Holowanie samochodu wydaje się być bardzo prostą czynnością. Nic bardziej mylnego. Przed holowaniem czeka Cię przegląd auta, które ma być holowane. Co musi być sprawne? Jak prawidłowo połączyć pojazdy?

Data dodania: 2014-10-28

Wyświetleń: 2937

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Holowanie samochodu: jak to robić prawidłowo?

Holowanie samochodu sprawnego częściowo.

 W holowanym pojeździe muszą być sprawne hamulce, układ kierowniczy i światła. Zabronione jest holowanie pojazdu uszkodzonego w wypadku. Jeżeli, któryś z podstawowych układów nie działa, lub auto jest poważnie uszkodzone, wezwij lawetę. Sprawność układu kierowniczego i hamulców jest kluczowa. Pozwoli to uniknąć dodatkowych zniszczeń podczas holowania auta. 

Wybór liny do holowania samochodu.

 Lina jest kluczowym elementem podczas holowania pojazdu. Musi być odpowiednio mocna, aby się nie zerwała. Linę do holowania pojazdu możesz zakupić w każdym sklepie motoryzacyjnym. Najlepiej jest zainwestować w droższą linę. Posłuży ona dużo dłużej i zapewni bezpieczne holowanie. Zabronione jest holowanie starą, wysłużoną liną, której wytrzymałość jest niepewna. Lina do holowania pojazdu powinna mieć od 4 do 6 metrów. Samochody ciężarowe i autobusy należy holować na tzw. „sztywnym holu”, czyli za pomocą metalowej rury wyposażonej w odpowiednie mocowania. 

Mocowanie pojazdów. Holowanie samochodu.

 Linę należy zaczepić w odpowiednio przygotowane do tego ucha holownicze w obu pojazdach. Bardzo często, w szczególności w nowszych pojazdach, haki te są ukryte za zaślepkami w zderzaku i trzeba ich poszukać lub są odkręcone i należy je wkręcić samemu. 

 Hak do holowania pojazdu musi być przeznaczony do konkretnego modelu. Zabronione jest stosowanie haków z innych samochodów, nawet, jeżeli pasują. Mimo iż hak wkręca się swobodnie, są znaczne różnice w gwincie haka i pod dużym naprężeniem może się on po prostu zerwać. Kategorycznie zabronione jest mocowanie liny do elementów konstrukcji i karoserii pojazdu. 

 Po prawidłowym połączeniu aut można rozpocząć holowanie. W aucie holowanym musi znajdować się kierowca. Obaj kierowcy powinni ustalić sygnał bezpieczeństwa na wypadek nie przewidzianych sytuacji. Sygnałem może być mrugnięcie światłami pozycyjnymi, awaryjnymi itd. Oba pojazdy muszą mieć włączone światła mijania, a z tyły samochodu holowanego, po jego lewej stronie musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy. Zabronione jest korzystanie ze świateł awaryjnych, będzie to wprowadzać w błąd innych uczestników ruchu np. przy skręcaniu. 

 Kierujący pojazdu holowanego musi mieć na uwadze to, że w większości aut, przy wyłączonym silniku nie działa wspomaganie kierownicy i układu hamulcowego. Do skręcania kierownicą i hamowania trzeba będzie użyć większej siły. Nie można pod żadnym pozorem zapomnieć o włożeniu kluczyka do stacyjki. Zapobiegnie to zablokowaniu się kierownicy w zakrętach i pozwoli używać kierunkowskazów. 

Prędkość holowania samochodu.

 W trakcie jazdy należy unikać gwałtownych manewrów, w szczególności gwałtownego ruszania i hamowania. W terenie zabudowanym prędkość holowania pojazdu nie może być wyższa niż 30 km/h, poza terenem zabudowanym 60 km/h. Technika jazdy również jest ważna. Kierujący holującym pojazdem powinien szerzej wchodzić w zakręty, ponieważ auto holowane będzie ściągane do środka zakrętu. Lina przez cały czas musi być bardzo napięta. W szczególności należy zwrócić na to uwagę podczas hamowania. Jeżeli w trakcie hamowania lina będzie cały czas napięta, przy ruszaniu unikniemy jej zerwania. Nie można najechać kołem na linę, ponieważ to na pewno zakończy się zerwaniem.

Regulacje prawne podczas holowania samochodu.

 Oba pojazdy, holujący i holowany muszą mieć ważną polisę OC i obaj kierowcy muszą mieć uprawnienia do kierowania autem. Odszkodowanie za wszelkie szkody wyrządzone poczas holowania będzie pobierane z polisy kierowcy holującego. 

Ograniczenia przy holowaniu samochodu.

 Zabronione jest holowanie samochodów na autostradzie. Na tego typu drogach holować mogą jedynie specjalne pojazdy i tylko do pierwszej zatoczki. Na jej terenie auto musi albo zostać naprawione, albo wstawione na lawetę. Specjalnego holowania wymagają auta z automatyczną skrzynią biegów. Niektórych aut wyposażonych w tego typu przekładnię wręcz nie wolno holować. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi samochodu. Bezwzględnie zakazane jest holowanie pojazdów wyposażonych w hydropneumatyczne zawieszenie. 

Holowanie samochodu – łatwe i bezpieczne.

 Jeżeli poznasz wytyczne dotyczące holowania samochodu, cały proces staje się prosty. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan techniczny pojazdu holowanego i komplet dokumentów obu kierowców i pojazdów. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań holowanie pojazdu jest możliwe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena