Jeśli chodzi o tradycyjne pranie tekstyliów (odzieży, pościeli, ręczników itp.), w naszych domach cały czas królują tradycyjne proszki, ale coraz więcej konsumentów świadomie wybiera środki do prania, decydując się na specjalne preparaty typu żele, płyny, kapsułki żelowe z przeznaczeniem do tkanin delikatnych, białych, ciemnych, kolorowych.
Można też zdecydować się na środki ekologiczne – np. słynne orzechy piorące (a właściwie ich łupiny), które są dobrym rozwiązaniem w przypadku alergików czy niemowląt. Orzechy pochodzą z Indii i Nepalu, i co ciekawe, mają wiele dodatkowych zastosowań. Można ich używać nie tylko do prania w pralce, ale także do mycia naczyń w zmywarce oraz ręcznie, do kąpieli, mycia włosów, czyszczenia srebra, a nawet peelingu. Dzięki zawartości naturalnego detergentu w postaci saponin działają podobnie jak mydło, odtłuszczając i oczyszczając. Mimo, że orzechy mają specyficzny zapach, samo pranie jest bezzapachowe. Jeśli komuś to przeszkadza, może użyć ulubionego olejku eterycznego, który zapewni przyjemny zapach.
Łupiny orzechów piorących sprzedawane są najczęściej w kilogramowych workach, który starcza na około 160 prań (do jednego prania używamy kliku łupin, w zależności od temperatury prania można ich użyć parokrotnie). Łupiny wkładamy do bawełnianego woreczka i zawiązujemy. Można je dodatkowo pokruszyć, zwiększając tym samym poziom wydzielania saponin. Używanie łupin jako środka piorącego to nie tylko sposób na unikanie sztucznych detergentów i ochronę wrażliwej skóry domowników, ale także na spore oszczędności.
Na uwagę zasługują także antystresowe właściwości orzechów piorących – można je dodać do kąpieli, podziałają odprężająco, przynosząc ulgę zmęczonym stawom. Orzechy piorące polecane są zwłaszcza dla osób z delikatną i wrażliwą skórą, ale również dla wszystkich zainteresowanych ekologią i naturalnymi produktami.
Wybierając środki piorące i czyszczące, niezależnie czy są to tradycyjne proszki do prania, nowoczesne kapsułki piorące czy preparaty pochodzenia roślinnego, warto zainteresować się ich składem i dokonywać świadomych zakupów.
Wszystkie proszki i inne środki do prania trzeba trzymać w szczelnym zamknięciu, tak by nie miały do nich dostępu dzieci ani zwierzęta domowe.