Lato się powoli kończy, ciepła słonecznego będzie coraz mniej. To co nas czeka to jesień pełna deszczu i pluchy. Ucierpieć mogą również np. samochody. Naprzeciw temu wychodzą drewniane wiaty garażowe, które ochronią samochód, zabezpieczą przed deszczem, gradem czy też nawet zimą – przed śniegiem. 

Data dodania: 2014-09-08

Wyświetleń: 1604

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety drewnianych wiat garażowych

Rynek przemysłu drzewnego w Polsce jest już na wysokim poziomie. Mimo to wszystko nadal rozwija się w szybkim tempie. Coraz większą popularność zdobywają drewniane wiaty garażowe. Zanim będzie można przejść do zalet tychże wiat należy co nieco powiedzieć o technologii tworzenia. Posłużę się tutaj przykładem producenta wiat garażowych z drewna gięto-klejonego (rynek drewna gięto-klejonego dopiero się rozwija w Polsce).

Tak jak już wspomniałem, technologia tworzenia wiat z elementów gięto-klejonych jest czymś nowym i nie do końca jeszcze znanym. W konstrukcji takiej wiaty garażowej odchodzi się od stosowania drewna litego, zastępując je kantówkami oraz łukami sklejonymi z kilku tzw. Lamel. Tak sklejone drewno pozwala się wyginać i kształtować do odpowiednich rozmiarów czy też założonych kształtów.

Wiata garażowa stworzona z drewna gięto-klejonego jest zdecydowanie bardziej trwała niż z drewna litego. Drewno te, nie ma prawa się wyginać czy deformować. Nawet po kilku latach przy odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych zachowuje ono swoje właściwości.

Garaż drewniany (oczywiście cały czas mam na myśli drewno gięto-klejone) jest znacznie bardziej odporny na warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, grad. Spoina klejowa, która łączy poszczególne lamele ma nawet do 10 lat gwarancji! Tak więc nie ma obaw, że po deszczu zastaniemy rozłożony nasz garaż na czynniki pierwsze. Zastosowanie gontu bitumicznego zapewni szczelność wiaty garażowej więc nie ma obaw przed tym, że to co zostanie pod nią schowane ulegnie przemoczeniu.

Dużą zaletą drewnianych wiat garażowych jest ich wygląd. Prezentują się naprawdę ciekawie przy zachowaniu swojej funkcjonalności. Na rynku znajdziemy wiaty garażowe 1,2 i 3 stanowiskowe. To już od nas zależy, jak duży garaż pragniemy mieć na swojej posesji. Po zaparkowaniu samochodu pod taką wiatą, znajdzie się jeszcze miejsce na przechowanie chociażby drewna na opał. Swoją drogą często wiaty garażowe traktowane są jako drewutnie czy też domki na narzędzia.

Tak jak już wspominałem, drewno klejone daje się bardzo łatwo formować, co daje nam niegraniczone możliwości modyfikacji takiej wiaty. Czy to w związku z rozmiarem, czy też wyglądem. Można do niej dodawać dodatkowe elementy, takie jakie przęsła płotowe, aby zabudować całość jak tradycyjny garaż czy też nawet elektrycznie podnoszone bramy wjazdowe. Wszystko zależy od upodobań.

Dużą zaletą carportów (często tak nazywane są wiaty garażowe) jest łatwość ich montażu. Zdecydowanie łatwiej postawić taką wiatę drewnianą, gdzie wszystkie elementy przywiezie kurier niż stawiać coś murowanego od podstaw. Przede wszystkim zdecydowanie łatwiej jest również w kwestiach prawnych, gdzie w większości przypadków wystarczy jedynie zgłoszenie na budowę.

To co mnie najbardziej fascynuje w budownictwie połączonym z drewnem klejonym, a w tym przypadku związanym z wiatami garażowymi, jest fakt możliwości wymiany poszczególnych elementów. Weźmy np. przypadek, kiedy zostanie fizycznie uszkodzona jakaś kantówka. Zamawiamy kolejną wymieniamy i tyle. Kolejny ciekawy przypadek. Po jakimś czasie decydujemy się na modyfikację naszej wiaty garażowej. Dokupujemy co potrzeba, wymieniamy i po sprawie. Sprawa znacznie trudniejsza jest w przypadku tradycyjnych murowanych garaży. 

Tak więc myślę, że warto zastanowić się nad wiatą drewnianą, a w szczególności z drewna klejonego. Nie dość że otrzymamy dobrze wyglądający, wytrzymały produkt, to i jeszcze nie stracimy na jego funkcjonalności. Przeznaczeń takich wiat garażowych jest wiele i jest to uzależnione tylko i wyłącznie od fantazji indywidualnych osób.

Licencja: Creative Commons