Sony Ericsson K660i to jeden z najnowszych modeli telefonów z pod znaku SE. Taki właśnie telefon otrzymałem do przeprowadzenia testów od firmy 121PR. Przeczytaj test i poznaj jego funkcje. Jako tester postaram się aby moje opinie były rzetelne i obiektywne. A przy tym zawierała jak najwięcej opinii i analiz funkcjonalności. Zapraszam do lektury.

Data dodania: 2008-06-10

Wyświetleń: 11117

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wstęp

Sony Ericsson K660i to jeden z najnowszych modeli telefonów z pod znaku SE. Taki właśnie telefon otrzymałem do przeprowadzenia testów od firmy 121PR. Przeczytaj test i poznaj jego funkcje.
Jako tester postaram się aby moje opinie były rzetelne i obiektywne. A przy tym zawierała jak najwięcej opinii i analiz funkcjonalności. Zapraszam do lektury.

Co w pudełku "piszczy".

Telefon jak to zwykle bywa dostałem w ładnym kolorowym opakowaniu. Pudełko nie wielkie (13x13x9cm) jest o tyle praktyczne, że nie zajmuje nam zbyt dużo miejsca na półce, a przecież opakowania po takich urządzeniach przechowujemy. Przejdźmy jednak do zawartości… Otwieramy pudełko i wyciągamy po kolei:
Telefon umieszczony w wytłoczce, starannie obklejony foliami ochronnymi z każdej strony, a następnie włożony do woreczka foliowego.
Ładowarka. Nie ma co się dużo rozczulać. 230V (made in China)
Bateria. BST-33 o pojemności 950mAh. Na naklejce znajdziemy opis w kilku językach, ale niestety nie po polsku. (made in China)
Zestaw słuchawkowy model HPM-62. Słuchawki są typu przewieszanego przez szyję (jeden z kabelków od słuchawki jest dłuższy). Wyposażone w przycisk do odbierania połączeń – nic więcej.
Kabel podłączeniowy do PC długości 1,5 podłączany do USB.
Krótki podręcznik po polsku i 2 językach słowiańskich (bliżej mi nie znanych) :P
Instrukcja obsługi również w języku polskim i 2 j.w. Nie wyróżnia się grubością od instrukcji dodawanych aktualnie przez większość producentów.
Karta Gwarancyjna,
Informacje o działaniu pola magnetycznego SAR,
Płyta z oprogramowaniem. Niestety tutaj ponownie zawiodłem się ponieważ na opakowaniu nie znalazłem opisu w języku polskim.
Po głębszym przyglądnięciu się słuchawce znalazłem Kartę pamięci 256MB wewnątrz telefonu. Już włożoną.

Jedyne co mnie zaniepokoiło to, to że na pudełku mamy napisane K660, a telefon jest opisany jako K660i. Drobny błąd, ale wprowadza zamieszanie wśród osób kupujących. W końcu szukamy K660i, a mamy K660 na półce.

Podsumowanie. Zawartość pudełka oceniam na mocne 5.0 w skali 1,0 – 5,0. Dostajemy więcej niż w pudełkach konkurencyjnych firm, a większość najważniejszych informacji jest w ojczystym języku. Jedyny błąd to w opisie pudełka. Przy małej pomocy sprzedawcy dotrzemy do celu.

Zdjęcia:

przód pudelka
tył pudełka
zawartość pudełka
słuchawkiPomoc techniczna.

Krótka instrukcja zawiera pobieżny opis instalacji karty SIM i opis w jaki sposób można korzystać z głównych funkcji telefonu. Zarówno tych podstawowych jaki i bardziej zaawansowanych.
W standardowej instrukcji obsługi możemy znaleźć opis wszystkich opcji wraz z instrukcją krok po kroku jak wykonać pewne operacje. Dowiemy się z niej jak skonfigurować wszystkie podstawowe opcje. Na końcu książeczki małe FAQ. Wadą instrukcji jest kolor jakim zapisane są nagłówki i polecenia które należy wybrać. Są koloru seledynowego i ciężko je przeczytać w źle oświetlonym pomieszczeniu.
Na stronie internetowej znajdziemy dużo materiałów związanych z telefonem, jednak są o głównie opisy funkcji i materiały do pobrania, a nie rozwiązania problemów. Dostajemy możliwość przeglądania pytań i odpowiedzi, które nie są jednak zbyt rozbudowane.
Strona nie jest wyposażona w żadne forum, na którym można by zadawać pytania związane z problemami. Jednak możemy napisać do obsługi technicznej, która ma za zadanie rozwiązywanie takich problemów. Mamy również możliwość wysyłania konfiguracji dla usług MMS, GPRS i innych, które jednak (przynajmniej w przypadku Orange) nie działają.

Podsumowując. Pomoc jaką zapewnia mam producent to jedynie szablonowe odpowiedzi na pytania. Jeśli mamy problem, który wykracza po za te ramy musimy radzić sobie sami. Moja ocena 3.5/5.0.

Pierwsze dotknięcie słuchawki.

Na pierwszy rzut telefon sprawia wrażenie dobrze zaprojektowanego jeśli chodzi o wygląd.
Szybka wyświetlacza jest błyszcząca i odbija światło jednak nie powinna sprawiać problemów z widocznością zarówno, gdy znajdujemy się w ciemnym pomieszczeniu jak również w mocno oświetlonym miejscu. Pomaga nam w tym opcja zmiany jasności podświetlenia. Odciski palców na wyświetlaczu nie są widoczne gdy znajdujemy się w umiarkowanie oświetlonym miejscu. Gdy stoimy w pełnym słońcu widzimy je dokładnie. Przyciski numeryczne są stosunkowo małe, ale są też wypukłe co powoduje, że nie ma problemu z ich używaniem. Znajdują się na nich wyłącznie cyfry, natomiast odpowiadające im litery są umieszczone na obudowie. Duże odstępy pomiędzy przyciskami zapewniają wygodę użycia. Przyciski funkcyjne już nie cechują się tak dużą funkcjonalnością. Są małe, a przy tym znajdują się blisko siebie i są słabo wyczuwalne pod palcami. Dlatego też nie polecam tego telefonu dla osób, które słabo radzą sobie z trafianiem w przyciski. Po za tym na boku obudowy znajdziemy dodatkowe przyciski takie jak zmiana głośności i spust do aparatu fotograficznego. Przycisk wyłączania jest mały przez co nie ma zagrożenia, że będzie się wciskał sam.
Tył obudowy jest według mnie wykonany solidnie. Nie ma jednak żadnego przycisku zwalniającego tylną część obudowy, ściąga się ją przez przyłożenie odpowiedniej siły. Wyciągając go z ciasnej kieszeni może się czasem sam otworzyć. Jeśli ktoś często będzie otwierał i zamykał może zacząć drgać i odpadać. Aparat fotograficzny umieszczony z tyłu jest wyposażony w małe lustereczko, jeśli ktoś chciałby robić zdjęcia samemu sobie.
W dolnej części telefonu znajdziesz miejsce na przypięcie smyczy i gniazdo do którego podłączamy ładowarkę, słuchawki, itd. Według mnie brakuje niestety zaślepki do tego gniazda. Jeśli się zabrudzi będzie problem z połączeniem urządzeń, które używają tego gniazda.
Telefon jest dodatkowo dobrze wywarzony. Dobrze trzyma się w jednej ręce. Można bez problemów pisać wiadomości.
Jedna dziwna rzecz jaką znalazłem to wcześniej już wspomniana różnica w podpisie na telefonie (K660i) i na pudełku (K660).

Teraz kilka słów specyfikacji prosto ze strony SE:
Wymiary: 104 x 47 x 15 mm
Waga: 95 g
Wymiary wyświetlacza: 30x40 mm
Kolorystyka: czarno-czerowny, biało-oliwkowy, czarno-niebieski, czarno-srebrny

Podsumowanie. Telefon wykonany solidnie i elegancko. Dobre rozłożenie ciężaru zapewnia dobre trzymanie w dłoni. Niestety nie polecam dla osób z małą wprawą w używaniu telefonów, ze względu na klawisze funkcyjne. Najlepiej nosić ze sobą jakąś chusteczkę do czyszczenia ekranu. Moja ocena 4.0.

Zdjęcia:

przód
tył
góra
dół
lewy profil
prawy profil
klawiatura
klawisze funkcyjne
kamera

Start i tryb bezczynności.

Podczas pierwszego startu telefonu pojawia się kreator konfiguracji. Pozwala nam na wybranie jednego z 10 języków wyświetlania, ustawienie daty i godziny wraz z ich formatami, skopiowanie adresów z SIM na telefon. Pobrać konfiguracje usług sieciowych MMS, Internet. Ustawienia te jednak niestety nie są poprawne przynajmniej dla sieci Orange PL. Na końcu kreator prezentuje nam funkcjonalność podstawowych przycisków.
Po skonfigurowaniu przechodzimy do trybu gotowości. Rozkład informacji na wyświetlaczu jest bardzo czytelny. Za pomocą klawiszy wyboru możemy przejść do listy multimediów i kontaktów. Niestety nie można redefiniować tych przycisków, podobnie jak klawiszy nawigacji lewo (pisz wiadomości) i prawo (Internet). Można natomiast zmieniać skróty dla przycisków góra i dół. Więcej skrótów możemy dodać do przycisku menu czynności, gdzie mamy zestawione aktualne zdarzenia, otworzone aplikacje i skróty. Jeśli chodzi o przycisk wyłączania to po naciśnięciu możemy łatwo wybrać profil pracy telefonu. Przycisk zmiany głośności, jak to standardowo w SE bywa pokazuje informacje o stanie telefonu (naładowane baterii i stan pamięci).
Wejście do menu zapewnia nam główny przycisk wyboru. Menu w całości mieści się na wyświetlaczu, nie wymaga przewijania. Rozmieszczenie pozycji jest takie jak w poprzednich modelach telefonu. Niestety nie mamy możliwości reorganizacji ułożenia. Menu standardowo startuje na pozycji wiadomości co jest bardzo dobrym pomysłem. Wyświetlacz TFT 262 144 kolorów zapewnia doskonałą jakość obrazu. Telefon obsługuje zarówno statyczne tapety jak również ruchome animacje. Jeśli chcemy zmienić całkowicie wygląd wyświetlania możemy posłużyć się do tego celu motywem, których w telefonie na początku mamy 5. Po za tym możemy wybrać wielkość zegara wyświetlanego na ekranie, wygaszasz ekranu (z pośród dostępnych obrazów). Pochwalenia godna jest opcja zmieniania jasności wyświetlacza. Można tak dostosować moc podświetlenia, żeby nas nie raziło. Za pewne pozwoli to również na zaoszczędzenie baterii.

Podsumowując. W telefonie pozytywnie zaskakuje konfigurator pojawiający się przy pierwszym starcie telefonu, który oswaja nas z sposobem obsługi. Minusem jest brak możliwości przemianowania wszystkich przycisków funkcyjnych i reorganizacji menu. Moja ocena to 4.0

Zdjęcia:

Ekran w trybie bezczynności.
UWAGA!: Nie zwracajcie uwagi na widoczne na zdjęciu coś jakby siatka. Powodem jest sposób zrobienia zdjęcia i jego obróbka.


Obsługa wiadomości

Żeby przystąpić do pisania wiadomości można skorzystać ze skrótu (strzałka w lewo i wybrać typ wiadomości). Jak już trafimy do okna pisania SMS'ów mamy przed sobą okno mieszczące 7 linii tekstu. Niestety w żadnym miejscu nie jest wyświetlana ilość znaków jaką już napisaliśmy czy też ile nam zostało jeszcze do końca SMS'a. Dopiero gdy do końca wiadomości zostaje mam 20 znaków, wtedy telefon wyświetla informację o ilości znaków jakie nam zostały. Mamy możliwość wyboru czy podczas pisania wiadomości chcemy używać polskich znaków czy też nie, oraz czy wiadomości mają się mieścić w wielkości jednego sms'a czy mogą być dłuższe. Na dużą pochwałę zasługuje inteligentny słownik T9. A raczej opcje następne słowo i sugestie wyrazów (wtóre można oczywiście wyłączyć). Na czym polega ta inteligencja? Otóż telefon zapamiętuje że ostatnio po napisaniu wyrazu A wpisaliśmy wyraz B. Gdy następnym razem wpiszemy wyraz A i naciśniemy spację to telefon sam zasugeruje wpisanie wyrazu B. Dla mnie bomba. W trybie pisania mamy również możliwość zaznaczania kopiowania i wklejania części tekstu, co nie jest dla mnie rzeczą nową, ale do tej pory w niewielu telefonach się z tym spotkałem. Standardowo jak w każdym SE mamy możliwość edycji zapamiętanych przez użytkownika słów. Gdy napiszemy i chcemy wysyłać wiadomość otrzymujemy 3 możliwości, wybranie z książki, wpisanie z palca i wybór numeru na które ostatnio wysyłaliśmy wiadomości. Wiadomość po wysłaniu zapisuje się do odpowiedniego folderu, a raport doręczenia jaki otrzymujemy nie jest zapisywany w pamięci telefonu. Wszystkie nowo odebrane wiadomości widzimy w menu czynności. Niestety w folderze z pocztą przychodzącą nie ma zapisane ile wiadomości jest tam przechowywane. W pozycji wiadomości menu głównego znajdziemy również (oprócz standardowych elementów), możliwość odbierania wiadomości e-mail, czytania kanałów RSS, porządkowanie wiadomości i moduł "moi znajomi". Wiadomości mogą być zapisywane zarówno w pamięci telefonu jak i na karcie pamięci. W ten sposób możemy zachowywać duże ilości wiadomości nie spowalniając szybkości działania telefonu. Niestety nie mogłem przetestować modułu "moi znajomi" ponieważ nie mam dostępu do odpowiednich serwerów. W instrukcji znajdujemy wiadomość, że "Po połączeniu się z serwerem Moi Znajomi i zalogowaniu do niego można się komunikować w trybie online za pośrednictwem czatu".
Jeśli chodzi o pisanie MMS'ów to możliwości są duże. Można bezpośrednio przejść do aparatu który po zrobieniu zdjęcia automatycznie wstawi zdjęcie do wiadomości. Wiadomości MMS trafiają do tych samych folderów co SMS. Według mnie nie jest najfajniejszym rozwiązaniem. Nie lada problemów dostarczyła mi konfiguracja punktów dostępowych GPRS. Sieć Orange nie posiada tego modelu telefonu w swojej bazie więc nie da się wysłać auto konfiguracji, a konfiguracja ze strony SE jest wadliwa.
Wiadomości E-mail to zupełnie inna bajka. Można konfigurować wiele skrzynek, a wiadomości z każdej z nich będą przechowywane w osobnych folderach.

Podsumowując. Bardzo przyjazny interfejs wprowadzania wiadomości, z bardzo dobrym wsparciem podczas wprowadzania tekstu. Szybki dostęp do pisania i czytania wiadomości. Moja ocena 4,5

Kontakty.

Jedna z ważniejszych funkcji telefonu, czyli przechowywanie numerów telefonów, bez tego byśmy zwariowali :P. Jako pierwsza pozycja w kontaktach widnieje wpis pod tytułem "Ja" służy ona do szybkiego zmieniania ustawień związanych z prezentacją telefonu i ustawień modułu Moi znajomi. Możemy wybrać sposób wyświetlania opisów z pośród "imię, nazwisko" a "nazwisko, imię" Niestety w książce nie mamy osobnych pól na wpisywanie imienia i nazwiska więc musimy się domyśleć jak należy wpisywać. Telefon niestety nie radzi sobie z wyszukiwaniem po tym drugim członie nazwy. Do każdego numeru możemy przyporządkować zdjęcie, które będzie się wyświetlał podczas dzwonienia danej osoby, jak i standardowy już dzwonek. Fajną opcje stanowi wyszukiwanie w trybie gotowości. Otóż gdy w trybie gotowości zaczynamy wpisywać numer to telefon wyszukuje odpowiadające wzorcowi wpisy z książki adresowej. Wyszukiwanie odbywa się po nazwie kontaktu i numerze, a następnie wyniki zostają wyświetlone poniżej. W ten sposób łatwo można sprawdzić czy ma się kogoś zapisanego w kontaktach czy nie.

Podsumowanie. W tej dziedzinie SE nie wyróżnia się. Brak możliwości wyszukiwania po drugim członie wpisu jest dużym minusem. Opcja ciekawa i wydaje mi się że przydatna to wyszukiwanie po wzorcu początku numeru. Moja ocena 3,5

Połączenia telefoniczne.

Możliwości nawiązywania połączeń w tym telefonie jest naprawdę mnóstwo. Wszędzie tam gdzie jakaś informacja wiąże się z numerem możemy w szybki sposób nawiązać połączenie. Głośność telefonu w słuchawce jest jak dla mnie zadowalając. Możemy łatwo zmieniać głośność przyciskami z boku obudowy. Telefon posiada możliwość pracy w trybie głośnomówiącym, który jak dla mnie jest średniej jakości. Dźwięk jest według mnie a bardzo obcięty z niskich tonów. Do telefonu można podłączyć zestaw słuchawkowy kablowy jak również BlueTooth. Podczas rozmowy można również zawiesić działanie mikrofonu przytrzymując klawisz C.
Podczas rozmowy na wyświetlaczu pojawia się licznik czas, a użytkownik bez problemu może korzystać z wszystkich (no może prawie wszystkich) opcji. Jeśli zaś nie uda nam się odebrać, to z menu połączeń nieodebranych, możemy łatwo wybrać odpowiedz i wysłać SMS'a.
Telefon pozwala na korzystanie z telefonii 3G, której jednak nie mam możliwości przetestować. Jedyne co mogłem przetestować to kamerę. Podczas rozmów mamy możliwość przełączenia widoku z kamery z przodu na tą główną umiejscowioną z tyłu telefonu. Podczas rozmowy możemy powiększać i pomniejszać obraz wysyłany.
Czytając instrukcje napotkałem na zdanie "Podczas oczekiwania na połączenie nie należy trzymać telefonu przy uchu. W momencie uzyskiwania połączenia telefon emituje głośny sygnał dźwiękowy". Niestety nie mam pojęcia czy ta informacja to szczególna dbałość o klienta czy też jest to związane z faktycznie głośnym sygnałem. Ja nie widzę różnicy.
Głośność dzwonka gdy ktoś do nas dzwoni jest jak dla mnie wystarczająca.

Podsumowując. Telefon cechuj się dużą łatwością nawiązywania połączeń. Głośność dźwięku w słuchawce jest zadowalająca, czego nie mogę powiedzieć o trybie głośnomówiącym. Rozmów 3G nie przetestowałem. Moja ocena 4.0

Profile głośności.

Telefon pozwana na skonfigurowanie 7 profili głośności + profil cichy. Profile można zmieniać szybko używając klawisza wyłączania. Dodatkowo przytrzymanie # włącza profil cichy. Profile pozwalają również na określenie czy rozmowy mają być przekierowywane czy nie. Możemy określić sposób odbierania połączeń i urządzenia, których podłączenie uruchomi dany profil. Określenie dźwięku nadejścia połączenia i wiadomości odbywa się w menu ustawienia "Dzwięk i sygnały". Możemy ustawiać dzwonki True Tone i Video. Według mnie minusem jest to, że nie można ustawić różnych dźwięków dzwonka w zależności od profilu. Jest jednak jeszcze jeden według mnie większy minus. Konkurencyjna firma w ustawieniach profilu głośności pozwana na wybranie czy dźwięk ma się odtwarzać cyklicznie czy tylko raz, a nawet była możliwość wybrania opcji beep, czyli pojedynczego piknięcia podczas nadchodzenia połączeń i wiadomości. Opcją dodatkową jaką posiadamy w telefonach innej marki jest również opcja profilów czasowych. Pozwala to np. na wyciszanie się telefonu w godzinach nocnych, automatycznie.

Podsumowanie. Telefon nie ma żadnych nowości w związku z profilami, za to brak mu pewnych rozwiązań jakie oferują konkurencyjne firmy. Moja ocena 3.5.

--
MarcelS 2008
http://forum.gsmclub.pl
Telefon udostępniony do testów przez 121PR podwykonawcę testów dla Sony Ericsson.

Licencja: Creative Commons