To już druga część testu telefonu Sony Ericsson K660i. Jak już wspomniałem w poprzedniej części, telefon otrzymałem od firmy 121PR w celu sporządzenia oceny. Zapraszam do przeczytania drugiej i zarazem ostatniej części testu.

Data dodania: 2008-06-10

Wyświetleń: 8250

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wstęp

To już druga część testu telefonu Sony Ericsson K660i. Jak już wspomniałem w poprzedniej części, telefon otrzymałem od firmy 121PR w celu sporządzenia oceny.
Zapraszam do przeczytania drugiej i zarazem ostatniej części testu.

Multimedia


Moduł multimediów w tym telefonie to zapewne jedna z większych jego zalet. Po przez naciśnięcie jednego przycisku w trybie gotowości trafiamy prosto do mediów. Ta część aplikacji telefonu sprawia wrażanie jak by było oderwana od reszty rzeczywistości. Po wejściu pojawia nam się zupełnie inaczej skonstruowane menu niż w reszcie telefonu. Do wyboru mamy zdjęcia, muzykę, i video. Moduł pozwana na obracanie obrazu tak aby ekran był szerszy a niższy.
Na początek zajmiemy się albumem zdjęć. Album pozwala nam na wybór sposobu sortowania i wyświetlania zdjęć (ostatnie zdjęcia, według miesięcy, według tagów i wszystkich zdjęć na telefonie). Bez różnicy jednak, którą opcje wybierzemy na ekranie pokaże nam się lista miniaturek zdjęć. Wybranie zdjęcia powoduje przejście do przeglądarki zdjęć, gdzie możemy do woli przewijać i przeglądać zasoby. Wśród opcji menu podręcznego posiadamy możliwość wysłania zdjęcia, użycia go w telefonie jako zdjęcie do kontaktu, tapeta, itd. Aplikacja pozwala na powiększanie i pomniejszanie zdjęcia za pomocą przycisków na prawym profilu telefonu. Wprost z galerii zdjęć możemy przejść do aplikacji PhotoDJ służącej do obróbki zdjęć. O niej jednak w następnych działach. Zdjęcia można opatrzyć tagami pozwalającymi ja późniejsze przeglądanie zdjęć według działów. Dodawanie tag’ów jest bardzo proste. Gdy już odpowiednio wybierzemy zdjęcia możemy skorzystać z opcji prezentacji, w której wybieramy sposób animacji i podkład muzyczny. Zdjęcia zmieniają się w sposób płynny. Niestety aplikacja me też według mnie swoje luki. Mianowicie, z poziomu galerii nie mamy dostępu do nazwy zdjęcia, przez co również nie możemy jej szybko zmieniać. Aby to zrobić należy przejść do menadżera plików.
Katalog muzyczny również daje nam możliwość sortowania utworów według kilku kryteriów (wykonawca, album, utwory). Odtwarzacz pozwala także na tworzenie list odtwarzania. Przechodząc już bezpośrednio do odtwarzacza na wyświetlaczy zobaczymy informację o albumie, wykonawcy i tytule piosenki, ale również ile piosenki już zostało odtworzone, ile jeszcze zostało i która to piosenka z listy odtwarzania. Odtwarzacz pozwala na zmianę ustawień equalizera. Posiada wbudowane 5 ustawień oraz możliwość ręcznego ustawiania głośności poszczególnych częstotliwości. Korzystając ze słuchawek możemy ustawić dźwięk przestrzenny, który jak na mój słuch polepsza znacznie jakość dźwięku. Opcje takie jak losowe odtwarzanie i zapętlenie nie wymagają opisu. Znalazłem jeden minus tej aplikacji. Jeśli piosenka posiada bardzo długi tytuł to na pewno nie zobaczymy go w całości - tekst nie przewija się.
I ostatnia już część czyli odtwarzacz wideo. Dobrze radzi sobie nawet z dużymi plikami (np. pełnometrażowymi filmami skonwertowanymi do rozmiaru ekranu) w formacie mp4 i 3gp. Odtwarzacz pozwana na wybór sposób przystosowania do ekranu, ale też na powiększanie obrazu podczas odtwarzania i przechwytywanie kadru.

Podsumowując. Dobrze wykonany moduł multimedialności, pozwalający na odtwarzanie muzyki i filmów. Jedyny minuj jaki dostrzegam to nie przewijanie tytułów piosenek… da się przeżyć. Moja ocena 5.0.

Radio i TrackID


Opcja radia działa jak zawszę wyłącznie z podłączonym przewodowym zestawem słuchawkowym, a to za sprawą anteny umieszczonej w przewodzie. Po podłączeniu HF oczywiście można przełączyć na głośnik. Radio może działać w tle co jest według mnie już standardem. W pamięci telefonu możemy zapisać 20 stacji. Radio posiada implementację RDS czyli wyświetlania opisu wysyłanego przez radiostację i AF czyli automatycznego dostrajania. Niestety nie ma opcji nagrywania dźwięku z radia, a szkoda.
Ciekawą opcją jest TrackID. Pozwala ona nagrać fragment utworu z radia, a następnie przesłać do sieci za pomocą GPRS. W odpowiedzi otrzymamy informację o autorze tytule i albumie. Funkcja działa bardzo dobrze w stosunku do piosenek zagranicznych, jednak z rozpoznawaniem polskich utworów jest słabo. Za wykonanie usługi płacimy tylko tyle ile kosztowała nas transmisja danych.

Podsumowując. Radio wyposażone w RDS i AF. Opcja TrackID pozwana na identyfikacje utworu. Moja ocena 4.5.

Aparat i obróbka materiałów


Aparat fotograficzny to, ten element telefonu na, który teraz zwraca się dosyć dużą uwagę. W tym telefonie można zaliczyć go na plus. Kamerą możemy zarówno wykonywać zdjęcia jak i kręcić filmy.
Jeśli chodzi o zdjęcia to aparat może wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 2Mpx. Oczywiście mamy możliwość zmienienia rozdzielczości zdjęć na mniejszą. Gdy używamy zdjęć o maksymalnej rozdzielczości, to nie możemy wykonywać przybliżenia. To nie koniec opcji aparatu. Jest on wyposażony w samowyzwalacz o dosyć długim czasie na wykonanie uśmiechu :P. Dodatkowo mamy do dyspozycji lusterko na tylnim panelu. Zdjęcia można robić w tak zwanym trybie nocnym. Telefon nie posiada lampy błyskowej, jednak mamy możliwość ustawienia jakim światłem jest oświetlany obiekt (słońce, świetlówka, żarówka). Pomaga to w lepszym odwzorowaniu kolorów na zdjęciu. Zdjęcia można wykonywać w trybie zwykłym, serii, panoramy i nakładając ramkę z klipartów. Gdy wybierzemy opcję serii to telefon po wykonaniu zdjęć, pokaże nam na wyświetlaczu całą wykonaną grupę, którą możemy od razu zarządzać (usuwać nie potrzebne). Na zdjęcie można również od razu nałożyć efekty koloru takie jak sepia, odcienie szarości i negatyw. W trybie gotowości kamery możemy wybrać jasność zdjęcia, przejść do podglądu wykonanych fotografii i w praktyce również szybko zmienić wszystkie z poprzednio wymienionych opcji. Na wyświetlaczu widzimy również informację ile zdjęć możemy jeszcze zrobić. Ustawienia główne aparatu pozwalają na wybranie miejsca zapisu zdjęć, dźwięku podczas robienia zdjęcia i wyłączenie opcji podglądu po wykonaniu zdjęcia. Osobiście uważam, że aparat jest na odpowiednim poziomie.

Teraz napiszę coś o wykonywaniu zdjęć. Robiąc film możemy wybrać wielkość obrazu, tak aby zmieścił się on do MMS’a. Podobnie jak podczas robienia zdjęcia możemy wybrać tryb nocny, sposób oświetlenia, samowyzwalacz (który jest dla mnie śmieszną opcją, nie ma auto zatrzymywania), efekt koloru i ustawienia jasności. Możemy wybrać czy chcemy zapisywać również dźwięk czy tylko obraz. Podczas robienia zdjęć możemy wykonywać przybliżenie, nie jest ono w sumie płynne, ale jeszcze nie dawno temu nie dało się tego wykonać nawet na aparatach fotograficznych.

Jeśli już wykonaliśmy zdjęcie to możemy przejść do obróbki naszych fotografii. Do tego celu dostajemy specjalna aplikację PhotoDJ. Można do niego przejść prosto z trybu kamery. Aplikacja pozwala na retusz zdjęcia, jednak ile razy go użyłem tyle razu uzyskałem zdjęcia o gorszej jakości. Możemy również wydać polecenie auto dostosowania poziomów, zmienić jasność zdjęcia, dostosować balans kolorów, zmienić kontrast/jasność. Możliwa jest również zmiana efektu koloru na te same które są dostępne podczas robienia zdjęcia. Do bardziej zaawansowanych opcji tej aplikacji należy dodawanie tekstu, ramek i klipartów, oraz nakładanie filtrów artystycznych (obraz, szron na szybie, komiks, itd.)

I ostatnia już część czyli odpowiednik do edytowania filmów. Tutaj możemy zabawić się w małą montażownie. W łatwy sposób skleimy kilka filmów i zdjęć nawet tych pobranych bezpośrednio z aparatu. Filmy można przycinać, a dla zdjęć możemy ustawić czas prezentacji. Do tego dla pełni szczęścia możemy dołożyć ścieżkę dźwiękową i wyświetlić napis. Całość można ukoronować efektami przejścia między częściami filmu i zapisać do jednego filmu.

Podsumowanie: Aparat 2Mpx, bez lampy, ale za to z powiększaniem cyfrowym. Możemy wykonywać zarówno zdjęcia jak i filmy, nakładając na nie szeroką gamę efektów. Jeśli zaś zapomnimy o czymś możemy to dodać za pomocą specjalnych aplikacji do obróbki. Wszystko obsługuję się bardzo przyjemnie i efektywnie. Moja ocena 5.0.

Zdjęcia i filmy
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4
zdjęcie 5
zdjęcie 6
zdjęcie 7
zdjęcie 8
zdjęcie 9
zdjęcie 10
zdjęcie 11
film 1
film 2

Rozrywka


W dziale rozrywki nie znajdujemy zasadniczo nic nadzwyczajnego. Tutaj trafiają dodatkowe pozycje menu związane z kartą SIM. Główna część rozrywki to gry. Gier standardowo dostajemy 3. Wśród nich coś na wzór znanego tetris. Gry obsługiwane są standardowo w formacie Java. W dziale rozrywki znajdziemy również znany nam już moduł TrackID służący do rozpoznawania muzyki, VideoDJ do obróbki filmów i PhotoDJ do obróbki zdjęć. Wśród wcześniej nie prezentowanych aplikacji znajduje się MusicDJ do tworzenia melodii z dostarczonych przez producenta ampli oraz dyktafon. Ciekawszą aplikacją jest moduł sterowania zdalnego. Jeżeli posiadamy BlueTooth w komputerze i odpowiednie sterowniki, możemy sterować za pomocą telefonu myszką. Mamy do wyboru 3 możliwości ustawień sterowania: desktop czyli standardowy sposób kontroli myszki, MediaPlayer pozwalający na kontrolę programu muzycznego i Prezenter do kontroli wyświetlania prezentacji multimedialnej. Osobiście aplikacja ta mnie urzekła. Nie mogłem się odkleić od zabawy. :P
I na deser zostawiłem usługi lokalizacji. Tutaj do dyspozycji mamy od razu zainstalowany Google Maps dla telefonów mobilnych, który w miastach radzi sobie perfekcyjnie, natomiast na wioskach rozbieżność od naszej lokalizacji może być rzędu paru kilometrów. Reszta opcji z tej zakładki wymaga podłączenia modułu GPS, którego niestety nie posiadam więc nie mogę się wypowiedzieć jak działają.

Podsumowując. W standardzie otrzymujemy 3 gry Java, aplikację do obróbki zdjęć, filmów i tworzenia muzyki. Bardzo ciekawa opcja to zdalne sterowanie komputerem. Telefon ma wbudowane usługi lokalizacji GPS. Moja ocena 5.0.

Internet


Obraz podczas przeglądania stron internetowych można obrócić o 90stopni tak aby więcej mieściło się na ekranie. Zaraz po wystartowaniu przeglądarki pojawia nam się strona startowa w, której możemy szybko wpisać słowo do wyszukania w google, podać adres strony na którą chcemy przejść, wybrać do przeglądania jeden z zapamiętanych kanałów internetowych, przeglądać historię korzystania z Internetu i przejść do kilku stron z materiałami i akcesoriami na stronie producenta. Do plusów przeglądarki można zaliczyć przyciski skrótów, którymi z resztą producent chwali się opisując produkt. Skróty służą do szybkiego wprowadzania adresu strony i wyszukiwania w przeglądarce gogle (klawisz 3), przeglądania zakładek i tworzenia nowych (klawisz 6), przechodzenia do strony domowej (klawisz 9) i powiększania i pomniejszania które bardzo pomaga w przeglądaniu dużych stron internetowych (klawisz #). Przeglądarka oferuje nam opcję wyszukiwana w treści strony i kopiowania części zawartości do dalszego użycia w innych aplikacjach. Strony można przeglądać w trybie pełnoekranowym (bez ramek), wybierając czy mają być wyświetlane: zdjęcia, tekst i tła czy tylko tekst. Dodatkowo można powiększać i pomniejszać czcionki tak aby były wygodne do czytania.
Wiem też że da się tak skonfigurować połączenie telefon-komputer, aby wykorzystywać połączenie komputera do Internetu w celu przeglądania stron na telefonie. Można do tego używać zarówno kabla jak i BlueTooth’a. Niestety pomimo wielogodzinnych prób takowego połączenia nie udało mi się skonfigurować połączeń.

Podsumowanie. Wygodna przeglądarka: opcje obracania ekranu i skrótów klawiszowych. Do tego możliwość powiększania i pomniejszania tekstów. Wszystko dobrze połączone. Po za przyciskami skrótów nie wydaje mi się aby przeglądarka czymś się wyróżniała. Moja ocena 4.5.

Łączność


Telefon działa w zakresach GSM 1800/900/1900/850 więc możemy korzystać z niego na wszystkich kontynentach. Obsługuje łączność UMTS czyli tak zwaną telefonię 3G. Użytkownik mam możliwość wyboru czy chce korzystać z telefonii GSM i 3G czy wyłącznie z GSM. Radzę skorzystać z możliwości zmiany tych ustawień, bo jeśli mieszkamy gdzieś gdzie zasięgu 3G nie ma to bateria będzie wyładowywała się bardzo szybko. Jeśli chodzi o przesyłanie danych pakietowych to telefon obsługuje HSDPA co pozwala nam na korzystanie z Internetu z maksymalną prędkością do 7.2Mb/s. Oczywiście ta prędkość jest dostępna tylko w dużych miastach tam gdzie ta technologia jest obsługiwana. W pozostałych miejscach mamy do dyspozycji odpowiednio niższą przepustowość EDGE lub GPRS.
Jeśli chodzi o połączenia telefon-telefon i telefon-komputer to do dyspozycji mamy łączenie się przez kabel, który dostajemy w zestawie i przez łącze BlueTooth. Połączenia tego rodzaju możemy używać do przeglądania zawartości telefonu, łączenia się z Internetem, synchronizacji itd. Wszystko to zapewnia nam program PC suite dostarczony wraz z telefonem.
Jeśli myślicie że połączenie telefonu do komputera za pomocą kabla jest mało przydatne to się mylicie. Telefon pozwana na wybór metody łączenia z pośród kilku możliwych. Tryb telefonu służący do komunikacji z PC suite, Przesyłania multimediów w celu korzystania z zasobów telefonu przez kompatybilny program do przeglądania mediów, tryb pamięci masowej, pozwalający na korzystanie z pamięci telefonu jako pendrive’a i ostatni tryb drukarki, pozwalający na drukowanie zdjęć bezpośrednio z telefonu.

Podsumowując. Telefon działa na wszystkich kontynentach. Posiada obsługę 3G i HSDPA. Korzystając z połączenia telefon-komputer za pomocą kabla możemy używać telefonu jako pamięci przenośnej. Telefon dobrze współpracuje z dostarczonym przez producenta programem PC suite. Moja ocena 4.5.

Organizer i inne aplikacje


Pod menu organizera znajdziemy więcej niż byśmy się spodziewali, zawarto tam wszystkie aplikacje i elementy które nie pasowały do innych pozycji menu. Kalendarz pozwala na wprowadzanie zdarzeń cyklicznych i na elastyczne dostosowanie sposobu wyświetlania terminarza. Możemy także wyszukiwać zdarzenia po opisach. Osobna usługa to lista ToDo o, której nie ma co się dużo rozpisywać. Opcja notatek jest o tyle ciekawa, że można ustawić wyświetlanie jednej z notatek na wyświetlaczu w trybie gotowości. Znajdziemy tutaj również stoper, minutnik, kalkulator i pamięć kodów czyli tzw. elektroniczny portfel. W menu tym znajdziemy również listę zainstalowanych aplikacji Java, synchronizację danych w telefonie z odpowiednim serwerem internetowym SyncML lub Exchange ActiveSync oraz opcje połączeń wideo.
W telefonie tym osobną pozycję menu głównego zajmuje alarm. Telefon daje możliwość ustawienia 5 alarmów cyklicznych, z możliwością określenia dni w których dzwoni i dźwięku jaki wydaje.

Podsumowanie. Większość opcji jak w standardowym telefonie, notatki z możliwością przyklejania w trybie gotowości i system synchronizacji z serwerem wymiany danych. Moja ocena 4.0.

Bateria


Na stronie SE znajdziemy informacje na temat czasu ile wytrzymuje bateria:
Czas czuwania: 330 h =13.75 dnia
Czas rozmów GSM: 9 h
Czas rozmów UMTS/HSUPA: 4,5 h
Czas rozmów video: 2,5 h

Niestety nie wydaje mi się żeby bateria tyle potrafiła wytrzymać. Nie miałem odpowiednio dużo czasu aby przetestować czas czuwania, rozmów itd. Ponieważ przez cały czas testowałem kolejne opcje. Jednak mogę powiedzieć, że włączając opcję korzystania z nadajników 3G i GSM telefon Nawet na czuwaniu wytrzymuje dużo mniej niż przy włączeniu jedynie GSM. Korzystając z odtwarzacza filmów po godzinie odtwarzania stan baterii spadało o mniej niż połowę. Używając radia lub odtwarzacza muzyki bateria trzymała się bardzo dobrze. Bateria od stanu zupełnego rozładowania do 100% naładowania na standardowej ładowarce ładuje się ok. 2h co nie jest wyjątkowo dobrym wynikiem. Dokładniejsze wyniki mógłbym przedstawić gdyby telefon został do mojej dyspozycji na dłużej.

Podsumowując. Wydaje mi się że telefon nie wytrzymuje aż tyle ile sugeruje nam producent, aczkolwiek nie jestem w stanie określić tego w 100%. Moja ocena 4.0.


Podsumowanie


Telefon sumarycznie oceniam na 4.28 czyli ponad normę.

Dziękuję firmie 121PR za udostępnienie telefonu do testów. A czytelnikom za poświęcenie uwagi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena