Każdy z nas od czasu do czasu chciałby się prawdziwie zrelaksować. Gdyby zapytać kilka osób, co sprawiłoby, że poczują się zrelaksowani i wypoczęci, niejedna z pań z pewnością wymieniłaby wizytę w SPA.

Data dodania: 2014-12-22

Wyświetleń: 2281

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sauna w domu – o czym pamiętać?


Dobrze urządzona sauna może stać się niemalże ulubionym pomieszczeniem w całym domu, a z całym pewnością może stać się pomieszczeniem, w którym będzie można się doskonale zrelaksować. Niezwykle ważne jest jednak to, żeby jej budowę uwzględnić już podczas tworzenia pierwszego planu mieszkania - nie będziesz miał wtedy kłopotów związanych między innymi z tym, czy będziesz potrzebował zainstalować piec do jej ogrzania, czy wystarczy Ci do tego tylko drewno.


Poza tym warto na samym początku zastanowić się nad tym, jaką saunę chciałbyś mieć w domu: taką, która może być zasilana piecem jednofazowym, czy raczej taką, która uwzględnia zasilanie trójfazowe? Gdzie powinna być umiejscowiona? Typowym pomieszczeniem, w którym umieszczamy saunę jest łazienka, można jednak wybudować ją również na poddaszu bądź w ogrodzie.
            
Kilka wskazówek konstrukcyjnych


Jeśli decyzja o budowie sauny zapadła, warto zastanowić się nad tym, jakie materiały najlepiej jest wykorzystać. Nie można postawić tu na zwykłą boazerię z tego chociażby powodu, że nie sprawdzi się ona w wysokiej temperaturze, która będzie w saunie panować. O wiele bardziej rozsądne będzie wykorzystanie świerku skandynawskiego, osiki, jodły kanadyjskiej czy cedru. Ważne jest również to, by panele nie były cieńsze niż 12 milimetrów i by na drewnie była jak najmniejsza ilość sęków.


Warto pamiętać również o tym, by odpowiednio wykończyć "podłogę". Dobrze sprawdzi się tutaj terakota, która jest dodatkowo bardzo prosta w utrzymaniu. Na uwagę zasługuje również fakt, że nawet wtedy, gdy rozleje się na nią woda, nie będzie ona śliska.

Już na początku warto zaplanować, gdzie będą znajdowały się ławki. Nawet gdy sauna jest mała warto umieścić w niej chociaż jedno siedzisko - relaksowanie się z pewnością nie jest przyjemne gdy cały czas jest się zmuszonym do stania.

Domowa sauna - chwilowa moda czy sposób na zapewnienie sobie zdrowia?

Dla niektórych sauna w domu wydaje się być tylko fanaberią lub wręcz epatowaniem bogactwa ( choć wybudowanie domowej sauny niekoniecznie musi pochłonąć dużą ilość funduszy). Zapominają oni jednak o pozytywnych właściwościach, które niesie ze sobą regularne, choć krótkie przebywanie w saunie.


Po kilkuminutowym seansie w nagrzanej saunie, nasze ciało podnosi swoją temperaturę o około 1 stopień Celsjusza. Nie odczuwamy tego jako gorączkę, lecz jako normalne rozgrzanie ciała, jednak dla naszych organów wewnętrznych to znak, by zwiększyć produkcję ciałek odpornościowych znajdujących się we krwi. Jeżeli więc dokucza Ci katar lub lekkie przeziębienie, sauna pomoże Ci rozwiązać Twój zdrowotny problem.


Nie trzeba chyba dodawać, że wizyta w nagrzanej saunie potrafi sprawić, że mięśnie staną się rozluźnione - szybko odczujemy więc to, że jesteśmy zrelaksowani. A gdy jesteśmy zrelaksowani, jesteśmy po prostu bardziej szczęśliwi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena