Beton architektoniczny, zwany również betonem dekoracyjnym lub betonem estetycznym, to specjalny rodzaj betonu, który jest stosowany w budownictwie, głównie do wykończenia elewacji budynków lub do tworzenia elementów dekoracyjnych w przestrzeniach miejskich.

Data dodania: 2022-12-28

Wyświetleń: 371

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Beton architektoniczny - czym jest i ile kosztuje

Beton architektoniczny różni się od zwykłego betonu mieszanką składników oraz sposobem wykonania. Zawiera on dodatki, takie jak pigmenty, które pozwalają na uzyskanie różnych kolorów i tekstur. Może być również wzbogacony o różnego rodzaju kruszywa, takie jak kamienie naturalne lub sztuczne, co pozwala na uzyskanie różnych wzorów i faktur.

Beton ten jest bardzo trwały i odporny na warunki atmosferyczne, dzięki czemu jest często stosowany do wykończenia elewacji budynków. Może być również stosowany wewnątrz budynków, np. do wykańczania ścian, podłóg lub schodów.

Beton architektoniczny jest bardzo uniwersalnym materiałem, który może być stosowany w różnych stylach architektonicznych. Może być również formowany na różne sposoby, co pozwala na tworzenie niepowtarzalnych kształtów i form. Jest on również bardzo ekologicznym materiałem, ponieważ jego produkcja nie wymaga dużych nakładów energii, a po zużyciu może być ponownie wykorzystany lub przetworzony.

Podsumowując, beton architektoniczny to specjalny rodzaj betonu, który jest stosowany głównie w budownictwie do wykańczania elewacji budynków lub tworzenia elementów dekoracyjnych. Jest trwały, odporny na warunki atmosferyczne, uniwersalny i ekologiczny.

Zastosowania betonu architektonicznego

Beton architektoniczny jest szeroko stosowany w budownictwie do tworzenia różnego rodzaju elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Oto kilka przykładów zastosowań betonu architektonicznego:

  • Elewacje budynków: Jest często stosowany do wykończenia elewacji budynków, ponieważ jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Może być również używany do tworzenia różnego rodzaju fasad, np. gładkich, z fakturą lub z wzorami.
  • Schody: Beton architektoniczny może być stosowany do wykańczania schodów wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Może być formowany na różne sposoby, np. z użyciem kruszyw lub z dodatkami kolorystycznymi, co pozwala na uzyskanie niepowtarzalnych efektów.
  • Podłogi: Może być stosowany do wykańczania podłóg wewnątrz budynków, np. w loftach lub nowoczesnych mieszkaniach. Może być również używany do tworzenia różnego rodzaju wzorów lub faktur.
  • Place zabaw: Może być stosowany do tworzenia różnego rodzaju elementów na placach zabaw, np. huśtawek, zjeżdżalni lub ścian wspinaczkowych. Jest to bezpieczny i trwały materiał, który zapewnia wysoką jakość i długotrwałość.
  • Elementy miejskie: Beton architektoniczny może być stosowany do tworzenia różnego rodzaju elementów miejskich, takich jak ławki, fontanny, ogrodzenia lub ścieżki rowerowe. Może być również używany do tworzenia rzeźb lub płyt chodnikowych z wzorami lub napisami.

Ile kosztuje beton architektoniczny?

Cena betonu architektonicznego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj użytych składników, sposób wykonania, wielkość zamówienia oraz lokalizacja. Zazwyczaj jest on droższy od zwykłego betonu, ponieważ zawiera dodatki, takie jak pigmenty lub kruszywa, które podnoszą jego cenę.

Przybliżona cena betonu architektonicznego waha się od 80 do 150 zł za metr sześcienny, w zależności od wymienionych czynników. Należy jednak pamiętać, że cena ta może się znacznie różnić w zależności od regionu kraju oraz indywidualnych warunków współpracy z wykonawcą.

Warto również pamiętać, że cena betonu architektonicznego nie obejmuje kosztów transportu, układania oraz ewentualnych dodatkowych prac, takich jak formowanie lub polerowanie. Te koszty należy uwzględnić przy wycenie całego projektu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena