W momencie, gdy następuje układanie kostki brukowej, warto również pomyśleć o postawieniu płotu. 

Data dodania: 2014-08-30

Wyświetleń: 850

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy przy układaniu kostki warto pomyśleć o płocie?

Jeżeli kostka styka się z ogrodzeniem, należy wykonać pod niego fundament; w innym przypadku kostka ulegnie zniszczeniu. Układanie kostki brukowej warto czasem zostawić na później, tym bardziej, że podwójna inwestycja wiąże się najczęściej z cięciem kosztów, co z kolei nie zawsze jest dobre dla estetyki, bądź jakości kostki i ogrodzenia.
Istnieje wiele firm, które łączą sprzedaż kostek brukowych z wykonywaniem ogrodzeń. Inne prowadzą systemy kompatybilne. Brukarstwo pozwala również na stosowanie tego samego budulca do tworzenia zarówno podłoża, jak i ogrodzeń.

Wybór materiału, z którego będziemy budować ogrodzenie to kluczowa decyzja, ponieważ od niej zależą indywidualne właściwości oraz trwałość użytych materiałów. Dla osób oszczędnych najlepszą opcją jest siatka, która charakteryzuje się dużą trwałością, jednak nie odznacza się szczególną estetyką. W tym przypadku lepsze będą ogrodzenia żeliwne. Wysoka estetyka, trwałość oraz możliwość kształtowania ich wyglądu zgodnie z naszymi upodobaniami to niezaprzeczalne zalety, które jednak wiążą się z wysokimi kosztami produkcji. Wciąż popularnym w Polsce rozwiązaniem są ogrodzenia drewniane, które jednak wymagają okresowej wymiany. Alternatywę stanowią tworzywa sztuczne. Lekkie oraz wytrzymałe PVC może imitować szlachetniejsze materiały. Coraz większą popularnością cieszą się też niezwykle trwałe prefabrykowane panele z wibrowanego betonu. Zdecydowanie najwyżej oceniane pod kątem trwałości i estetyki są konstrukcje murowane, które można swobodnie łączyć z elementami drewnianymi lub metalowymi przęsłami. Jednak niezależnie od wybranego rozwiązania zawsze warto wykonać nawet niewielki fundament, co ustabilizuje ogrodzenie oraz uchroni je przed podkopaniem przez zwierzęta.

Szerokość fundamentów powinna być taka sama, jak murów ogrodzeniowych. Jeśli fundament jest kamienny, wówczas jego szerokość powinna wynosić ok. 20% jego wysokości, ale nie mniej niż 30 cm.

Innym sposobem na fundament pod ogrodzeniem jest kamienny murek. Najlepiej wykonywać taki typ fundamentu jeśli mamy działkę na terenach wiejskich, w pobliżu pól, z których możemy czerpać materiał.

Zdecydowanie warto pomyśleć na etapie układania kostki brukowej o ogrodzeniu naszej posesji. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena