mogą być wspomniane już parapety aluminiowe. Dzięki procesowi lakierowania drewnopodobnego parapety mogą wyglądać jak wykonane z drewna. Pozwala to  na połączenie najlepszych cech aluminium i drewna w jednym produkcie. Zaokrąglony kształt parapetu zapewnia optymalny odpływ wody poza płaszczyznę elewacji. Podokiennik dostępny jest w szerokiej gamie szerokości i kolorów z palety barw RAL, co umożliwia dopasowanie wykończenia okna do estetycznych wymogów inwestora.

Właściwy montaż to podstawa

Nawet najlepszej jakości podokiennik może nie spełniać swojej funkcji, jeśli został źle zamontowany. Należy pamiętać, że w miejscu łączenia parapetu z oknem często powstają mostki termiczne. Wymagane jest więc zastosowanie tam solidnej izolacji. W przypadku niektórych materiałów (PCV, aluminium), ze względu na zjawisko rozszerzalności cieplnej, końcówki parapetu nie powinny sztywno przylegać do ścianek otworu okiennego. Z tego powodu, podczas montażu należy zostawić wolną przestrzeń na obu końcach parapetu. Obecnie stosowane są specjalne zakończenia podokiennika, które pozwalają na zachowanie odpowiedniego odstępu i jednocześnie stanowią estetyczne wykończenie.

Licencja: Creative Commons