Schorzenia takie jak nadpotliwość czy bruksizm szkodzą zdrowiu, a przede wszystkim temu jak czujemy się sami ze sobą. Nadpotliwość dotyczy osób, których sfery ciała takie jak ręce, stopy czy klatka piersiowa są niemal stale wilgotne.

Data dodania: 2014-09-23

Wyświetleń: 1049

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nadmierna ilość potu wydzielana jest podczas uprawiania sportu, spożywania kawy, herbaty czy alkoholu lub pod wpływem silnych emocji, a także stresu. Choć sama w sobie nadpotliwość nie prowadzi do poważnych zaburzeń zdrowotnych, to może być wstydliwym problemem na polu towarzyskim, co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie osobie chorej. Leczenie tego schorzenia jest możliwe poprzez spożywanie zapisanych przez lekarza specyfików, czy też poprzez stosowanie odpowiednich antyperspirantów. Jest to jednak rozwiązanie, które nie sprawia że problem znika na zawsze. Dodatkowo leki są często mało efektywne, więc problem pocenia się pozostaje i dalej czujemy się z nim niekomfortowo. Jak więc walczyć z tym problemem?

Od kilku lat leczenie nadpotliwości to specjalność gabinetów medycyny estetycznej. W walce z nadmiernie aktywnymi gruczołami potu pomagają zastrzyki z toksyny botulinowej, powszechnie znanej pod nazwą botox. Zabieg wygląda tak, że lekarz przy pomocy bardzo cienkiej igły nakłuwa kilkanaście wyznaczonych miejsc pod pachami gdzie dochodzi do największego wydzielania potu. Preparat stopuje działanie nerwów, dzięki czemu gruczoły zaczynają funkcjonować normalnie. Leczenie przynosi bardzo dobre rezultaty: ilość wydzielanego potu zmniejsza się o połowę u niemal wszystkich pacjentów. Zabieg należy jednak powtarzać co kilka miesięcy, gdyż na miejscu zablokowanych nerwów pojawiają się nowe.

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami to kolejna przypadłość, w walce z którą pomaga nam medycyna estetyczna. Zgrzytanie zębami jest najczęściej nieświadome i tak mocne, że u osób z tym schorzeniem dochodzi do ścierania się koron zębowych oraz występowania nieprawidłowości w budowie zgryzu. Przyczyny takiego zaburzenia nie są do końca znane, wśród czynników można jednak wymieniać predyspozycje rodzinne, stan psychiczny, stres, a nawet płeć. Leczenie bruksizmu może odbywać się w gabinecie medycyny estetycznej, poprzez podawania zastrzyków z botoxu. W wyniku tego, nerwy zostają zablokowane i nie dochodzi do wysyłania impulsu, który powoduje kurczenie się mięśni. Zabieg trzeba powtarzać co kilka miesięcy.

Jak widać medycyna estetyczna posiada wiele twarzy, a środki stosowane do poprawy urody (takie jak właśnie botox) mogą być przydatne również w walce z przypadłościami utrudniającymi codzienne życie.         

Licencja: Creative Commons
0 Ocena