Od lat na rynku ścierają się zwolennicy stalowych systemów rynnowych i tych, które wykonane są a PCV. Obie strony mają swoje racje, ale, jak pokazuje praktyka, często niemające wiele wspólnego z rzeczywistością. Wybór jest więc często bardzo trudny, ale warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Data dodania: 2015-01-21

Wyświetleń: 1864

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stalowe i tworzywowe systemy rynnowe – który z nich wybrać?

Stal? Tylko dobrze chroniona
Niewątpliwą zaletą systemów rynnowych z PCV jest fakt, że nie ulegają one widocznej korozji Wykorzystywany do ich produkcji polichlorek winylu jest odporny na działanie promieni UV, nie rozszerza się pod wpływem ciepła, nie ulega osłabieniu pod wpływem bezpośredniego oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych, co w przypadku niskiej jakości systemów stalowych jest poważnym problemem. Dlatego też, jeśli zamierzasz kupić system rynnowy ze stali, musisz upewnić się, że wszystkie elementy odpowiedzialne za odwadnianie dachu są odpowiednio zabezpieczone. Na rynnach stalowych musi znajdować się zabezpieczenie antykorozyjne dwojakiego rodzaju. Na zewnątrz powinien być nałożony trwały i odporny na warunki atmosferyczne lakier, natomiast pod nim powinna znajdować się cynkowana stal wysokiej jakości. To ważne, ponieważ każdy, nawet najtrwalszy lakier można uszkodzić, a wówczas tylko warstwa cynku chroni przed korozją.

Prostota czy wytrzymałość?
Systemy rynnowe wykonane z PCV są zwykle lżejsze od tych stalowych, co oznacza, że ich montaż wygląda nieco inaczej. Jest on zdecydowanie prostszy, ale w zestawieniu z elementami montażowymi rynien stalowych, ich odpowiedniki przy rynnach z PCV są nieco słabsze. Samo w sobie nie jest to oczywiście wadą, natomiast warto na etapie projektowania odwodnienia dachu uwzględnić także nieprzewidziane sytuacje, na przykład konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w czasie prac prowadzonych na dachu lub konieczność zabezpieczenia systemu rynnowego na wypadek obfitych opadów śniegu, co może w konsekwencji prowadzić do poważnego obciążenia elementów montażowych lub ich uszkodzenia. Przykłady dobrych systemów rynnowych z obu materiałów możesz sprawdzić na stronie www kieleckiej firmy Profil-B.

Barwy – tutaj masz pełną dowolność
Obecnie zarówno w segmencie systemów rynnowych z PCV, jak i stalowych, klienci bardzo często mogą niemal dowolnie wybierać spośród kolorów z palety. W przypadku rynien z PCV zaleta jest taka, że nawet po porysowaniu elementu, różnice kolorystyczne będą niewidoczne, ponieważ w całym przekroju jest wykorzystywany jednakowo barwiony materiał, natomiast w rynnach stalowych warstwa lakieru jest – w stosunku do całkowitej grubości rynny – cienka i może zostać przypadkowo zdarta. Co prawda stalowe systemy rynnowe dość łatwo można poddać renowacji, malując je odpowiednią farbą, ale w przypadku rynien z PCV w ogóle nie ma takiej konieczności.

Oczywiście dostępność poszczególnych kolorów zależna jest od producenta i konkretnego wzoru lub modelu systemu, natomiast ogólnie rzecz biorąc nie jest problemem dobranie takiej barwy, żeby dobrze współgrała ona z odcieniem pokrycia dachowego czy elewacji lub zapewniała odpowiedni uniwersalizm zastosowanego rozwiązania.


Estetyka w detalach
Do niedawna poważnym problemem był fakt, że szwy na rynnach stalowych były dość dobrze widoczne, co oczywiście z daleka problemu nie stanowiło, ale w ekskluzywnych wykończeniach raziło w oczy. Obecnie używane technologie produkcyjne pozwalają na wykluczenie tego rodzaju przeszkód, więc ta wada (z przyczyn technologicznych nie pojawiała się przy rynnach z PCV) też nie jest już wcale oczywista.

Podsumowanie
Wybór między systemem rynnowym ze stali z PCV jest dość subiektywny. Tak naprawdę większość sztandarowych różnic została już wyeliminowana, aczkolwiek widać to po cenach. Te jednak są na tyle zróżnicowanie, że wciąż niebezpiecznie byłoby przedstawiać jakiekolwiek uogólnienia w tej kwestii. Warto więc przyglądać nie nie opiniom ogólnie o materiale, ale raczej o konkretnych producentach i wyrobach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena