Zmywarki do naczyń są obecnie bardzo popularnymi sprzętami, które w kuchniach można spotkać coraz to częściej. Wiele osób w ogóle już nie wyobraża sobie funkcjonowania bez zmywarki. Czym jest to urządzenie i dlaczego cieszy się tak ogromną popularnością?

Data dodania: 2014-09-24

Wyświetleń: 1412

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zmywarka - rzecz potrzebna czy zbędny luksus?

Czym jest zmywarka do naczyń?

 

Aby poznać bliżej taki temat, jak zmywarki do naczyń i określić czy jest to urządzenie niezbędne właśnie dla nas, warto na początek powiedzieć, czym w ogóle jest ów sprzęt, jak działa i jaka jest jego historia. Zapewne nie będzie dla nikogo zaskoczeniem to, że wynalazcą zmywarki jest... kobieta! Niejaka Josephine Cochrane, amerykańska gospodyni domowa, stworzyła, a następnie opatentowała dokładnie 28 grudnia 1886 roku pierwszą na świecie zmywarkę. Jak widać, urządzenie to nie jest aż tak nowe, jakby niektórym mogło się wydawać. Choć obecne zmywarki są zdecydowanie bardziej nowoczesne i ekonomiczne do pierwszych modeli, prawda jest taka, że konstrukcja dzisiejszych zmywarek wcale nie różni się wiele od pierwowzoru.

 

Mówiąc najprościej, zmywarka do naczyń, jak już sugeruje to sama nazwa, służy do zmywania naczyń. Jest to mechaniczne urządzenie, którym można myć naczynia wszelkiego rodzaju, sztućce oraz inne przedmioty, które "biorą udział" w przygotowywaniu oraz podawaniu pożywienia/picia. Zmywarki do naczyń teraz już są niemal niezastąpione nie tylko w dużych restauracjach i innych punktach gastronomicznych, ale także w prywatnych domach.

 

Jak działa zmywarka?

 

Zmywarka do naczyń usuwa tłuszcz oraz inne zabrudzenia w ten sposób, iż zmywa je wodą pod ciśnieniem przy pomocy specjalnych natrysków. Woda w zmywarce może mieć od 35 do 75 stopni C. Najpierw naczynia traktowane są zimną wodą w celu wstępnego mycia, w czasie którego usuwane są większe zabrudzenia. Następnie ma miejsce główne mycie w gorącej wodzie ze specjalnymi środkami czyszczącymi (tj. przykładowo tabletkami czy żelem do mycia). Ostatnim etapem pracy zmywarki jest mycie czystą wodą w celu usunięcia z naczyń pozostałości po środkach czyszczących (w niektórych modelach na koniec naczynia są suszone). Nabłyszczanie przy pomocy środka nabłyszczającego także odbywa się przy użyciu gorącej wody.

 

Detergenty do zmywarki

 

Środki czyszczące wykorzystywane w zmywarkach, służące do usuwania zabrudzeń z naczyń, są znacznie silniejsze i co za tym idzie, skuteczniej myją naczynia niż standardowe płyny do mycia naczyń. Nie byłoby możliwe mycie naczyń tak silnymi środkami ręcznie, bowiem mogłoby mieć to fatalne skutki dla skóry dłoni. Poza wspomnianymi tabletkami do mycia, do zmywarki potrzebne są także nabłyszcz, sól, odkamieniacz, można zaopatrzyć się również w specjalny zapach do zmywarki.


 

Zmywarka zmywarce nierówna...

Każdy, kto rozważa zakup zmywarki do naczyń, ma niełatwy orzech do zgryzienia, bowiem obecnie wybór wśród tych urządzeń jest wyjątkowo duży. Należy zwrócić uwagę na wielkość zmywarki, bo przykładowo małej rodzinie czy osobie mieszkającej samotnie nie będzie potrzebna duża zmywarka, zaś wielkiej rodzinie na niewiele zda się mały sprzęt, który nie jest w stanie pomieścić naczyń z samego tylko śniadania.

Kolejna kwestia to klasa efektywności energetycznej zmywarki. Można zakupić zmywarki w takich klasach energetycznych jak A+++, A++, A+, A, B, C, D. Trzeba zwrócić uwagę na to, jakie jest roczne zużycie energii oraz wody, a także poziom emitowanego hałasu. Współczesne zmywarki, dobre jakościowo, naprawdę mogą pomóc zaoszczędzić bardzo wiele wody i nie zużywają dużo prądu.

Trzeba zastanowić się czy chcemy zmywarkę wolno stojącą czy też taką do zabudowy. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy. Zmywarkę wolno stojącą można w każdej chwili przestawić w dowolne miejsce, zaś ta do zabudowy będzie się prezentować wyjątkowo estetycznie, gdy będzie tworzyć spójną całość z meblami.

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na panel sterujący. Zmywarką można sterować zarówno elektronicznie, jak i mechanicznie. Tutaj wszystko zależy od naszych potrzeb i upodobań. Większość zmywarek posiada teraz wyświetlacze, dzięki którym możemy sprawdzić np. to jak długo jeszcze zmywarka będzie myć naczynia.

Jakie funkcje/programy ma zmywarka?

To, że podstawową funkcją zmywarki do naczyń jest mycie naczyń to rzecz wiadoma. Nie tylko jednak zmywarka zmywarce nierówna, jak to zostało wyżej udowodnione, bo i naczynia naczyniom nierówne. Co to oznacza w praktyce? Otóż, przede wszystkim to, że posiadając dobrej jakości zmywarkę do naczyń możemy nieco inaczej umyć w niej bardzo zabrudzone naczynia jak przykładowo przypalone garnki czy patelnie, inaczej naczynia lekko zabrudzone jak szklanki czy talerze i jeszcze inaczej delikatne naczynia, takie jak kieliszki.

Takie zróżnicowanie jest możliwe dzięki rozmaitym programom, jakie posiadają zmywarki. To, ile programów posiada zmywarka, jak się one nazywają i czym dokładnie się charakteryzują, zależy oczywiście od rodzaju zmywarki. Ogólnie jednak chodzi o to, iż wyższą temperaturą oraz dłuższym czasem mycia cechują się programy przewidziane do intensywnego mycia mocno zabrudzonych naczyń. Większość zmywarek posiada także krótkie programy mycia w niższej temperaturze, których można użyć w przypadku niezbyt brudnych naczyń. Wówczas można zaoszczędzić więcej wody i energii. Dobrej jakości nowoczesne zmywarki posiadają nawet programy do tak zwanego mycia strefowego. Rzecz polega na tym, iż jeśli tylko jeden kosz zmywarki jest pełny, czas mycia jest krótszy. Ponadto w pewnych modelach można ustawić godzinę, o której zmywarka sama się włączy.

Dla kogo zmywarka?

A oto pytanie za przysłowiowe sto punktów. Z całą pewnością zmywarka do naczyń jest synonimem ogromnej wygody i oszczędności nie tylko wody, ale przede wszystkim czasu. Cały stos naczyń, który w ciągu chwili możemy załadować do zmywarki, musielibyśmy myć przed dobre pół godziny lub więcej. Kiedy zaś zmywarka zostanie załadowana i włączona, nie musimy przy niej stać, a zaoszczędzony czas możemy wykorzystać w zupełnie inny sposób - wykonując inne ważne obowiązki domowe lub po prostu odpoczywając.

Faktem jest jednak to, że jednym zmywarka naprawdę będzie w stanie niesamowicie ułatwić życie i jest niemal niezbędna, natomiast inni generalnie mogliby się bez niej obejść. Zmywarka z całą pewnością będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku, gdy mamy liczną rodzinę, bo zazwyczaj jest to jednoznaczne z tym, że naczyń każdego dnia jest sporo (w niektórych domach zmywarka włączana jest nawet po 2-3 razy dziennie!) i przede wszystkim rzeczywiście każdego dnia spędzamy dużo czasu w kuchni przygotowując różne pyszności, po których jest niemało naczyń do mycia. Mniej niezbędna będzie zmywarka osobom, które mieszkają same, zatem nie mają zbyt wielu naczyń do mycia lub osobom, które po prostu rzadko gotują. Jeśli jednak i takie osoby pragną zapewnić sobie maksimum wygody w kuchni, mogą po prostu zaopatrzyć się w zmywarkę o mniejszych rozmiarach. Należy pamiętać o tym, że brudne naczynia w zmywarce nie powinny zbyt długo leżeć.

Zalety zmywarki

Zmywarka ma całe mnóstwo zalet. Kilka z nich było już z resztą wymienionych. Przede wszystkim zużywa o wiele mniej wody niż podczas tradycyjnego mycia przy tej samej ilości naczyń. Nowoczesne zmywarki zużywają też niewiele prądu. Niewątpliwym plusem zmywarki jest to, iż oszczędzamy czas, co także zostało już wyżej opisane. Kolejną zaletą jest to, iż zmywarka (zwłaszcza na programie intensywnego mycia) jest w stanie o wiele dokładniej domyć naczynia niż my myjąc ręcznie. Ponadto z powodu wysokiej temperatury mycia, można pozbyć się skutecznie zarazków. Zmywarka z całą pewnością jest sprzętem, nad którego kupnem warto się zastanowić, bo może przynieść wiele korzyści od niższych rachunków za wodę, po duży komfort.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena