Polskie prawo podatkowe przyprawia o zawrót głowy coraz większe rzesze podatników. By w tym labiryncie przepisów nie popełnić błędu, warto posiadać dobry program do rozliczania PIT. Coraz częściej okazuje się, że jest to jednak za mało.

Data dodania: 2014-12-09

Wyświetleń: 1906

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rok 2015 – zmiany w podatkach

Aby mieć pewność, że nie popełnimy żadnego błędu, zawsze warto być na bieżąco z wszelkimi zmianami, które z roku na rok pojawiają się niepostrzeżenie w przepisach. Rok 2015 również zaskoczy nas niemałymi przemianami, które mogą dotyczyć bardzo dużej liczby podatników.

Po pierwsze, należy zaznaczyć, że od 2015 roku PIT będzie wysyłany tylko i wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Jedynie osoby nie posiadające podłączenia do tej technologii będą mogły złożyć swoje zeznanie w Urzędzie Skarbowym. Dużym ułatwieniem w tym okresie okazuje się być jednak program PIT, który nie tylko ogromnie ułatwia wypełnianie formularza, ale przede wszystkim często oferuje też automatyczne przesłanie go do bazy danych US. Tego rodzaju rozwiązanie okazuje się być niezwykle wygodne zwłaszcza dla nieco starszych użytkowników Internetu, którzy nie poruszają się po nim swobodnie. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, nawet tego rodzaju osoby odczują różnicę w wypełnianiu zeznania podatkowego – będzie to dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

Kolejną zmianą, którą od przyszłego roku będzie można wpisać w program do rozliczania PIT jest również zwiększenie ulgi podatkowej na dzieci. Prezydent Komorowski podpisał bowiem ustawę, która podwyższa ulgę na trzecie dziecko o 20 procent oraz umożliwia całkowite wykorzystanie przywileju przez rodziny zarabiające najmniej. Z wymienionych wyżej zmian skorzysta 97 procent polskich rodzin, które składają zeznania podatkowe. Jest to ogromny zwrot polskich polityków w kierunku polityki prorodzinnej i należy przyznać, że wśród polskich rodzin wywołuje on ogromny entuzjazm.

Warto wspomnieć także, że już w 2015 roku Fiskus wypełni wstępnie zeznanie PIT za podatnika. Tego rodzaju usługa wystąpi w podatku dochodowym od osób fizycznych, w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów u osób fizycznych. Efektem tych zmian ma być łatwiejsze egzekwowanie podatków, a wszelkie problemy z nimi będą pod większą kontrolą urzędów. Tego rodzaju deklaracje będą sporządzane przez US na podstawie informacji dotyczących wysokości dochodów uzyskanych przez osobę fizyczną. Rozwiązanie tego typu jest głównie adresowane do osób fizycznych. Każdy, kto chce skorzystać z tej opcji będzie w obowiązku sprawdzenia gotowego zeznania i zadecydowania, czy dany dokument jest możliwy do akceptacji. Do każdego z wypełnionych dokumentów będzie można wprowadzić odpowiednie zmiany (na przykład w zakresie ulg czy odliczeń). Po kompletnym uzupełnieniu formularza, za pomoc opcji „wyślij” będzie można przesłać zeznanie bezpośrednio do urzędu (ryzyko błędu niweluje potwierdzenie odbioru, które będzie przesłane do każdego rozliczającego się w ten sposób podatnika). Oczywiście, tego rodzaju rozwiązanie jest prawem, a nie obowiązkiem płatnika. Zwolennicy tradycyjnych opcji zawsze będą mogli skorzystać z dotychczasowego rozwiązania, jakim jest na przykład program PIT.

Od stycznia 2015 roku zaczną również obowiązywać zmiany w kwestii dochodów spółek kontrolowanych. Regulacje te uniemożliwią przedsiębiorstwom wprowadzenie swoich zysków do tak zwanych rajów podatkowych. Ujmując prostymi słowami – na polskich rezydentów zostanie nałożony obowiązek wykazywania w osobnym oświadczeniu podatkowym dochodów pochodzących z zagranicznej spółki kontrolowanej. Tego rodzaju dochody zostaną opodatkowane 19-procentową stawką podatku dochodowego. Tego rodzaju zasady nie będą jednak dotyczyły podatników, którzy kontrolują spółki kontrolowane (będące rezydentem podatkowym państwa UE lub jakiegokolwiek państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Warunkiem jest jednak tutaj rzeczywista działalność gospodarcza we wskazanym państwie. Warto również zaznaczyć, że zagraniczne spółki kontrolowane mogą nie być objęte tego rodzaju podatkiem, gdy ich przychody nie będą przekraczać kwoty 250 000 euro (przeliczane po średnim kursie ogłaszanym przez NBP).

Już teraz wiemy, że w roku 2015 dochody podatkowe państwa wzrosną o 4,6 procent i będą wynosić 296 820 001 zł. Relacja tego rodzaju dochodów do naszego PKB wyniesie więc 15,2 procent. Każdy z nas ma w tym swój udział i choćby z tego powodu, warto zawsze orientować się we wszelkiego rodzaju zmianach zachodzących w prawie podatkowym. Niezależnie od tego, czy pomoże nam program do rozliczania PIT czy gotowa deklaracja Fiskusa – świadomość prawa jest jednym z podstawowych czynników wpływających pozytywnie na nasze zeznania podatkowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena