Wytrzymałość na destrukcyjne czynniki mechaniczne, chemiczne jest cechą kluczową w kwestii budynków, tak przemysłowych, jak i mieszkalnych; od właściwego wyważenia poszczególnych elementów zależeć będzie przyszłość nie tylko konstrukcji, ale przede wszystkim brzpieczeństwo także i ludzi oraz innych istot żywych, które w takim budynku będą przebywać.
W celu uzyskania maksymalnego bezpieczeństwa i zwiększenia szansy na wytrzymałość budynku przez długi czas, w tworzeniu elewacji, stosuje się beton architektoniczny, nazywany także często betonem strukturalnym, fasadowym lub ewentualnie elewacyjnym.
Betonu architektonicznego używa się najczęściej w przygotowywaniu elewacji, bądź też do wykonania elementów architektury. Doskonale nadaje się do tworzenia różnego rodzaju imitacji sztucznych skał, wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Stosując pojęcie betonu architektonicznego, mówimy z reguły o konstruowaniu tzw. elementów monolitycznych albo prefabrykowanych; rzecz dotyczy zwykle nie tylko wytrzymałości, ale także i estetycznego wyglądu, jako że beton architektoniczny może pełnić bezproblemowo funkcję dekoracyjną.
W celu uzyskania możliwie jak najlepszego efektu, stosuje się matryce stylizowane na drewno. Wówczas, uzyskujemy efekt ponadczasowej elegancji. Beton taki, nazywany jest architektonicznym, ponieważ pozwala on na zastosowanie różnorodnych wizji architektonicznych w praktyce z zachowaniem zasad BHP i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Beton architektoniczny, prócz wysokiego poziomu estetyki, pełni także cenną funkcję ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi; w takim celu, wykorzystujemy beton w charakterze bariery zapewniającej wodoszczelność. Barierę taką z powodzeniem można umieszczać po zewnętrznej stronie budynku, w celu estetyki i ochrony muru przed uszkodzeniem. Beton w odmianie architektonicznej, zapewnić może najwyższy poziom oporu w kwestii wilgoci, która przejawiać może się okresowo. Do dodatkowych zalet betonu architektonicznego można zaliczyć bogatą kolorystykę. Stosując go możemy stworzyć powierzchnie jedno i wielobarwne! Różnorodność struktury betonu architektonoczego jest również ogromna. Przy obecnych technologiach można uzyskać niesamowite efekty wizualne.