Klimatyzacja coraz częściej wita w naszych domach, mieszkaniach, biurach, sklepach, czy na siłowni lub w klubie fitness. Stało sie tak głównie dlatego, że dążymy do coraz większej wygody i spełniania standardów z zachodu, a i cena klimatyzacji to już nie te kwoty co kiedyś. Przeczytaj w artykule o dostępnych klimatyzatorach na rynku.

Data dodania: 2015-01-08

Wyświetleń: 2578

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje klimatyzatorów do domu, biura i firmy

W ramach wstępu chciałbym opisać podstawowe działanie klimatyzatora, aby nakreślić, z czego składa się taki układ oraz dzięki jakim zjawiskom i zasadą nasze powietrze w domu jest chłodzone, a na zewnątrz wydalane powietrze ciepłe. Co odpowiada za taki transport energii cieplnej.

Zasada działania klimatyzatora

Klimatyzator można porównać do działania urządzenia, które praktycznie każdy w dzisiejszych czasach posiada w swoim domu, mieszkaniu. To urządzenie to lodówka. Parownik klimatyzatora, czyli zamrażalnik w lodówce ochładza otaczające go powietrze, a pobrane ciepło z danego pomieszczenia transportowane jest przez czynnik chłodniczy do skraplacza i zostaje wydalone na zewnątrz. Odpowiednia sprężarka elektryczna wymusza obieg czynnika odpowiednio je sprężając i powodując ruch w układzie. Odpowiednie wentylatory pomagają rozprowadzić zimne powietrze wewnątrz oraz ciepłe na zewnątrz.

Rodzaje klimatyzatorów

Ze względu na szereg różnego rodzaju potrzeb chłodzenia wnętrz klimatyzatory zostały podzielone według różnych kategorii. Opisany zostanie ogólny podział ze względu głównie na typ klimatyzatora i wielkość chłodzonych powierzchni przez niego.  Tutaj także chciałbym nadmienić, że w dzisiejszych czasach klimatyzator potrafi także ogrzewać powierzchnie, a moc grzewcza często jest wyższa od mocy chłodniczej. Niejednokrotnie ogrzewanie w zimie w ciepłych rejonach Polski to właśnie system klimatyzatorów, które są na tyle oszczędne, że staja się dobrą alternatywą i to ekologiczną dla tradycyjnego systemu ogrzewania.

Klimatyzatory typu Split i Multisplit

Popularne typy klimatyzatorów, które codziennie widzimy i stosujemy w swoich domach, mieszkaniach, biurach, sklepach i podobnych. Zaliczamy do nich takie rodzaje jak: naścienne, kanałowe, kasetonowe, przypodłogowe. Pojedynczą jednostkę naścienną oraz skraplacz na jedno pomieszczenie możemy kupić z montażem już za 3-4 tyś złotych, to cena dobrego komputera do domu, a i nie mniej pomagająca w życiu i zwiększająca wygodę.

Klimatyzatory woda lodowa

Ten rodzaj klimatyzatorów jest stosowany przy montażu w ogromnych halach produkcyjnych, biurowcach, czy supermarketach, gdzie jest potrzebna wielka moc chłodnicza. Tego typu systemy kosztują ogromne pieniądze, lecz gdybyśmy dla tej samej powierzchni podliczyli koszt systemu innego typu to woda lodowa jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o tym czy czasem kiedyś nasza sieć klimatyzatorów nie będzie tak rozległa, że już na początku warto zainwestować w rozwiązanie woda lodowa i następnie na przestrzeni lat bez problemu dokładać kolejne urządzenia wewnętrzne do systemu, który obsłuży ich dużą ilość bez modernizacji.

System VRV

Jest to nowoczesny system, w który wchodzi jedna jednostka zewnętrzna i szereg jednostek wewnętrznych, a ich ilość określa jedynie zainstalowany skraplacz. Tego typu urządzenia sprawdzą się w biurach, gdzie mamy kilka pomieszczeń dzięki jednej jednostce zewnętrznej nie potrzebujemy wiele miejsca na jej instalacje, a w każdym biurze montujemy osobny klimatyzator, który łączymy ze skraplaczem. W każdym biurze możemy ustawić oddzielnie temperaturę. Jest to wysoce ekologiczne i oszczędne, gdy w danym momencie pracownik idzie na urlop wyłączamy klimatyzator, a reszta układu działa bez zmian.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena