Wiele osób jako pierwsze kryterium przy wyborze proszku bierze cenę. Wiadomo, osoba która często robi pranie stara się szukać oszczędności także jeżeli chodzi o środki czystości. Warto jednak tutaj zwrócić uwagę nie na stosunek masy takiego proszku do ceny, a ilości prań jaką będziemy mogli wykonać. Niektóre proszki (często np. te niemieckie) są dużo bardziej wydajne, co oznacza że mimo iż np. takie samo opakowanie proszku będzie droższe, to jednak będziemy mogli wykonać nim dużo więcej prań. Od niedawna producenci proszków do prania umieszczają na etykietach specjalne ikony, które informują na ile prań wystarczy dane opakowanie.
Druga kwestia, która od razu się nasuwa, to jakość. Jeśli używając danego proszku musimy często powtarzać pranie, aby wywabić uporczywe plamy, to rachunek jest prosty. Tracimy nie tylko podwójnie, ale i dodatkowo zużywamy wodę oraz energię niezbędną do wykonania kolejnego prania, a także swój czas. Rachunek jest więc prosty – jeśli jakiś proszek nie sprawdził się nam, nie kupujmy go znowu, choćby był w nie wiadomo jak promocyjnej cenie.
Działanie proszków opiera się na enzymach, środkach wybielających, a także związkach powierzchniowo czynnych, które odpowiedzialne są za zmiękczanie wody. Każdy proszek będzie się charakteryzował innym składem, tyczy się to również wyboru odpowiedniego typu. Podstawowy podział proszków do prania wyróżnia te, które przeznaczone są do białych oraz kolorowych tkanin. Dla osób, dla których ważna jest uniwersalność stworzono proszki, które dobrze sprawdzają się zarówno przy praniu białych, jak i kolorowych tkanin. Ale to nie koniec – na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty: proszki dla alergików, ekologiczne lub wzbogacone o nutę zapachową płynu do płukania tkanin. Dlatego warto pamiętać – nie zawsze używanie jednego proszku do każdego typu prania jest najlepszym wyjściem. Może warto kupić mniejsze opakowanie (jeśli np. nie mamy wystarczającej ilości miejsca) dwóch czy trzech rodzajów proszku?
Kolejną kwestią jest zawartość fosforanów. Dla wielu z nas ekologia jest bardzo ważnym aspektem w codziennym życiu, dlatego warto pamiętać że wiele fosforanów bardzo słabo się rozkłada, a ich nadmiar w wodzie powoduje powstawanie sinic, które szkodzą organizmom wodnym. Przy wyborze proszku dobrze decydować się na wybór proszków bez fosforanów (przykładowo w Niemczech zakazana jest produkcja proszków z zawartością fosforanów, podczas gdy w Polsce są one nadal dozwolone, aczkolwiek wiele firm produkuje już proszki bez fosforanów).
Wybór odpowiedniego proszku do prania jest kwestią indywidualną dla każdego z nas, jednak warto poświęcić chwilę czasu na zastanowienie się oraz porównanie kilku ofert. Być może proszek, który kupujemy konsekwentnie od kilku lat nie jest jednak najlepszą opcją? Może warto zrezygnować z marek, które stale są reklamowane w telewizji i wybrać mniej znaną markę?
A może dobrą opcją jest wybór zupełnie innego środka do prania? Na rynku w ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo kapsułek, żeli tabletek i innych specyfików, które z powodzeniem mogą zastąpić pranie w proszku? A jakie jest Wasze zdanie? Jesteście tradycjonalistami czy wolicie korzystać z innych środków piorących?